Cadou calculator la 4 ani

Cadou calculator la 4 ani | Autor: cryssdany

Link direct la acest mesaj

Danut implineste pe 2 decembrie 4 ani.Noi iam cumparat cadou un calculator.Eu cred ca e un lucru bun pt ca poate invata multe lucruri prin asta.Ii si place foarte mult.Tatal lui e programator.Cred ca si asta l-a influentat un pic.Unii prieteni mi-au spus ca ii "fur" copilaria.Voi ce credeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Au dreptate prietenii,mai ales daca voinicu are "microbul in sange".
Fetita mea este dependenta de calculator iar eu sunt principala vinovata ca am incurajat-o...tot pe la 4 ani a inceput.Are o multime de jocuri interactive,este adevarat ca i-a fost mult mai usor sa invete sa citeasca si sa socoteasca dar...i-au rapit cea mai frumoasa perioada a copilariei.As fi vrut sa se mai joace cu papusile,cu jocurile lego,puzzele...Acum vrea si pe internet,calculatorul a devenit cel mai bun prieten al ei si nu imi place deloc!
Eu zic sa nu il incurajezi,lasa-l pana iti va cere el ca vrea un calculator.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Si eu si sotul meu suntem mari "calculatoristi", totusi pe fetita mea de 3 ani si 2 luni nu o incurajez, deocamdata, sa invete sa utilizeze calculatorul, pentru ca eu consider ca este prea devreme. Probabil ca pe la 5 - 6 ani ii voi instala si arata ceva joculete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Si eu cred ca-i prea repde la 4 ani sa primeasca cadou un calculator.
De acord cu cea au zis prietenii vostri.
Asta-i parerea mea!



Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Deiu nostru a "pus mina" prima oara pe un joc cu masini (pe PC) la... 2 ani si 4 luni! Am si poza! Dar acum i-l restrictionam, ca nu se mai poate.



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bianca face 6 ani in ianuarie. Desi tatal ei e programator, si desi eu stau cu orele pe calculator, in cei 5 ani si 11 luni s-a jucat de 2 ori pe calculator si i-am explicat atunci ca, ea are ochisorii buni, nu ca mami, si ca e pacat sa si-i strice de la calculator. Simbata mi-a zis ca vrea si ea la calculator. Am pus-o sa-.i scrie lui Mos Craciun si dupa al 3-lea rind mi-a zis ca nu mai vrea, ca nui place.

Ea e "moarta" dupa jocuri gen: puzzle, invata sa citesti (sub forma de domino), quiz-uri, deci jocuri logice. I-i palc si papusile........

Parerea mea sincera e ca faceti o MAAAAAAAAre Greseala!!!!!!!! Dac atot vreti ceva in directia asta, luati-i un laptop pt copii. Bianca l-a primit tot la 4 ani si de la el a invatat sa numere si a mai invatat literele. Sunt pe virste, si cred ca ar fi cea mai buna alegere.

Calculator va folosi toata viata, ca doar in epoca lui traim. Dar copilarie cind va mai avea?????

Mai reflectati, ca timp mai aveti!

Mult succes si sa va traiasca flacaul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

La multi ani lui Danut!
Nu-i devreme dupa parerea mea, insa ar fi bine de la bun inceput sa stabiliti un strict orar la calculator.


Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Salutari!
si eu si sotul suntem in domeniu si pe cel mic nu il lasam inca la calculator.E drept ca nu are decat 2 ani jumate.Dar pana pe la 5-6 ani parca nu l-as lasa sa ia microbul.E prea devreme.Va avea o viata intreaga pentru asta!
Numai bine,
Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

La multi ani lui Danut!
Nu-i devreme dupa parerea mea, insa ar fi bine de la bun inceput sa stabiliti un strict orar la calculator.




Scuze ca intervin iar. Cum naiba nu-i devreme? A epuizat toate puzzelurile, lego-urile, jocurile care i-i dezvolta inteligenta, masinutele, escavatoare, roboti, etc. jocuri specifice virstei lui, si a mai ramas numai calculatorul????

Cristina, daca la-ti cumparat si stie ca e pt el, atunci aveti mare grija. Faceti un program f-. clar (de fapt asta se sugera si mesajul asta, numai ca pe mine m-a iritat ideea ca nu e prea devreme) , ceva de genul: o juamte de ora intr-o zi de WE......



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Nici eu nu sunt de acord cu calculatorul la varsta aceasta. Si baiatul meu are 5 ani imediat si inca nu vrem sa ii luam calculator, desi si noi amandoi suntem cu calculatorul in fiecare zi. Dar este timp pentru ei. Ce ar face daca ar mai fi si calculatorul. Timpul lui liber s-ar petrece impartit intre Playstation, calculator si tv. Ce copilarie e asta? Si ce ar face? Doar se joaca. Nici noi nu am avut calculator la aceasta varsta si am invatat de aia sa numaram si sa citim. Isi strica ochii numai.
Aceasta este parerea mea personala.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Andrei al nostru are 5 anisori si jumatate. Noi suntem mari calculatoristi - dar el stie ca exiata o regula foarte importanta;
Nu are voie la computer decit in weekend.
Altfel ar sta toata ziua = are o multime de jocuri.

E important sa nu cedezi presiunilor si sa il faci sa inteleaga ca e inca prea mult si prea devreme.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput