Fetele din America (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Huh? Pen'ce?

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Oana B, au dreptate fetele, LA MULTI ANI!!! ... Ioane!

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by Oana C

Oana B, au dreptate fetele, LA MULTI ANI!!! ... Ioane!

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva



Oh, senchiu si tie la fel Ioane
Eu n-am serbat niciodata ca am crezut ca Oana n-are a face cu sarbatoarea asta:)), vorba lu' taica-miu, Gheorghe care vine de la Vasile:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Seara buna la toate fetele,

am si eu o rugaminte la voi. este vorba de prelungirea sederii in USA pentru soacra mea. are viza turistica pe 10 ani si ar trebui sa plece in Romania in martie cind expira cele 6 luni cit are voie sa stea in USA la fiecare vizita. avem nevoie de ea ca de aer sa stea cu bebe. eu si sotul meu sintem super ocupati cu examene importante.

aveti ceva experienta legata de prelungiri? cum ati motivat cererea de prelungire? aveti "retete de succes"? ce sfaturi puteti sa imi dati?

am citit formularele, dar sintem in impas la capitolul cerere de prelungire.

va multumesc din suflet,




Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu ma pricep in domeniul asta dar am auzit de "Domestic Employee Visa" pe care o primeste o nanny . poate poti sa-i schimbi viza?

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

oana mc, imi permit sa-ti dau niste sfaturi dat fiind ca am ceva experienta in domeniu iar socrii mei au venit aici de nenumarate ori cand fiul nostru era mic si am facut si acele prelungiri.

in nici un caz sa nu incerci schimbarea vizei in una de domestic employee, doar daca nu vrei sa-i mai aduci si alta data. chiar si o simpla prelungire e vazuta stramb si risca sa aibe probleme. noi am prelungit ultima sedere a soacrei in '92 si de atunci i se refuza viza, intr-un final am facut petitie sa vina definitiv, dar banuiesc eu ca nu e cazul la voi inca.

cel mai grozav motiv de prelungire ar fi un tratament medical sau poate un curs de continuing education la un community college local. ar mai fi posibila plecarea intr-o alta tara(canada, mexic) si reintrare, dar nu mai stiu sigur daca nu cumva are voie doar la sedere de sase luni intr-un an.
parerea mea sincera, cel mai bine consulta un avocat de emigrare, te costa $50-100 si afli ce optiuni ai. bafta!


restul populatiei, la multi ani pe 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

michelle7, multumesc pentru idee. dupa cum zice cleomax, se pare ca varianta asta e riscanta.
cleomax, iti multumesc pentru sfaturi. noi sintem studenti, deci nu se pune problema de cerere de sedere definitiva. prelungirea e, cred, singura optiune. ai vostri ce motiv au invocat pentru prelungire? aveau viza turistica pe o perioada mai lunga (10 ani de ex.?) ati facut prelungiri succesive pentru o singura vizita?(stiu ca asta e un motiv sigur de refuz al vizei)

am auzit ca o prelungire pe motive serioase (medicale) ar fi ok, dar inconveninetul este ca apoi nu poate reveni in USA decit dupa un an. stiti ceva de asta?

exista undeva reguli legate de problema asta? ca eu am cautat si n-am gasit.

inca o data va multumesc din suflet.

toate cele bune



Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

ai nostri nu au invocat nici un motiv, era o vreme cand totul era mult mai usor, din pacate din '89 incoace lucrurile s-au stricat. dar cred ca mi-a venit o idee in timp ce dadeam jos luminile de craciun :) - ce-ar fi daca ar spune ca doresc sa se bucure de nepotel cat mai mult, data fiind distanta dar mai ales faptul ca acum nu-l vad decat dupa ce il aduceti acasa de la babysitter, cu alte cuvinte le sugerati ca oricum bunicii NU sunt aici pentru asa ceva. zic si eu, nu stiu. raman la parerea ca un avocat ar avea mai multe (si mai bune) idei.
daca ai acces la vreun ziar romanesc, gasesti acolo reclame de avocati romani in state. daca nu, spune si caut eu prin cele mai vechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, am venit din RO, unde a fost nemaipomenit, numa ca am suferit "Starbuck withdrawl" Am fost la cateva cafenele, dar romanii servesc capuccino in cesti de espresso.
Prima zi inapoi in US, mi-am facut plinul la masina. 2.19 gallonul. As fi vrut sa mai am 3-4 masini si sa le umplu rezervoarele. . . Ce surpriza placuta. A scazut pretul cu aproape 50 de centi de cand am plecat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Oana_MC, citeste si aici:
http://www.immihelp.com/experience/readentries.do?category=19

cum a sugerat cineva din discutiile de acolo (din link-ul de mai sus), poate ar fi o idee sa nu mai aplicati pt. inca 6 luni, ci pt. mai putin (cat sa treceti peste perioada examenelor). ca motiv, nu stiu ce sa zic, poate merge faza aia cu "suport emotional", data fiind presiunea examenelor pe care o resimtiti din plin :) bafta!

Mergi la inceput