Ce stiti despre consumarea laptelui de vaca?

Ce stiti despre consumarea laptelui de vaca? | Autor: dream

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu are 5 ani si pana in ziua de azi ii place sa bea dimineata, la amiaza si seara cate o cana de lapte. Problema mea e ca, am citit intr-o carte despre ingrijirea copilului, ca laptele poate impiedica pastrarea echilibrului de fier si incetineste absorbtia lui. Si intr-adevar cu cateva luni in urma i-am facut niste analize si i-a iesit lipsa de fier, adica anemie.
Oare e din cauza laptelui? Sa incercam sa ii dam mai putin? Din cauza asta are lipsa de fier? Am mai citit ca laptele poate avea legatura si cu multe alte probleme, ca in afara de calciu nu contine nimic.
Astept parerile voastre.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Eu cred ca este f. bine ca ii place sa bea lapte,nu are cum sa-i faca rau si nu are nici o legatura cu anemia.Intr-adevar,laptele contine Ca dar Fe trebuie luat din alte alimente: spanac,mazare,ficat,etc.Chiar nu am auzit ca laptele sa impiedice asimilarea fierului!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Asa credeam si eu ca nu are, dar in cartea de care zic, mai precis Dr. Spock - Ingrijirea sugarului si a copilului scrie de ceea ce am spus si mai zice ca laptele contine grasimi de care copilul nu are nevoie si pot provoca multe probleme pentru copil. Pentru un copil de peste 2 ani nu mai este obligatoriu laptele, pentru ca, zice cartea, isi asimileaza calciul din alte produse, iar pentru copiii care pun si mai incolo baza pe lapte poate face rau, legat de absorbtia fierului.
Mersi oricum de raspuns, vroiam sa stiu si eu voi cum credeti.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Lipsa de fier se refera la sugari, nu la copii mai mari. Da-i lapte in continuare at doreste si bucura-te ca-l bea.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

nici eu nu stiam de chestia cu fierul dar daca esti ingrijorata, de ce nu-i dai lapte fara grasimi? calciul ramane calciu, si de grasimi nu are nevoie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si baietelul meu e innebunit dupa lapte si bea doua cani pe zi ,dimineata si seara si ma bucur ca pana acum nu am avut probleme cu calciul .Dar ii dau lapte degresat de la Brenac ,Dorna su orice alt lapte cu termen mare de garantie nu ii place .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Mersi fetelor de raspunsuri, o sa vad cu laptele degresat.
Va pup si sper sa fie totul bine.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:



Draga dream, laptele baut nu poate fi o problema la varsta de 5 ani decat in cazul in care el inlocuieste masa principala. Daca baiatul tau primeste la mesele principale alimentele de baza cum ar fi: ou, branza, carne, peste, ficat, legume, fructe, cereale si bea lapte dupa asta, teoretic totul e ok si fierul ar trebui sa fie prezent si asimilat de organism.

Citind raspunsurile de mai sus intreb si eu, de ce copii nu au nevoie de grasimi din lapte?

Eu am oferit si ofer copilului meu(7 ani)lapte normal cu grasimi cu tot. Ce mai stiu eu din practica medicala e; NU low fat-uri pt copii in crestere. Pentru probleme deosebite de sanatate hotaraste medicul ce fel de lapte trebuie sa primeasca copilul.
Daca copilul nu are probleme de sanatate cred ca e recomandat lapte integral.

Sanatate va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

ciufulici, nu stiu cum e cu copiii mai mari, dar la cei mici sigur nu se da lapte gras.

Mergi la inceput