Parinti de copii cu SD 3

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

PAULA... bine ai venit acasa... Sanatate multa si refacere rapida...

Eu am auzit si de adulti cu SD care nu au un astfel de comportament ...Care sunt oameni normali, fara sa regreseze... fac sport...

LA subictul meu scria odata cineva ca are colega de servici cu SD... Tare as vrea daca mai intra sa ne povesteasca si noua cum e colega cu SD, ce face, ce poate sa faca si ce nu... cum e privita de ceilalti colegi... Aici avem nevoie de ambele tipuri de exemple, adica si varianta persoanelor cu SD cu comportament normal...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Poze cu Mihai luna ianuarie 2006

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Felis ce mare s-a facut Mihaita , sta in picioruse .Imi place ca e foarte vesel .

Eu am scris mai acum cateva luni ca am niste rude care amandoi au SD dar in afara de faptul ca au fetele caracteristice SD si sunt mai inceti ,mie mi se par niste oameni normali .Probabil ca au o forma mai usora a bolii.
Au si doi copii ,mari care sunt perfect sanatosi .Atunci mi-a spus cineva ca nu fac copii ,uite ca ei sunt exceptia de la regula sau nu stiu .Ea lucreaza la Dorobantu ,fabrica de confectii de la Ploiesti,e muncitoare pe linie si el a lucrat tot acolo dar a ramas somer prin 98 si acum vinde ziare si carti la un chiosc gen anticariat.De fapt ea imi e ruda si e dintr-o familie cu 4 fete si doar ea e bolnava celelalte sunt santoase .Sunt foarte politicosi si casa lor e curata ,imi pare rau ca nu am poze cu ei .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Buna

In primul rand vreau sa va spun cat de mult va admir pentru curajul si devotamentul vostru. E drept ca iubirea iti da putere dar voi sunteti extraordinare fetelor!

Acum, as avea si eu o rugaminte, daca se poate. Am o prietena, mama a unui baietel de 9 luni nascut cu SD. Ce va pot spune despre micut este ca neuro-motor este mai incet dar este vioi, jucaus si foarte vesel. Are 3 dintisori, sta in fundulet doar cu ajutor dar ii place sa stea in picioare (cu ajutor). Rugamintea mea este daca puteti sa-mi dati sfaturi, orice ar putea fi util prietenei mele. Va multumesc!

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

si inca ceva, copilul prietenei mele trebuie operat la inima, are suflu sistolic de gr.II-III(la 42 zile era de gr.III-IV)si DSV de 6 mm. Stiti unde s-ar putea opera, ce spital recomandati?

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by georgiana.david

si inca ceva, copilul prietenei mele trebuie operat la inima, are suflu sistolic de gr.II-III(la 42 zile era de gr.III-IV)si DSV de 6 mm. Stiti unde s-ar putea opera, ce spital recomandati?

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)



Cel mai bine ar fi sa va zica dr unde si cum va sfatuieste...
Noi ma facut in Italia operatia, dar dr care il consulta a zis ca ma sfatuieste sa il operez in Italia... A venit la dansa un dr din Italia, l-a vazut si a zis ca il opereaza in Italia... FAce parte si din echipa care opereaza la Sp. Militar, dar cand a venit din Romania era f suparat si a zis ca nu mai opereaza copii cu SD in Romania...
Prietena ta e din Bucuresti?... DAca da, e mai simplu... la ce dr a fost ea pana acum cu copilul?... Eu mai intai am fost la alt dr, care a pus diagnosticul lui Mihai... si cand am ajuns in Italia, colega mea de salon era trimisa acolo de primul meu dr...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Geo, daca vrei te recomand, sau merg cu tine dar dupa ce ma refac la dr. care a ajutat-o pe Felis. Este prietena de familie cu mine si nu ma refuza niciodata cand marg cu un bb la control. Lucreaza la Grigore Alexandrescu si e dr. cardiolog. Pune intrebari si te ajutam cu ce putem fiecare, nu stiu ce te-ar interesa????
Vergi, eu sunt o fomista de informatii si foarte receptiva la tot ce e legat de copilul meu. Am vrut sa stiu tot si sa vad ca sa stiu la ce sa ma astept.
Si sotul meu a avut o colega cu SD in scoala generala dar nu a stiut ce are. Avea numai de 10 la toate obiectele si in momentul cand am avut si noi copii abia atunci si-a dat seama de colega lui.
Am pus poze cu printul la semnatura.....
Am sa postez un anunt si cine este interesat....

"Pentru cei interesati de cercetare in domeniul Sindromului Down.

The International Down's Syndrome Screening Group (IDSSG) is an
organisation with about 1,000 members from 34 countries. The aim of IDSSG
is to encourage collaborative research across national boundaries.
However, it is now so large that this activity is exclusively within
special interest sub-groups.


INTERNATIONAL DOWN'S SYNDROME SCREENING GROUP
7th International Congress, Amsterdam
5th & 6th May 2006
It has become the custom to hold IDSSG congresses alternately in the UK
and ‘on the continent’. Thus, the next IDSSG congress will be held in
Amsterdam. Whilst planning for the 7th congress, we became aware of the
fact that the next congress of the European Society for Human Genetics
would also be held in Amsterdam from 6-9 May 2006. As we suspected a
mutual interest of the visitors of the IDSSG and the ESHG in their
respective congresses, we investigated the possibility of having the 7th
IDSSG congress as a satellite meeting adjacent and prior to the ESHG
congress. We are very glad that the ESHG wanted to collaborate in this. An
arrangement will be made to visit both congresses at convenient pricing,
and we hope that it will lead to exciting cross-overs. Apart from that,
the aim of the 7th IDSSG congress will again be to share practical
experience, exchange research ideas, foster new collaborations, stimulate
new areas of development and of course inform members of the latest
knowledge in our field.

Call for papers
There will be a small number of set piece lectures from invited speakers,
but a large proportion of the available time will be given to
short-to-medium length presentations from individual IDSSG members. If you
would like to present something please email a one page abstract to the
Secretariat before January. The committee will select papers for oral
presentation from those submitted and there will be ample poster space for
the reminder. The abstracts should be one page, double spaced and in
MSWord. Please indicate which of the following broad categories the paper
would best fit:
1. Prospective studies
2. Model predictions
3. Refinements (e.g. smoking) and spin-offs (e.g. SLO detection)
4. Blue Skies
5. Organizational (including QA, infrastructure, software, rapid diagnosis
and psycho-social) Papers that don’t fit any of the categories will also
be acceptable.
_
Coordonator Centrul de Resurse Sindrom Down
Eugen Stefanescu"
Nr. de telefon al d-nl Stefanescu si alte detalii vi le dau pe PM










Paula cu Paul siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

... Paula, sa-ti traiasca puiutul!
L-am vazut in poze, pe flacau...si ma minunam ce bine erai dupa nastere...asa bine semeni cu nasa puiului...e sora ta?
Sper ca si tu esti bine, desi obosita...stiu cum e...darmite ca ai 2 puiuti...Alexandra e o minune in poza cu amandoi.
Va pup si va mai urmaresc

aime si Vladimir, 1an+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!

Prietena mea este din Galati si o sa vorbesc cu ea daca are nevoie de un consult in Bucuresti sa ne anunte. Inca o data, multumesc!

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by Stinu

Felis ce mare s-a facut Mihaita , sta in picioruse .Imi place ca e foarte vesel .

Eu am scris mai acum cateva luni ca am niste rude care amandoi au SD dar in afara de faptul ca au fetele caracteristice SD si sunt mai inceti ,mie mi se par niste oameni normali .Probabil ca au o forma mai usora a bolii.
Au si doi copii ,mari care sunt perfect sanatosi .Atunci mi-a spus cineva ca nu fac copii ,uite ca ei sunt exceptia de la regula sau nu stiu .Ea lucreaza la Dorobantu ,fabrica de confectii de la Ploiesti,e muncitoare pe linie si el a lucrat tot acolo dar a ramas somer prin 98 si acum vinde ziare si carti la un chiosc gen anticariat.De fapt ea imi e ruda si e dintr-o familie cu 4 fete si doar ea e bolnava celelalte sunt santoase .Sunt foarte politicosi si casa lor e curata ,imi pare rau ca nu am poze cu ei .
Iustina



stinu: te rugam, poti sa ne mai dai niste detalii? cat de afectati sunt cei doi? cunosti? ceea ce ne spui tu este tare imbucurator!!! cum sunt copiii? cred ca de fapt au mozaicism, nu?

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput