Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodosilvia spune:

Buna seara fetelor si in special Cellyagl si Flori.B. Si eu sunt din GL si mi-am depus de curand dosarul de adoptie. Mi-ar face mare placere sa ne auzim sau sa ne vedem pentru a putea schimba idei si pareri cu privire la dorinta noastra de a adopta un bebe! Va rog da-ti un id sau un mesaj cum pot lua legauta cu voi! Id-ul meu de yahoo e acelasi: dodosilvia@yahoo.com

Multumesc mult!

O seara buna tuturor!

DODO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonal-l spune:

Buna ziua. M-am inscris si eu astazi pe forum. Sper sa nu fie o greseala. Imi doresc si eu foarte tare un copil. Dupa cum decurg lucrurile pana acum, cred ca singura solutie va fi sa adopt unul. Ce credeti? E bine?
Daca cineva imi poate da un sfat ... Il primesc cu placere.
PS. Sper sa gasesc aici niste prietene adevarate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

A aparut azi un articol in ziarul Romania Libera, la adresa de mai jos.

http://www.romanialibera.ro/a120435/adoptia-de-la-bucurie-la-cosmar.html

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodosilvia spune:

Foarte bun articolul din Romania Libera! Daca mai vedeti si altul (se pare ca vor mai fi) va rog mult de tot sa le puneti pe forum pentru ca noipersonal (si cred ca si alte familii care vor sa adopte ca noi) nu au timp sa le caute. Dar aici imi fac timp sa intru pentru ca am toate informatiile necesare intr-un singur loc.
Multumim ca existati!

Cu drag,
DODO+Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Buna tuturor!

Vin si eu cu o intrebare celor care s-au confruntat cu aceasta problema:

In situatia plasamentului simplu, pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani si a alocatiei este necesar conform legii extrasul de nastere in original si copie, ca act la dosar.
Eu am obtinut hotararea judecatoareasca pentru plasamentul simplu al fetitei mele, si doar o copie al extrasului de nastere.

Am fost la ghiseu sa depun actele pentru CIC si mi-au zis ca imi trebuie originalul.
La dep Juridic la DPC, jurista ce s-a ocupat da din umeri, ca e posibil sa fi ramas in dosarul instantei judecatoresti si ca sa fac o cerere in instanta etc si daca nu aproba...asta e...ca instanta e suverana, pai ce facem, ne jucam sau ce?...cand scrie clar in lege ca trebuie originalul...

Nu era obligatoriu sa mi-l puna la dispozitie?

V-ati confruntat cu asa ceva?

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

certificatul de nastere sta la DPC, pe perioada cat e copilul in plasament. (asta stiu de la asistenta maternala si de la asistentele sociale). Il primesti doar in momentul in care se pronunta sentinta de incredintare in vederea adoptiei.
INSA, pentru alocatie hartiile se depun tot la primarie la serviciul social, trebuie sa mearga cu voi asistenta sociala de care depindeti.

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

multumesc ioanaalice
din pacate asistentele sociale care s-au ocupat de noi nu zic acelasi lucru, adica nici vorba sa mearga cu noi, i-am batut pe toti la cap si au dat din umeri, iar cei de la ghiseele de indemnizatii si alocatii...mi-l cer in original, deci probabil si altii in situatia mea, l-au dus.
cred ca la mine la sector, lucrurile nu merg cum ar trebui.

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Eu am facut o cerere de eliberare a certificatului de nastere pentru 24 ore, catre DPC cu semnatura de predare primire. Trebuie sa ti-l elibereze. Apoi am legalizat dupa el o copie si l-am dus la biroul pentru indemnizatii. In ziua urmatoare am dus certicatul la DPC. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

DICIU, certificatul de nastere al copilului sta la DPC pana ti-l da acasa pt cele 90 de zile. Atunci iti dau toate actele originale ale copilului si semnezi de primire. Eu am facut alocatia si am depus dosarul de Cic dar nu mi-a cerut nimeni originalul. E drept ca am avut o copie legalizata. Mergi la DCP si vorbesti cu asistentul social la care este inscrisa fetita sa iti dea certificatul sa il legalizezi. Nu ai nici o treaba cu departamentul juridic. Cel putin asa este la noi. Succes

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Multumesc din suflet pentru raspunsuri fetelor...catty, cons, ioanaalice.
Din pacate, extrasul de nastere in original nu se afla la Dpc...sau cel putin asistenta sociala care s-a ocupat de noi, asa mi-a zis...si ea m-a indrumat catre dep juridic, unde jurista iar a dat din umeri si a zis ca poate e in dosarul instantei care ne-a acrodat plasamentul.
Asa ca maine merg in instanta sa fac cerere sa mi-l dea.
N-am stiut ca el trebuie sa stea la DPC, deci probabil instanta nu mi-l va da...am eu asa o presimtire...dar macar sa incerc sa obtin o copie legalizata...
Nu stiu de ce la mine la sector merg toate vraiste...

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput