Refacem din amintiri Bucurestiul interbelic?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

fetele, promit sa reconstitui Bucurestiul din pozele aflat#e la cumnata....

dar pt inceput sa va spun de unchiuletzul sotului...nu e nimeni altul decat nenea ala care sta cu mkana intinsa la universitate, da, el, Ioan Heliade Radulescu:)

avem poze etc.si o sa-l rog sa-mi mai zice si de amintiri, pt istorii cu bunici si bunicute:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:


Parol, daca nu mere intuitionul la scandinavi: cind am citi titlul subiectului, mi-a si scapart mintea la d-na T..hehe...si ambientul cubist al apartamentelor bucurestene din acea vreme. Apoi, nu stiu cum, m-am gindit la "Accidentul" lui Mihai Sebastian si de aici pina la "Jurnalul" lui, n-a fost decit o fractiune de secunda.
M-am pus pe cautat si ia uitati ce fragmente am gasit din "Jurnal":
(Sebastian vorbeste aici de Leni Caler, o actrita in voga a anilor '40):

„Ea, superba. Un tailleur gris, pantofii, poseta, o mica panglica la gat si borul palariei albastre. Are cu mine nu stiu ce timiditate, care o face grava…Ne-am plimbat prin Cismigiu si eu eram mandru de cat era ea de frumoasa. Ar putea fi un amor.

… apoi,

E o „fata buna”. Voi putea intr-o zi s-o primesc intr-o garsoniera a mea, s-o ..bip.., sa bem un pahar de vin, sa fumam o tigare, sa punem o placa de patefon si s-o ascult cu indiferenta, cel mult amuzat – povestile ei despre fosti amanti din trecut? Daca da, va fi perfect.

…si cum n-a fost sa fie,

Am luat azi o decizie, de care sunt bucuros – desi in fundul sufletului imi lasa poate putina parere de rau: ii dau rolul Mariettei.
Cu Leni nu se poate face nimic. Indiferenta ei este neglijenta, distrata, jignitoare pana si prin lipsa de politete sau de amicitie. Cred ca altcineva ar fi simulat macar oarecare interes. Ea nu si-a dat nici atata oboseala.

Btw: Leni Caller l-a iubit pe Camil Petrescu!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Rayuela, super ideea, imi place tare mult. N-am aici nici o carte ajutatoare , dar o sa caut pe net, poate gasesc ceva.
ML, Gandacel, Lilanda

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Rayuela, multumesc pentru lista de carti , o sa fac sapaturi.

Cit despre "tema de imaginatie" am si eu o intrebare: ce statut vreti sa aiba femeia respectiva? Sa faca parte din burghezia putreda hulita de comunisti sau sa fie o femeie "normala"?

Sigur ca in primul caz o sa gasim mai multe referinte in carti, dar cred ca singurul efect ar fi inflacararea imaginatiei...mama, ce grozav era pe vremea aia...cum ar fi peste 70 ani cineva sa citeasca despre Paris Hilton si sa creada ca eram toate la fel?!

Asa ca o sa incerc eu o schita de portret: femeia bucuresteanca la 30 ani in anul 1937. Va convine anul? Era destul de liniste, criza economica se terminase, iar razboiul parea departe. Este o sotie de...de ce-ar putea fi ca sa nu fie nici prea-prea, nici foarte-foarte? Avocat (burgheza), doctor (?), notar (as zice ca e tot burgheza), profesor (de ce nu?). Am sa aleg "sotia unui functionar de banca". Asadar, sotul munceste si are un salariu care-i permite sa-si intretina familia, sotia sta acasa. Au 1 copil de 7 ani.

Ce ziceti de inceputul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Sabinuta..trebuie sa fii o tolba cu povesti...pliz urechile ciulite la familie si degetele vioaie pe tastaturaTe asteptam!!!
io deja stiu la ce carte ma opresc, da' nu va spui nimica, asteptati pana in weekend, atunci o sa am mai mult timp.

Liluta...Leni Caler s-a iubit cu multi...a murit in Germania, a trait pan' la nouj' de ani...a fost un mare semn de intrebare cat timp am citit jurnalul lui Sebastian de ce a iubit-o atata.

O doamna care inca mai traieste si care a jucat in piesele lui Sebastia si care probabil il cunostea bine (si pe el, si pe Camil si pe Rebreanu) este Dina Cocea. Ah ce de amintiri are doamna asta...va dati seama fetelor??? Mi se pare incredibil ca a intalnit atatea personalitati si cate ar putea povesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aaaah, Dina Cocea.

pai sa vedeti.

mama sotului e nascuta la Paris, pe o straduta langa arcul de triumf, rue Galile.

o chema in mai multe feluri....printre care si Dina, cum i s-a si zis.

de unde vine numele??

Tatal ei era Iosif Fermo, prieten cu Titulescu, mare jurnalist in epoca, a sfarsit la Aiud.Sunt multe mistere si cu el...asta alta data.

Ei bine, Fermo era prieten cu Nicu Cocea, tatal Dinei.Asta era un pervers si jumatate, a avut si proces ca e homosexual:) El era jurnalist de Stanga.

Sotia lui Fermo, Maia, era sfanta sfintelor(descinde din Basarabi, e o treaba si acolo, tot alta data).O persoana exceptionala, buna, fina, care s-a imbolnavit de nervi ca avea prea multi servitori si i-a dat afara pe toti dupa care s-a linistit.

Nicu Cocea o diviniza in taina....si cand s-a nascut Meme(cum i se spune acum mamei sotului, pt ca a fost cea mai extraordinara bunica) Dina Cocea era fetita mica si dragalasa la Paris.

Din aceasta prietenie a rezultat si al 5-lea nume al celei ce mi-a fost soacra fara sa apuc sa o cunosc bine...

Numele ei complet era: Ada Roxandra Dina Regina Victoria.(ca s-a nascut in 1918 si toti copiii la Paris se numeau Victor si Victoria)


Dina Fermo a fost frumoasa Bucurestilor in perioada interbelica, era renumita in saloane.Semana cu Joan Crawford, ca sa "vedeti" .
genul. Promit sa scanez poze:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Sabina, wow! De-abia astept pozele si alte povesti.
Pana mai una, alta, eu mai mult sunt cu galeria pe aici.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

fetelor,mi-ati ghicit gindurile!!
lilutz esti grozava,asemenea Marox,bun inceput!!!Nu trebuie sa ne stresam prea tare,si ca sa evitam sa facem varza,mai bine isi alege fiecare o eroina(nu trebuie sa fie neaparat personaj literar,acceptam orice diva,femeie de rind,intelectuala,muncitoare,oriceeeeeeee) si incearca sa-i reconstituie...o zi,sau chiar mai mult,din viata sa de acum 70 de ani!
Asteptam povestile Sabinutzei si nu in ultimul rind,gandacelu ,sarimina pentru poze ,sint dementiale,mi-au placut de doamnele de la coafor si de cuconitza din magazinul de martisoare!!
iarina,nu-i nici un zor,o sa dezvoltam Bucurestiul interbelic...in ritmul acelor vremuri...tihnit,la o cafelutza,okiei?Dealtfel,incerc sa ma fofilez un pic,ca nici eu nu stiu cind apuc sa o iau pe doamna T si sa o scutur un pic de praf!

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Rayu, pai nu citisi?

si asta e nimica toata.

da oricum...sunt povestile mele prin adoptie....totusi ma simt tare bine ca Sofia mea va cunoaste si parfumul acelor vremuri:) asa ne trebuie daca am amestecat generatiile



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

pai Sabinel,ziceai ceva de reconstituire cu poze,nu??De alea vorbeam io!Adica astept pozele monsher,sper sa fie multe si mai ales,cu oamenii acelor timpuri!Deja mi-am facut o colectie serioasa de poze cu Bucurestiul,acum as vrea...cu oameni!!precum damele din salonu de coafura de la gindacelu,sau vinzatorii de covrigi.
P.s.-acu am vazut unde te-am derutat,am zis "povesti" in loc de "poze",m-a luat valu


Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput