Am primit atestatul......acum incotro?

Am primit atestatul......acum incotro? | Autor: danin

Link direct la acest mesaj

salut si La multi ani pentru toti parintii si viitori parinti,
cine ma poate indruma si pe mine : am primit atestatul de familie adoptatoare in 20 decembrie 2005 si bineinteles vreau un copil ,UNDE il GASESC ?
Am vorbit cu asistenta sociala care se ocupa de cazul nostru si mi-a spus ca "asteptam sa apara copilul " , dar cat ?, pana cand ?, stau asa sa treaca timpul si sa expire atestatul? CE pot sa fac ? voi cum ati procedat?

multumesc si succes tuturor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Pile si relatii
Incearca sa intri in contact cu medici, asistente la maternitati.
Daca astepti sa apara copilul sigur atestatul expira.
Ia toate maternitatile la cotrobait, nu conteaza sectorul,gaseste bb-ul si te vom indruma.


Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu am mers la un DPC si am facut cerere de vizitare pentru 2 copii pe care mi i-au prezentat ei. Nu au fost nici unul pentru noi. DPC-ul care ne-a atestat nu ne-a prezentat nimic, din start ne-au zis ca gasirea copilului e treaba noastra.
Asa ca pe sistemul P&R de care zice si Costi am ajuns printr-o cunostinta a unei cunostinte la o ... cunostinta.
Sfatul meu: da sfoara-n tara si intreaba in stanga si-n dreapta cine cunoaste pe cineva intr-un DPC, intr-un spital.... Asistenta ta spune adevarul, copilul va aparea intr-adevar, dupa ce va aparea o persoana care sa te va duce catre el.
Mult succes si sa ni te alaturi cat mai repede si la "M-am hotarat...adoptie".


Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Danin,
In cazul meu, asistenta sociala mi-a spus clar de la inceput ca nu exista copii adoptabili in sectorul meu si sa imi caut singura copil.
Ca urmare am gasit singura un bb. Dumnezeu m-a ajutat mult in tot acest ptoces.
Deci, la fel ca si Costi iti spun sa apelezi la tot ce stii pe unde stii (maternitati, centre, etc) si noi te vom ajuta si te vom indruma dupa aceea.
O sa te lovesti de multe, ti se vor pune multe piedici insa daca esti hotarata, lupta pentru copilul tau.
Bafta multa (vei avea nevoie).
Pupici tuturor



Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Daca astepti sa iti gaseasca ei un copil "adoptabil" o sa atepti la infinit. Acesti copii cu statutul de "adoptabil" sunt f putini, pt ca acest statut se obtine printr-o hot. judecatoreasca, dupa ce toate rudele copilului si-au dat acordul, sau, dupa caz, sunt necunoscute. Statul nu se ocupa din oficiu, desi asta e rolul sau. Dar... suntem in Romania. In marea majoritate a cazurilor copii nu au dosarul finalizat si abia cind apare cineva interesat, acela va lupta pt finalizarea dosarului copilului. Cauta in maternitati (de ex. la Giulesti este un etaj intreg cu copii abandonati) sau prin casele de copii. Daca ai atestatul luat ti se va da voie sa intri.
Mult succes!
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jumpy spune:

Buna, sunt noua pe acest site si am aceeasi problema...Vreau sa infiez un copilas, nu conteaza ce este, dar asistenta mi-a zis ca dureaza foarte mult. Si este posibil sa nu fie gasit un copil mic, pana la un anisor. Mai mult, m-a speriat si mi-a zis ca mamelor din spital nu li se face testul HIV. Este posibil deci, sa iei un copil care are SIDA. Sincer mi-e frica, am trecut prin multe incercari de am ajuns la singura solutie: adoptia. Am vrea sa luam legatura cu un doctor din maternitate, dar este posibil sa iei copilul direct din spital? Legea nu permite. Birocratia este mare la noi, ei nu se gandesc ca timpul trece, copiii cresc si nu-i mai ia nimeni. Cu ce-i ajuta statul atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Draga , nu te lua dupa ce-ti spun altii si dupa ce simti tu.Asistenta care ti-a spus chestia asta e o ....In primul rand sunt niste analize pe care tu trebuie sa i le faci copilului obligatoriu : HIV , Sifilis si Hepatita.In afara de astea poti sa-i faci si alte analize daca vrei atata timp cat asta nu inseamna nu stiu ce extractie de...maduva sau mai stiu eu ce.
Adreseaza-te Directie pt Protectia Copilului de care apartii si cei de acolo te vor indruma.
Poti sa intri pe M-am hotarat..adoptie si acolo te asteapta multe fete care te pot sfatui si indruma.Unele dintre fetele de acolo au poze cu bebelusii lor adoptati si sunt toti superbi , unul mai frumos ca altul iar daca stai si citesti o sa vezi ca mamicile lor ii lauda si sunt fff fericite si implinite alaturi de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo__boo spune:

quote:
Originally posted by jumpy

Buna, sunt noua pe acest site si am aceeasi problema...Vreau sa infiez un copilas, nu conteaza ce este, dar asistenta mi-a zis ca dureaza foarte mult. Si este posibil sa nu fie gasit un copil mic, pana la un anisor. Mai mult, m-a speriat si mi-a zis ca mamelor din spital nu li se face testul HIV. Este posibil deci, sa iei un copil care are SIDA. Sincer mi-e frica, am trecut prin multe incercari de am ajuns la singura solutie: adoptia. Am vrea sa luam legatura cu un doctor din maternitate, dar este posibil sa iei copilul direct din spital? Legea nu permite. Birocratia este mare la noi, ei nu se gandesc ca timpul trece, copiii cresc si nu-i mai ia nimeni. Cu ce-i ajuta statul atunci?



Jumpy bine ai venit in marea noastra familie! si, cum de fiecare data le spun tuturor fetelor ce ni se alatura, sa ai parte de asteptare cat mai scurta, sa-ti gasesti odorul visat si sa-l aduci acasa. O sa simti si tu ca cea mai frumoasa *meserie* pe lumea asta e cea de mamica.
Dar pentru mai multe lamuriri la problemele puse de tine si pentru orice alt fel de discutii te invit la M-am hotarat... adoptie !!! acolo vei intalni mai multe fete care au trecut deja prin situatia ta si te vor ajuta.

mama ingerasului Alex

Mergi la inceput