Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

CETATENI ROMANI CU DOMICILIUL IN STRAINATATE

Si eu imi doresc sa adopt un copil. Aici (in Belgia)am posibilitatea de a adopta in Africa, China, Tailanda, Columbia si eventual, dar mai dificil, in Rusia si Ukraina.

As prefera sa adopt in Romania desigur!!!
Am scris la ORA (oficiul roman pt adoptii) si mi-au raspuns ca pot adopta daca imi stabilesc domiciliul in Romania pe perioada procedurilor.
Ceea ce inseamna in jur de 6 luni. Ceea ce e imposibil pentru mine! O sa intreb angajatorul (Comisia Europeana) daca imi da concediu 6 luni!!!

Caut si eu alte persoane in cazul meu pentru a afla cum au facut in practica!

INTREBARE: inteleg ca trebuie sa inchiriez un apartament in Romania (ca sa am domiciliu), dar de ce anume trebuie sa am un serviciu in Romania, un serviciu la institutiile europene ma defineste ca persona non grata pt adoptarea unui copil in Romania? Adica de unde din lege se intelege ca trebuie un serviciu in Romania? Nu-ti da buletin daca n-ai serviciu in Romania sau ce?

O sa deschid un nou subiect peste cateva luni, ca intre timp ma mut si nu voi putea demara procedura de adoptie decat la anul (de fapt la anul imi stabilesc domiciliul in Romania, apoi mai vedem)

Pupici,
Micsunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Micsunea eu nu sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate dar ma incumet sa-ti raspund.Probabil ca avand serviciul si domiciliul in alta tara ei considera ca fac adoptie internationala, care deocamdata e inchisa.Chiar daca tu ai domiciliul stabil in Romania dar lucrezi in alta tara nu esti elgibila pentru ca stai unde ai serviciul iar in timpul adoptiei si post adoptie trebuie facute niste monitorizari si observat copilul in mediul in care traieste ceea ce la tine ar fi imposibil.
Daca tot ai intentia sa te muti in Romania mai bine astepti pana atunci.
Succes!






Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, nu vreau sa stranesc panica, va pun un link sa cititi si poate mai cautati voi detalii, ca eu nu am deloc timp:
http://www.avocatnet.ro/content/forum/displayTopicPage/topicID_19679/adoptia.html
Edit: nu stiu de ce nu merge linkul! Va postez textul:
Data post: Miercuri, 11 Iunie 2008, 14:43
azi am citit urmatorul articol:
Oficiul Roman pentru Adoptii (ORA) informeaza ca la de-a 118-a sesiune de la Strasbourg a Comitetului Ministrilor, Consiliului Europei a adoptat, in data de 7 mai 2008, noua Conventie Europeana in Materia Adoptiei de Copii.
Noile prevederi introduse de conventie sunt:

1. Consimtamantul tatalui este cerut in toate cazurile, chiar si atunci cand copilul este nascut in afara casatoriei.

2. Consimtamantul copilului este necesar daca gradul de intelegere al acestuia ii permite.

3. Adoptia se extinde la cuplurile necasatorite de heterosexuali, care au un parteneriat civil in State care recunosc aceasta institutie, si la persoanele singure. De asemenea, permite Statelor sa extinda adoptia la cuplurile casatorite de homesexuali si la cuplurile de homosexuali care traiesc impreuna avand o relatie stabila.

4. Noua conventie respecta atat dreptul copiilor adoptati de a-si cunoaste identitatea, cat si dreptul parintilor biologici de a-si pastra anonimatul.

5. Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie mai mica de 18 ani si nici mai mare de 30 de ani, iar diferenta de varsta dintre adoptator si copil este de preferat sa fie de minimum 16 ani.

nelamurirea mea e legata de punctul 5.
Cum adica adoptatorul sa nu aiba mai mult de 30 de ani?Atatia oameni se casatoresc dupa aceasta varsta si atatea femei decid sa aiba copii naturali dupa 30 de ani!se preconizeza transpunerea mot a mot a acestor prevederi in legislatia nationala?
Ma poate lamuri cineva?actualmente exista vreo prevedere legata de varsta in legea noastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Acelasi lucru se afla postat si pe site-ul ORA www.adoptiiromania.ro de cateva zile. Actualmente in legea noastra nu exista stipulat limita max de varsta dar cum se preconizeaza alinierea la standardele UE nu ma mai mira nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmanuia spune:

Buna, sunt noua pe aici, am sa va spun pe scurt povestea mea: am 31 de ani, si de 5 ani tot incercam sa avem un copil dar se pre ca nu prea avem sanse, dupa 3 IAS-uri si 2 FIV-uri ne-am gandit la adoptie.
Nu am citit foarte mult despre acest lucru insa astazi la serviciu a colega mi-a spus ca daca nu avem ap cu 3 camere nu putem sa adoptam. Este adevarat ce a spus? va rog din suflet sa-mi spuneti si mie.
Va multumesc anticipat.

bolojica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

tu rozi... ia'ti mama ochelarii , lasa nervisorii si citeste cu atentie:
"Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie mai mica de 18 ani si nici mai mare de 30 de ani"
deci e vorba de varsta minima... si se refera la toate statele europene... probabil or fi state care cer sa ai min. 30 de ani ca sa adopti (ca sa se asigure de chestia cu diferenta de varsta dintre adoptator si adoptat).
si eu prima data cand am citit asa am crezut... si fiind trecuta de 30 si in prag de "proiect bb2", am intepenit... dar mi'am dat seama ca am inteles gresit !!!




mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

carmanuia, nici vorba de asa ceva ! poti adopta linistita in situatia in care ai "spatiu corespunzator" pentru cresterea copilului... adica, daca nu stati 7 persoane intr'o garsoniera , nu trebuie sa'ti faci griji !
citeste din subiectele de aici, de la adoptii si ia legatura cu DPC'ul de care apartii sa'ti spuna exact ce acte ai nevoie pentru atestare (pot sa difere putin cerintele).
succes, si nu te mai lasa necajita de persoane "binevoitoare"



mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Alexa Ioana

tu rozi... ia'ti mama ochelarii , lasa nervisorii si citeste cu atentie:
"Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie mai mica de 18 ani si nici mai mare de 30 de ani"
deci e vorba de varsta minima... si se refera la toate statele europene... probabil or fi state care cer sa ai min. 30 de ani ca sa adopti (ca sa se asigure de chestia cu diferenta de varsta dintre adoptator si adoptat).
si eu prima data cand am citit asa am crezut... si fiind trecuta de 30 si in prag de "proiect bb2", am intepenit... dar mi'am dat seama ca am inteles gresit !!!


Hai mah... ce exprimare e asta?! "Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie [...] mai mare de 30 de ani"?!?!?! Mama ei de gramatica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

rozi, ii traducere "minunata" facut de "prea-desteptii" nostri... am cautat textul in original si e mai logic putin...


mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gis spune:

Doamnelor acesta este articolul din conventie:Article 9 – Minimum age of the adopter
1 A child may be adopted only if the adopter has attained the minimum age prescribed by law for this purpose, this minimum age being neither less than 18 nor more than 30 years. There shall be an appropriate age difference between the adopter and the child, having regard to the best interests of the child, preferably a difference of at least 16 years.
2 The law may, however, permit the requirement as to the minimum age or the age difference to be waived in the best interests of the child:
a when the adopter is the spouse or registered partner of the child’s father or mother; or
b by reason of exceptional circumstances.

Mergi la inceput