Medicamente retrase de pe piata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la inceputul lunii EMEA prin organismul de farmacovigilenta CHMP va lua in discutie problema nimesulidului. peste 3 saptamani vom afla care e decizia.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Controverse cu privire la medicamente ce contin inhibitorii COX-2
http://www.medfam.ro/rompres/modules.php?name=News&file=article&sid=8175

Karina Iulissa-8ani-Codrin Iulian-1 an si 10 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Stiri mai vechi:fenfluramina (Pondimin) si Redux au fost retrase de pe piata in 1997. Phentermina este inca disponibila prin prescriptie medicala. Consumarea phenterminei singure nu este asociata cu efectele adverse ale sanatatii date de combinatia fenfluramina-phentermina.Toate erau folosite in regimurile de slabit si aveau cnsecinte negative asupra inimii

Karina Iulissa-8ani-Codrin Iulian-1 an si 10 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

raspuns referitor la fiolaje.
de cind Sicomed buc a fost cumparat de zentiva nu s-au mai fabricat vit d3 fiole, d2 fiole, c fiole, cofeina.lipsesc de aproape un an.
Din ce am citit se vor fabrica din nou, dar de catre biofarm bucuresti.Cind vor aparea din nou nu se stie.
Oropivalone a fost retras de pe piata, de aproape un an...Avea efect ce e drept...
Acum cred c aati auzit discutii referitoare la PIROXICAM-produce cancer gastric http://www.ziare.ro/articol.php?id=1183064387
Medicii prescriu"intr-o veselie" aceasta substanta

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by anymony
Acum cred c aati auzit discutii referitoare la PIROXICAM-produce cancer gastric http://www.ziare.ro/articol.php?id=1183064387
Medicii prescriu"intr-o veselie" aceasta substanta



nu scrie nicaieri de cancer gastric....e vorba de efecte adverse la nivel gastro-intestinal (o caracteristica generala a tuturor antiinflamatoarelor non steroidiene) in principal ulceratii gastrice si reactivarea ulcerului gastro-intestinal.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Viracept - retragere de pe piata datorita impurificarii substantei active cu mesilat de etil
S-a facut si recomandarea suspendarii autorizatiei de punere pe piata. Producatorul este Roche. Impurificarea cu mesilat de etil s-a facut in timpul procesului de productie. Toate dozele au fost retrase si toti utilizatorii au fost anuntati sa opreasca tratamentul. Din pacate nu se cunoaste inca nivelul de afectare pentru ca acesta depinde extrem de mult de expunerea fiecarui pacient.
Viracept este utilizat in tratamentul pacientilor infectati cu HIV-1. Deoarece produsul nu mai este disponibil se recomandat schimbarea tratamentului.
comunicatul EMEA se gaseste aici: http://www.emea.europa.eu/humandocs/Humans/EPAR/viracept/viracept.htm

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am fost azi la farmacie sa cumpar vigantoletten 500 si farmacista mi-a spus ca s-au retras de pe piata dar nu mi-a zis si de ce. Voi stiti ceva despre lucrul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

In legatura cu vigantolete am inteles de la televizor ca s-au retras daotrita ineficientei lor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Am fost azi la farmacie sa cumpar vigantoletten 500 si farmacista mi-a spus ca s-au retras de pe piata dar nu mi-a zis si de ce. Voi stiti ceva despre lucrul asta?


Mie pediatra mi-a zis ca expirasera loturile care erau in farmacii si din aceasata cauza nu se mai gaseau. Dar l-am inlocuit cu Vigantol picaturi.

Mergi la inceput
Mergi la inceput