Cu ce "vindecam" mahmureala?

Cu ce "vindecam" mahmureala? | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Suntem dupa un chef de Revelion .
Dimineta cand ne trezim cu capul cat Casa poporului si ne simtim aiurea care e cel mai bun leac?
Oare cui pe cui se scoate?

Familia mea
Razvan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Aha, am tinut secret: eu stiu cum sa faci sa nu te trezesti mahmur:
inainte de a ataca mancarurile si bauturile, se beau 2 linguri de ulei de masline. Asta e "pansamentul" gastric.
Nu se amesteca, pe cat posibil, bauturile (daca ai ajuns la sampanie, nu te mai intorci la "taria" de la aperitiv, de exemplu).
Inainte de culcare - important - se bea cel putin 1 litru de apa chioara: alcoolul provoaca sete, iar setea se potoleste cu apa, altfel in timpul somnului corpul se deshidrateaza: un motiv in plus sa te simti buimac la trezire.
Daca cu toate astea te trezesti mahmur, un dus cat mai rece, o aspirina cu multa apa, o cafea pentru cine nu poate fara, o supa acra - faimoasa ciorba de perisoare sau de potroace, nu degeaba se fac la sarbatori...

In nici un caz cuiul nu se scoate cu alt cui.

La multi ani!

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teutza spune:

subscriu si eu celor spuse de lu.more si mai adaug ceva : incearca sa dormi cu gemul deschis nu ai sa te mai trezesti mahmur si mnanca muraturi si nu mai stiu acum ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Cat mai multa apa,mancare consistenta gen fripturi si somn cat cuprinde.Poate ajuta o cafea mai tare,niste Cola rece sau Fanta(mai acrisoara),limonada,un dus nu prea fierbinete(evitati baia fierbinte cand sunteti mahmuri) sau daca va tine cui pe cui se scoate.O berica ceva....? La Multi Ani!

Lavinia si Natalia(17.01.05)
http://community.webshots.com/user/lavinia285


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

ASPIRINA

Claudia, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Eu stiam de cafea tare cu suc de lmaie i ea si o aspirina .Asa ii vindecam pe verii mei l;a petreceri , in tinerete .Si dadea roade .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu am auzit de clasica zama de varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

O bere rece.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

CRACIUN FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Intrati la "ce ne facem cu alcoolistii din familie" si acolo gasiti o droaie de "retete " .
Ca si la mine capul a fost cat un dovleac.!!!!
Sint convinsa ca nu e vorba de aceeasi "mahmureala" aici, (aia sint vesnic asa), dar eu le-am citit- mi se par interesante si chiar e bine de stiut. Orice informatie e binevenita.
Cu scuzele de rigoare, sper ca nu am suparat pe nimeni.



MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Vitamina C. Suc de portocale etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Se bea apa asta e clar in ciuda a ceea ce se spune , iei doua aspirine si pei cat de multa apa fiindca organismul se desidrateaza!

Mergi la inceput