cum se intretine un bradut cu radacina?

cum se intretine un bradut cu radacina? | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

la multi ani tuturor! sanatate multa fericire si noroc in noul an!

am cumparat inainte de craciun un bradut cu radacina. l-am bagat intr-un ghiveci frumos, l-am impodobit, cred ca instalatia electrica nu prea i-a convenit!

peste o saptamana as vrea sa-l sadesc in pamant. stie cineva cum sa procedez? trebuie sa fac ceva special sau .... e simplu ca buna ziua.

dupa ce l-am sadit , cum procedez sa-l intretin?

multumesc

s-auzim numai de bine! si

sarbatori fericite!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc nati pentru raspuns, dar nu am inteles... bradutul trebuie sa-l las in vasul in care a fost in casa? eu ma gandeam sa-l plantez afara, direct in gradina....

am incercat sa-ti trimit un PM... insa... nu poti primi..

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Nu poti sa plantezi bradutul, pana in primavara...pune-l , daca ai unde si cum, intr-un loc mai racoros, luminos si uda-l f rar...sa-l pui in pauza de vegetatie.
Doar in primavara poti sa-l plantezi...primele 2 saptamani dup aplantare, este recomandabil sa-l uzi in fiecare zi ( cate 10-12 l/ o galeata)...pe urma mai rar, dar in primul an, tot timpul sa aiba apa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ileana, multumesc. insa vasul in care l-am pus acum, de craciun, nu are gaura.. deci apa ramane in el. am procedat cumva gresit? nu m-am gandit ca trebuie sa-l tin pana la primavara....

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Crede-ma ca l-as fi plantat afara, dar pamantul e asa de inghetat ca imi trebui vreo patru ore sa sap groapa unde sa-l plantez.
De aceea am ales varianta cu ghiveciul imens, iar la primavara il plantez in gradina.
Am cumparat pamant special pentru el,au fost in total vreo 3 soiuri de pamant,unul negru cu funze prin el,alt soi era pamant putin galben,iar ultimul soi era ceva argintiu,am amestecat totul bine si apoi am pus in ghiveci.Cel putin asa ne-au recomandat cei de la magazinul cu plante,aceste soiuri de pamant.
Am taiat putin din radacini,asa am citit pe net,ca nici eu nu stiam, i-am pus niste vitamine speciale pentru plante,l-am udat bine,l-am tinut vreo 7 ore in casa intr-o camera unde e era rece,si apoi l-am pus pe terasa afara.
Sper sa se prinda si sa-l pot planta la primavara in gradina.
Daca mai ai intrebari si daca stiu iti raspund cu placere.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Mi-am mai adus aminte de ceva, cand il platezi in ghiveci (daca il plantezi in ghiveci)sa pui prima data in ghiveci niste pietris apoi pui pamantul,asa se scurge apa mai bine in farfuria ghiveciului si are si posibilitatea radacinile sa respire,oxigen, chestii din astea, nici eu nu stiu prea bine.
Il uzi doar cand l-ai plantat,il pui undeva unde e rece cat de cat,si il uzi mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ah deci l-am bagat gresit intr-un vas din care nu curge apa... si nici n-am pus pietris inel.. deci trebuie sa-l scot din vasul asta, nu?

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Trebui neaparat ghiveciul sa aiba macar o gaura sa se scurga apa, altfel se ineaca radacinile alea,nu au posibilitatea sa primeasca oxigen,poti sa faci sigura cateva gauri in fundul vasului.
Ar fi bine daca ai pietris,sunt niste pietre speciale,rotunde maro care absorb apa,si asa radacinile au umezeala,chiar daca pamantul de la suprafata arata uscat,si pot respira.
Dupa ce il uzi,de la marginea ghiveciului spre interior(tulpina bradului)apa care se scurge in farfuria lui,sa o arunci,sa nu o lasi sa stea.
Sper sa reusesti si sa te bucurii de bradut.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pietrele sunt speciale si ele, deci? le gasesc de cumparat ?

of, deci trebuie sa-mi umplu iar casa de pamant , sa fac gaura in vas. m-am gandit eu ca asa trebuie, dar ma grabeam sa-l impodobesc...

multumesc

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
de curand am aflat ca la replantarea unui bradutz in pamant ar trebui respectata pozitia initiala ... a nordului.Cel pe care l-ai cumparat tu are un insemn mai special? daca da, incearca sa respecti acest lucru, eventual mergi intr-un loc specializat sa afli mai multe informatii. Socrul meu a incercat sa plantezi mai multi braduti, dar nu s-au prins.La ultimul a respectat acest lucru si acum are un bradutz superb!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,


Daca l-ai pus intr-un ghiveci de plastic ( fara gaura), poti sa-i dai gauri, fara sa-l mai scoti, cu un cui firbinte , si topesti plasticul.
Cu pietrele, este bine, dar nu obligatoriu, mai ales ca este pana in primavara...
Poate te razgandesti si in primavara il pui in alt ghiveci, ca sa-l readuci in casa si anul viitor.

Plantarea "tinand cont de nord", este valabila, dar in general la bradutii mai mari ( peste 7 ani).
Replantati asa,primavara, vegeteaza din primul an.
Regula de baza, in gradina, in primul an dupa plantare este: APA!APA!APA! Udati "la greu".

Mergi la inceput