Medicamente retrase de pe piata

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Retragere Clobutinol = Tussamed

"Agentia Europeana a Medicamentului (European Medicines Agency = EMEA) a finalizat procesul de reevaluare a sigurantei în utilizare a clobutinolului. Comitetul stiintific pentru Medicamente de Uz Uman (Committee for Human Medicinal Products = CHMP) al EMEA a concluzionat ca, in prezent, beneficiile medicamentelor care contin clobutinol au încetat sa depaseasca riscurile si de aceea toate autorizatiile de punere pe piata pentru aceste produse trebuie retrase din intreaga Europa.
In luna august 2007, ca urmare a efectelor pe care clobutinolul le poate avea asupra inimii, autoritatea de reglementare din Germania a suspendat autorizaiia de punere pe piata pentru medicamentele cu un astfel de continut. In consecinta, aceste medicamente au fost scoase de pe piata din Germania. In acelasi timp, Boehringer Ingelheim a decis sa-si retraga; voluntar toate medicamentele de acest tip, de pe toate pietele din lume, recomandand pacientilor sa sisteze utilizarea medicamentelor care contin clobutinol si sa le returneze farmacistilor. " (www.anm.ro)
In Romania clobutinolul este inregistrat sub denumirea de Tussamed.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Eu caut de ceva timp GRAVIBINON si nu se mai gaseste ... am cautat si in tarile UE si nimic... fara nici o gluma, dar am gasit in Pakistan .
De ce oare nu se mai importa fiind un medicament foarte bun pentru sustinerea sarcinii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

se skimba autorizatia produsului si se skimba si firma care-l va produce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

BUna!
Eu caut Exluton; am inteles ca nu se mai importa. Stiti ceva?

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
http://community.webshots.com/user/danyelle005?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia_d

se skimba autorizatia produsului si se skimba si firma care-l va produce.

Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


Deci asta era explicatia disparitiei Gravibinonului. Pai de ce nu misca astia mai repede cu hartiile si formalitatile pt ca din cauza lor sufera atatea gravide!

Maya 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

Nici NEOCOPIRIN nu se mai gaseste....

Natalia-13 sept. 2007
Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Am primit in urma cu ceva timp o lista de 6 foi cu medicamente retrase de pe piata ca fiind, dupa ani in care au fost recomandate la greu, INTERZISE ca fiind deosebit de periculoase. Am ramas proasta (cred ca mi-am revenit intre timp). Eu si asa eram cam paranoica referitor la medicamentele. Nu folosesc medicamente decat atunci cand e chiar-chiar nevoie. Cand imi recomanda medicul un medicament pentru copii ma informam din 100 de surse ce e si ce face. Si de multe ori nu-l mai dadeam, apeland la remediile medicinei homeopate. Mi s-a reconfirmat, daca mai era nevoie, ca medicina homeopata si cea naturista e cea mai buna.
Am o cunostinta care imi tine teorii cu privire la toata procedura pe care o parcurg medicamentele pana sa ajunga pe piata. Nu zice insa de toata mafia din industria farmaceutica, de interesele enorme care primeaza si de miliardele de dolari implicati in afacere.
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa nu avem nevoie de medicamente!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mesaj copiat de la subiect fierbinte: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136644

"Merck KGaA a retras de pe piata toate loturile de Vigantol Oil precum si cateva loturi din Vigantoletten 100 si 500.
pentru Vigantol Oil problema este neconcordanta inscriptiei de pe ambalaj cu reglementarile in vigoare.
pentru Vigantoletten 1000 au fost retrase loturile: 3937401 (exp. 04.09); 5048601 (exp. 08.09); 5098701 (exp. 11.09); 5154001 (exp. 01.10); 5171802 (exp. 01.10); 5209002 (exp. 02.10); 5293902 (exp. 05.10)
iar pentru Vigantoletten 500: 3967302 (exp. 06.09); 3967403 (exp. 08.09); 5047803 (exp. 08.09); 5098503 (exp. 11.09); 5098506 (exp. 11.09); 5153902 (exp. 01.10); 5208404 (exp. 02.10); 5293202 (exp. 04.10)
toate datorita unor probleme de stabilitate la substanta activa, loturile de mai sus sunt retrase si distruse.

ca inlocuitor pe moment se poate folosit Vitamina D3 - producator Biofarm (sub forma de picaturi) 18.000 UI/ml."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Rosiglitazona - Avandia, Avandamet, Avaglim mai multe studii au aratat ca dupa o perioada mai lunga de tratament, la femei poate creste riscul aparitiei osteoporozei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

De CORINFAR ce stiti? E vreo sansa sa mai fie adus la noi? Ca eu tot ma chinui sa fac rost de el de prin alte tari la fiecare 5-6 luni (pentru socrul meu care e sub tratament de vreo 20 de ani)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput