Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Buna ziua,
Sunt o membra mai veche a forumului, care revine dupa aproximativ doi ani (motivul intreruperii a fost fetita mea adoptata, cu care am stat acasa fara a avea timpul si posibilitatea de Internet).

Am o intrebare pentru fetele de la topicul despre adoptii: stiti ceva despre profesia de mama adoptiva?! exista asa ceva in Romania? sau despre un program social prin intermediul caruia primesti locuinta daca adopti minim trei copii?! m-ar interesa enorm!
Am auzit intamplator vorbindu-se despre asa ceva si nu prea mai pot lua legatura cu persoana care stie mai multe (a plecat din Bucuresti).

Si mai vreau sa adaug ceva, intrucat este primul meu post dupa o perioada atat de lunga: daca nu exista acest forum, cu suportul, caldura, informatiile si incurajarile fetelor, cred ca drumul nostru spre fetita-ingeras pe care o avem ar fi fost cu mult mai anevoios.
Felicitari pentru acest site, pentru seriozitate si multumesc inca o data tuturor fetelor care m-au ajutat cu informatii si suport.

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Silvana bine ai revenit!
Nu am auzit de "profesia" de parinte adoptiv. Odata ce adoptia e finalizata te bucuri de toate drepturile (si obligatiile) unui parinte biologic, de asta m-ar mira sa fie facilitati de genul expuse de tine.
Nu cunosc amanunte, poate ca or fi, dar ar fi ilogice. Care ar fi diferenta atunci intre o familie cu 2-3 copii adoptati si o familie cu 2-3 copii biologici? Ca drepturi, eu zic ca niciuna.

****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutidana spune:

Buna fetelor,vroiam sa va intreb daca stau intr-o gasoniera(eu cu sotul,este proprietate personala) pot adopta un bebe????,din ce am auzit nu as avea sansa ca nu am minim ap. cu 2 cam.este adevarat???DEja m-am apucat sa fac dosarul de adoptie si acum m-am blocat ca nu stiu ce sa fac,daca sa merg mai departe s-au nu,va rog ajutati-ma cu un respuns.Multumesc mult.Si mai vroiam sa va intreb ,ptr. sectorul 3 unde trebuie depus dosarul de adoptie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tutidana

Buna fetelor,vroiam sa va intreb daca stau intr-o gasoniera(eu cu sotul,este proprietate personala) pot adopta un bebe????,din ce am auzit nu as avea sansa ca nu am minim ap. cu 2 cam.este adevarat???DEja m-am apucat sa fac dosarul de adoptie si acum m-am blocat ca nu stiu ce sa fac,daca sa merg mai departe s-au nu,va rog ajutati-ma cu un respuns.Multumesc mult.Si mai vroiam sa va intreb ,ptr. sectorul 3 unde trebuie depus dosarul de adoptie???


Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 3
Bld.1 Decembrie 1918 nr.12-14
tel: 0372126100

Nu stiu cum e cu garsoniera, dar fetele de la DPC or sa-ti raspunda la orice intrebare o sa ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Am o intrebare pentru fetele de la topicul despre adoptii: stiti ceva despre profesia de mama adoptiva?! exista asa ceva in Romania? sau despre un program social prin intermediul caruia primesti locuinta daca adopti minim trei copii?! m-ar interesa enorm!
Am auzit intamplator vorbindu-se despre asa ceva si nu prea mai pot lua legatura cu persoana care stie mai multe (a plecat din Bucuresti).


N-am auzit de asa ceva si cred ca ar fi o aberatie, mai ales in Romania zilelor noastre. S-ar apuca cei fara locuinta sa infieze copii! Legea iti cere sa ai tu spatiu suficient ca sa poti creste copiii inainte de a-ti da atestatul.

Poate ca se referea la alt gen de "familie adoptiva" - nu-mi amintesc exact termenul acum, este vorba de familii care locuiesc cu 5-7 copii in case ale statului sau ale unor fundatii. Copiii insa nu sunt adoptati in sensul legal, iar parintii primesc salariu (e un fel de alternativa la apartamentele familiale pentru cine stie despre ce vorbesc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

tutidana stiu ca este o suprafata minima de persoana (8 metri, parca) si daca voi aveti 24 metri patrati locuibili e ok, asta insemnind fara baie, bucatarie, hol si balcon, in spetza ar fi doar camera. Acum nu sint sigura de cei 8m, insa cel mai bine ar fi sa intrebi la DPC dupa cum ti-a spus si sunnyday07.

Sunny, tu zici de asistentii maternali? Pai si aia trebuie sa aiba o casa proprietate sau cu chirie si spatiu suficient sa poata creste copiii, altfel nu le dau nici atestat, nmu mai zic de copil.

****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Sunny, tu zici de asistentii maternali? Pai si aia trebuie sa aiba o casa proprietate sau cu chirie si spatiu suficient sa poata creste copiii, altfel nu le dau nici atestat, nmu mai zic de copil.


Misha, nu, nu zic despre asistentii maternali. In Bucuresti si in alte orase exista asa numitele "apartamente familiale". In ele sunt copii aflati in grija statului (adoptabili sau nu) care au depasit varsta pana la care pot sta la asistentii maternali (7 sau 10 sau 12 ani, nu-s sigura). Intr-un apartament stau 5-7 copii (depinde cate camere are) si diversi adulti care ii supravegheaza / au grija de ei. Noaptea stau asa numitii "supraveghetori" - nu au cine stie ce studii, trebuie doar sa se asigure ca nu li se intampla nimic rau copiilor si ca dorm noaptea. In timpul zilei stau cu ei prin rotatie un fel de "mame", care gatesc, fac curat, cumparaturi , ii ajuta/controleaza la lectii. "Mamele" trebuie sa aibe ceva studii/cursuri din domeniul asuistentei sociale.

In provincie am mai vazut urmatorul sistem (initial a fost facut de catre o fundatie, apoi preluat si de catre DPC) - o casa mare sau un complex de cateva case alaturate, cu 5-7 copii in fiecare casa si cate o pereche de "parinti" in fiecare casa. Casa este pusa la dispozitie de catre stat iar parintii primesc salariu si stau 24h impreuna cu copiii (ca si cum ar fi ai lor). Toate cheltuielile sunt platite de catre stat/fundatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Habar n-aveam. Probabil la asta se referea Silvana.
Eu stiam doar de centrele maternale unde stau copiii cu mamele, sau unde mai vin parintii din cind in cind sa-i viziteze si cind au posibilitate, ii iau inapoi acasa. E vorba de cazuri sociale, nu copii abandonati.

****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Da, asta este! Multumesc Sunny si Misha.
Cred ca sun la DPC si aflu de acolo mai multe...

(postez, oricum, ce o sa aflu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Este vorba de familiie maternale.Joaca rolul parintilor si primesc diferite facilitati , pentru ca fac "o familie" cu pana la 10 copii.Au ajutoare care fac mancare , curat, cumparaturi dar "mama" si "tata" joaca acest rol fara a adopta copii deci au meseria de mama si tata.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput