Pret sau calitate / pret si calitate?

Pret sau calitate / pret si calitate? | Autor: Buburuza-shop

Link direct la acest mesaj

Dragii nostri,

Magazinul www.buburuza.com este momentan in renovare. Dupa lupte "seculare" care au durat mai bine de... 6 luni, magazinul este in sfarsit functional. Si pentru ca dorim sa satisfacem cat mai bine asteptarile voastre, va propunem o serie de sondaje care ne vor ajuta sa "construim" impreuna magazinul.

Prima intrebare:

Ce este cel mai important pentru voi atunci cand cumparati un produs pentru copii... si nu numai pentru copii? Calitatea sau pretul?
Va multumim pentru raspunsuri.

Intrebare sondaj:

Pret sau calitate / pret si calitate?

/b>
Va multumim pentru raspunsuri.


Alege respuns:

Cel mai important este pretul.
As vrea sa gasesc produse de calitate medie dar la un pret mai mic
Incerc sa gasesc produse de buna calitate, chiar daca sunt putin mai scumpe.
Prefer produsele de calitate superioara si sunt dispus(a) sa platesc mai mult.
Nu conteaza pretul. Calitatea este cea mai importanta.
Alt raspuns (da-ne detalii, te rugam)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Eu am ales "alt raspuns", si anume: daca e musai sa aleg dintre 2 produse, unul ieftin si prost, altul scump si bun, il aleg pe cel de-al 2-lea. In genral insa incerc sa gasesc produse la un pret rezonabil si de calitate buna. Din pacate in Romania e destul de greu (eu pun asta si pe baza lacomiei comerciantilor/producatorilor/intermediarilor, altfel nu-mi explic anumite lucruri), dar se poate. Uneori chiar le iau second-hand, am constatat ca asa pot sa iau produse de calitate foarte buna la pret mic. Si, in ce priveste hainele, in majoritatea cazurilor nu am dat gres: haine noi si scumpe, deci de presupusa calitate buna, s-au facut harcea-parcea dupa cateva purtari/spalari, iar cele achizitionate second-hand arata in continuare ca noi.
Nu stiu daca va ajuta cu ceva raspunsul meu, pt. ca ma gandesc ca nu va ganditi sa vindeti haine second hand, dar se cerea o opinie, si asta este opinia mea. In plus la un moment dat creasem un subiect cu o sugestie pentru cei care se ocupa de Buburuza, dar nu am primit nici un feed-back, deci banuiesc ca nu a fost citit, iar acum a fost sters impreuna cu restul mesajelor vechi.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Multumim pentru raspuns, gangurici_licurici!

quote:
Nu stiu daca va ajuta cu ceva raspunsul meu, pt. ca ma gandesc ca nu va ganditi sa vindeti haine second hand, dar se cerea o opinie, si asta este opinia mea. In plus la un moment dat creasem un subiect cu o sugestie pentru cei care se ocupa de Buburuza, dar nu am primit nici un feed-back, deci banuiesc ca nu a fost citit, iar acum a fost sters impreuna cu restul mesajelor vechi.
Da, raspunsul tau ne ajuta, ca si toate opiniile exprimate aici. Si pot sa va promit tuturor ca de-acum incolo nici un subiect deschis aici, nici o sugestie, nici o intrebare nu vor trece neobservate si neluate in seama.

Multumim,
Echipa Buburuza


PS. Subiectele mai vechi nu au fost sterse ci se gasesc in www.desprecopii.com/forum/forum.asp?ARCHIVE=true&FORUM_ID=72" target="_blank">Arhiva. Este un fel de "punct si de la capat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Am si eu alt raspuns.
Normal ca prefer lucruri de calitate si ma bucur tare mult cand le gasesc la un pret convenabil.
Si uneori daca nu imi permit mai bine mai stau o luna doua, mai fac ceva economii pana pot sa cumpar ceva mai bun, sau iau in rate decat sa iau ceva ieftin si prost.

http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciliamocanu spune:

evident, toata lumea isi doreste lucruri de buna calitate
in ceea ce ma priveste, pentru copiii mei iau ce-i mai bun,
chiar daca nu tot timpul, de cele mai multe ori ,iar
pentru mine... ce sa zic... ma ingrozesc cand ma uit la
preturile produselor de marca!in concluzie ,cand e vorba
de voinicii mei conteaza mai putin pretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Delia, Cecilia si tuturor celor care au raspuns la sondaj

Va multumim frumos pentru raspunsuri. Aveti dreptatea, toata lumea si-ar dori marfa de o calitatea acceptabila spre buna, la un pret acceptabil spre mic. Din pacate astea sunt exceptii. Precum exceptii sunt si situatiile cand gasim marfuri de calitate indoielnica, dar la preturi nejustificat de mari. Chiar asa: oare pretul reflecta intotdeauna calitatea?

Echipa Buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nu cred ca intotdeauna pretul reflecta calitatea. Scump sau foarte scump nu inseamna intotdeauna si calitate nota 10, asa cum ieftin nu inseamna neaparat prost.

Sigur ca toti preferam calitate la un pret acceptabil si depinde cat folosesc obiectul respectiv, motivul pentru care il cumpar: uneori prefer sa dau mai putin chiar daca e mai slaba calitatea fiindca stiu ca nu voi avea nevoie decat pt o perioada limitata de timp de acel obiect sau alteori prefer sa dau un pret mai marisor pe ceva mai bun.

Mie mi-ar placea sa fac toate cumparaturile online, mi se pare mai comod, singurul dezavantaj este ca atunci cand cumperi lucruri costisitoare, nu le poti vedea, incerca... dar cand voi avea copil (sper cat mai repede) imi doresc sa incerc Buburuza


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Sigur ca toata lumea prefera calitatea, dar pana la urma depinde ce pret iti permiti sa dai pe acele obiect. In plus, nu de putine ori am vazut copii imbracati cu haine de calitate care nu aveau voie sa se joace ca isi strica acele obiecte de imbracaminte.
Eu consider cfa pentru copil cea mai importanta este joaca,deci ii cumpar acele produse pe care are voie sa le strice din greseala pe un tobogan sau la gradinita.

Numai bine,

Bogdana, mama Cristinei (25.07.2005) si a Mirunei (16.01.2001)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/bogdana_mitu/album?.dir=/95e8&.src=ph&.tok=ph43VyDBS5HERIVP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Eu cred ca sunt putini cei care isi permit sa cheltuie sute de milioane pe hainele copiilor .Se uita ca aici e vorba de copii care cresc foarte repede si care se murdaresc foarte usor .Avem nevoie de multe haine pentru ca trebuie schimbati mereu si le raman mici repede .Concluzia este ca pentru joaca in nisip nu e nevoie de haine "de calitate "scumpe ci de haine frumoase la un pret mic .Cred ca si sucul de morcovi sta bine pe niste haine scumpe !
Fiecare copil are si hainute mai scumpe (de ocazie ) ca si adultii dar de obicei ele raman mici fara a fi imbracate prea des ca sa nu se strice !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

Pentru produsele care conteaza si cele utilizate mai mult timp, importanta e calitatea (produse de ingrijire si hrana in special), iar pentru celelalte, important e pretul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Aleg calitate,dar ma uit si la pret...

bita doina

Mergi la inceput