Postinor2

Postinor2 | Autor: dana228

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema. Am facut sex cu prietenul meu si nu ne-am protejat.Am luat pastila Postinor2 abia la 40 ore dupa actul sexual. Vrea sa stiu ptr linistea mea daca exista riscul sa raman insarcinata.Vreau sa stiu cat de eficienta este aceasta pilula.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

Dana228, imi pare rau sa te dezamagesc dar la mine nu a avut efect Postinorul, desi l-am luat la 36 ore. Se spune ca are o eficientza de 85%. Dar eu eram in perioada de maxima fertilitate, la 14 zile dupa prima zi a ciclului menstrual. Si uite-ma acum o foarte fericita mamica in devenire.
Eu iti doresc succes sa fie asa cum vrei tu.

Miky 14+
Albumul Mamicilor de Iulie August 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Teoretic, cu cat se amana momentul in care il iei cu atat cresc sansele sa ramai gravida. Deaceea se si iau 2 pastile la un interval prestabilit in prospect. Este adevarat ca efectul este valabil pana la 72 de ore. Asta nu inseamna ca iei doar o pastila, ci doua, daca a trecut destul de mult de la contactl sexual. Daca iei, insa pastila in interval de 24 de ore. Atunci poti folosi doar una. Nu este periculos. Iti va declansa ciclul, atata tot. Dar este o problema daca obisnuiesti sa folosesti Postinorul des pentru ca are o doza mare de hormoni si te dereglezi rau.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

Am luat si eu postinor 2. Dupa o saptamana am avut numai cativa stropi maro, timp de 2 zile. Menstruatia propriu-zisa a venit la distanta de 2 luni. Intreb pe cei care au cat de cat cunostinte medicale: inseamna ca pastila a blocat ovulatia in luna cand am luat-o? Daca ovulatia s-ar fi produs totusi cu tot cu pastila, nu trebuia, macar de principiu, sa vina si menstruatia cat de cat mai repede (nu la distanta de 2 luni, in orice caz?)Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

tocmai deschisesem si eu un subiect asemanator.asa ca ai grija si du-te la doctor .din cite se vede la mine n-a avut efect si am luat-o la mai putin de 12 ore de la contactul sexual

Mergi la inceput