Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna! Eu si sotul meu avem un pitic de 6 luni si ne gandim serios ca in viitorul apopiat (peste 1-2 ani) sa mai adoptam o fetita. Dar din ceea ce am citit daca nu avem domiciliul in Romania nu avem sanse, nu?

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

la multi ani!!!! tuturor le doresc sa fie cel putin l afel de fericiti cum am fost noi in ultima luna.
fiecare zi este o noua provocare, invatam lucruri noi si devenim foarte iubaretzi :)
am primit insa si citatia pentru plasament. pe 29 ianuarie ar trebui sa mergem, dar trebuie sa depunem un pic mai devreme o "intampinare". am cautat pe net si am gasit info despre ce ar trebui sa contina aceasta hartie, dar ma tem ca exista si o formulare standard...
ma poate ajuta cineva cu un model de intampinare?
este adevarat ca trebuie sa depun si o cerere prin care sa solocit ca decizia sa se pronunte si in absenta naturalei?

mami lui rares
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=48e8de101cd492123a06ee&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

La multi ani tuturor!
Sabineta,felicitari!Ce bucurie pe voi ca aveti un bebe!
Sa de Domnul sa fie sanatos,frumos,destept si sa terminati repede cu toate procedurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

quote:
trebuie sa depunem un pic mai devreme o "intampinare".

Sabineta, sa-ti fie pruncul vesel si sanatos!
Cand am primit prima citatie la tribunal si eu m-am intrebat ce sa fac cu 'intampinarea'. Pe mine consilierul juridic m-a lamurit, e o procedura pe care o faci daca NU esti de acord cu subiectul citatiei (sau cu data la care esti convocata). Ca sfat (deoarece eu nu am pregatire in drept) ia legatura cu consilierul juridic de la DPC, cu care te vei prezenta la tribunal.

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Multumesc din suflet andrada (sper sa-ti intorc cat mai repede urarile :-*) si ioanaalice.
Din modul in care este formulata citatia, am inteles ca este obligatoriu sa depun intampinarea. Scrie "cel mai tarziu cu 5 zile inainte de term stabilit pt judecata, aveti obligatia de a depune intampinare". Oricum mi-ai dat o idee excelenta. O sa vb la juridic la mine la sect. Nu stiam ca trebuie sa mergem cu un consilier juridic la tribunal si chiar ma intreb care va fi acela. De la sect 4 (domiciliul nostru) sau de la sect 6 (de care apartine bb).
De maine (cand se intorc din vacanta) oricum trebuia sa incep din nou sa presez dpc-urile cu telefoane, pentru ca nici macar extras de nastere nu am . Voi intreba si ce consilier juridic ne va insoti la tribunal, ca sa stiu :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORI.B spune:

Buna fetelor si bine v-am gasit!Sabineta ai un baietel minunat,sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii si impliniri.Eu inca nu am depus actele,dar o sa incep in curand si abia astept sa postez si eu pe site poze cu ingerasul meu.Oare visez prea repede?Oricum mai am multe de invatat de la voi,dar o sa va urmaresc indeaproape...Va multumesc si numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MR spune:

BUNA VREAU SI EU SA VA AJUT CU SFATURI DACA AVETI NEVOIE,AM REUSIT SA ADOPTAM 2 FETITE GEMENE ,PE 31 IANUARIE FAC UN 1 DE CAND LE AVEM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORI.B spune:

Buna fetelor!MR iti multumesc ca esti asa draguta si vrei sa ajuti .in primul rand as vrea sa stiu daca iti trebuie avocat,pt atunci cand ajunge cazul in instanta,sau te poti prezenta si fara.de fapt as vrea sa stiu cam cum ar putea decurge tot acest "drum" foarte important.iti multumesc din suflet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellyagl spune:

buna la toata lumea ..vechi sau noi ...

Flori.B, am observat ca esti din Galati si ma bucur ca am pe cineva din orasul meu . poate mai vorbim de una ,de alta ...
printre altele iti pot spune ca am obtinut atestatul inca din iulie 2007 si sunt tare dezamagita . NIMIC pana acum :(
putem vorbi mai multe pe messenger ,iti pot lasa id-ul .


sa revin la ce ma doare . nu am mai scris demult pe-aici ,am si mesaje putine,dar citesc ,citesc ....
am o intrebare si poate se gaseste cineva sa imi raspunda .
citeam aseara un articol din Evenimentul zilei - http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/393277/Singuri-pe-lume/ - si am ceva neclar .

" LEGISLATIE

„Pentru ei, un copil este un teanc de hartii“
Teoretic, procesul de adoptie a unui copil nu ar trebui sa dea prea multe batai de cap. „Copilul trebuie mai întâi declarat adoptabil. Mama lui biologica trebuie sa-si dea acordul, si atunci micutului i se cauta o familie de catre directie. Daca mama nu este gasita si au trecut 30 de zile de cautari, atunci directia îl declara adoptabil prin instanta“,explica Alina Mahera, jurist in cadrul Oficiului National pentru Adoptii."

partea aceea nu imi este clara . eu nu stiam treaba asta !!
din ce ni s-a spus la cursuri am retinut ca daca bebe e abandonat si nu gasim mama ,acel bebe nu poate fi nicicand adoptat . gresesc eu ?? ori s-a schimbat ceva intre timp ?

INGERASUL RARES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORI.B spune:

buna!cellyagl esti o draguta si-ti multumesc mult...imi doresc foarte mult sa stam de vorba...am foarte multe intrebari fara raspuns.daca vrei poate ne vedem la un suc.toate cele bune!

Mergi la inceput