Cu marca, fara marca...

Cu marca, fara marca... | Autor: Buburuza-shop

Link direct la acest mesaj

Sunt si eu un om ca oricare altul. Cu obiceiurile mele, cu tabieturile si cu fixurile mele. Unul dintre fixuri este acela de a nu renunta cu usurinta la un anumit produs cu care m-am acomodat: folosesc de ani de zile acelasi tip de detergenti, aceeasi marca de cosmetice, de jeans, de tigari si cafea. Aceeasi companie de taxi, acelasi operator de telefonie mobila... Am incredere intr-un anumit producator si nici o curiozitate fata de altul, care are produse similare ca pret si calitate. Imi place sa ma uit la reclame dar rar ma incita vreuna atat de tare incat sa-mi doresc sa incer un produs nou sau o marca de-abia lansata. Dar voi?
Magazinul virtual www.buburuza.com este (in sfarsit!!!!) functional; incercam sa-l imbunatatim, tinand cont de parerile voastre. Va propunem o serie de sondaje care ne vor ajuta sa "construim" impreuna magazinul. Ai raspuns deja la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63651" target="_blank">prima intrebare? Dar la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63765" target="_blank">intrebarea numarul 2? Te rugam, raspunde si la

Intrebarea numarul 3:

Cumparati dupa marca? Cat de fidel(a) sunteti unei anumite marci?


Va multumim pentru raspunsuri,

Intrebare sondaj:

Cu marca, fara marca...

/b>

Va multumim pentru raspunsuri,


Alege respuns:

Nu ma prea intereseaza marca - imi place sa incerc produse diverse.
Am putine chestii la care nu renunt; in general sunt deschisa la nou.
M-am obisnuit cu anumite produse si nu as renunta la ele, dar daca apare ceva nou, de ce nu?
Am unele preferinte la care nu renunt, la altele inca nu am gasit ceva care sa ma satisfaca 100%
Odata ce am gasit o marca care-mi place, nu mai renunt la ea.
Alt raspuns (te rugam, da-ne detalii)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceciliamocanu spune:

in general sunt deschisa la nou si incerc
diferite produse noi chiar daca de cateva ori
am regretat alegerea facuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Sunt anumite chestii pe care nu le schimb, cum ar fi crema de fata, fiindca am dat cateva rateuri in trecut, si nu vreau sa mai am surprize neplacute.

deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

sunt destul de pretentioasa. o data ce am gasit o marca satisfacatoare, nu vad de ce as schimba-o, indiferent de pretul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Va multumim pentru raspunsuri si mai asteptam si alte opinii.
Si pentru ca (cel putin pana acum) din sondaj reiese ca increderea si fidelitatea pentru o marca sunt cu adevarat importante, gasiti aici lista marcilor disponibile in acest moment si in foarte-foarte curand in magazinul virtual www.buburuza.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Pe mine nu prea ma intereseaza marcile si incerc de fiecare data produse noi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toporas73 spune:

Eu una nu cred ca marca ma intereseaza ca si rezonanta sau functie de cat de bine este cunoscuta..Dar atunci cand gasesc un produs care imi satisface cerintele in mare masura sau chiar in intregime greu renunt la el.De ce? Nu mi se pare corect fata de mine sa fac experiente pe mine sau copilul meu


anastasia
mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelac spune:

cand gasesc o marca de produs care sa imi placa incerc sa aflu cat mai multe despre ea.In general le incerc pe cele considerate cele mai bune .cand ma fixez asupra unei marci anumite,o folosesc pana la refuz.Intre timp daca una dintre c4elelalte marci mai putin agreate vine cu ceva nou indomeniu incerc sa achizitionez si acel produs ,numai daca mi se pare ca s-ar apropia din toate punctele de vedere de ceea ce folosesc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robertiuli spune:

BUNA SEARA!
AM CUMPARAT DUPA MARCA SI M-AM FRIPT RAU DE TOT!
AM CUMPARAT UN COMPUTER DE MARCA FOARTE BUNA, CA SA CONSTAT CA SINGURUL LUCRU CARE ERA, (CRED CA NICI DE ASTA NU SUNT SIGURA) A FOST CUTIA. AM SCHIMBAT INTR-UN AN TREI BUCATI, BINEANTELES DUPA LUNGI NEGOCIERI CU MAGAZINUL, CU UNITATEA SERVICE, BA CHIAR SI CU FIRMA IMPORTATOARE, CARE ASIGURA SI SERVICE-UL EFECTIV. CAND L-AU DESFACUT SI AM VAZUT CE SCRIA PE PIESE AM INGHETAT. HARD-UL ERA FACUT IN MALAEZIA, SI CELELALTE COMPONENTE TOT PE VAPORASE.
SI ATUNCI CINE IMI GARANTEAZA CA PRODUSUL RESPECTIV CORESPUNDE CU MARCA?
BA DE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI NI S-A SPUS CA AVEM PREA MARI PRETENTII. SI ATUNCI DESPRE CE MARCA VORBIM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

quote:
Originally posted by robertiuli

BUNA SEARA!
AM CUMPARAT DUPA MARCA SI M-AM FRIPT RAU DE TOT!
AM CUMPARAT UN COMPUTER DE MARCA FOARTE BUNA, CA SA CONSTAT CA SINGURUL LUCRU CARE ERA, (CRED CA NICI DE ASTA NU SUNT SIGURA) A FOST CUTIA. AM SCHIMBAT INTR-UN AN TREI BUCATI, BINEANTELES DUPA LUNGI NEGOCIERI CU MAGAZINUL, CU UNITATEA SERVICE, BA CHIAR SI CU FIRMA IMPORTATOARE, CARE ASIGURA SI SERVICE-UL EFECTIV. CAND L-AU DESFACUT SI AM VAZUT CE SCRIA PE PIESE AM INGHETAT. HARD-UL ERA FACUT IN MALAEZIA, SI CELELALTE COMPONENTE TOT PE VAPORASE.
SI ATUNCI CINE IMI GARANTEAZA CA PRODUSUL RESPECTIV CORESPUNDE CU MARCA?
BA DE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI NI S-A SPUS CA AVEM PREA MARI PRETENTII. SI ATUNCI DESPRE CE MARCA VORBIM?

akhasha


1. Bine ai venit pe forumul desprecopii.com

2. Poate ca ai dreptate... Marca nu este intotdeauna si o garantie a calitatii. Este o premisa. Sau poate ca, pur si simplu ai avut ghinion.

3. In anii 90, in momentul in care a "explodat" economia asiatica (Tigrii Asiei - Hong Kong, Singapore, Indonesia, Malaysia...) peste 95% din productia mondiala de microprocesoare si peste 80% dintre hard-uri se produceau in fabrici complet automatizate din Malaysia. N-are legatura cu forta de munca sub-calificata si ieftina sau cu preturi de productie mici. Fiint automatizate, fabricile puteau la fel de bine sa fie si la Polul Sud, daca se gaseau 40-50 de angajati (cat are de obicei o astfel de fabrica) care sa asigure securitatea si intretinerea masinariilor... caci la constructia efectiva de componente nu umbla nici o manuta de om. Decizia de mutare a productiei in zonele respective are legatura cu climatul... da nu pot sa dau detalii ca nu sunt 100% in tema. Asa ca, eu una as fi mai de graba suspicioasa daca pe un component ar scrie "Made in USA" sau (si mai grav!) "Made in UE" - mi s-ar parea ca cineva incearca sa ma ia de fraiera. Si asta numai daca e sa vorbim numai de computere. Toata lumea stie ca si cele mai mari si serioase marci se produc in... unde nici cu gandul nu gandesti. Vorbim de produsele originale, de prima calitate nu de copii si facaturi. Se cheama globalizare. :)) Asia inseamna mult mai mult decat "Dragonul Rosu"... sau cum naiba ii zice talciocului de chinezarii. Eu cred ca nu asta este problema a locului geografic unde e produsa o marfa de marca... ci ca un vanzator/reprezentant al unui produs de marca isi bate joc de marca pe care o vinde/reprezinta pe piata prin servicii de proasta calitate - ceea ce duce la erodarea imaginii marcii.
Da' eu tot cred ca ai avut ghinion.

4. Te rog incearca sa nu mai scrii cu majuscule. (vezi si punctul 10 din regulamentul forumului)

Mergi la inceput