M-am hotarat...adoptie (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Aissa,Mimsi va multumesc din suflet!

Nu stiti ce inseamna pt mine incurajarile voastre!V-am spus ca sint usor paranoica.Al meu e un scump si un dragut,ma lasa in boii mei pt ca stie ca n-are cu cine.Dar eu simt ca trebuie sa-i fac loc pruncutzului,poate suna aiurea ce zic acum,si in alt mod .Ca-n suflet il are cit China.Nu stiu daca ma intelegeti.Nu se pune pb ca-mi cheltui banii ,asta era ceva ce trebuia sa vina.
Dupa ce-am citit mesajele voastre m-am calmat.De luni o luam de la capat,sau mai bine zis continuam ce-am intrerupt.Si asta v-o datoram voua.
Va multumesc inca o data.

,Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

quote:
Originally posted by noemi marian


Doamne!Cit ma bucur pt voi!

Va tin pumnii!Intr-un final,eu zic ca va fi bine pt toata lumea!Asa e firesc.
Aissa,iti multumesc pt urari,eu cred din tot sufletul ca acesta este destinul nostru:sa avem copil in alt mod,asa ca voi,ca undeva acolo un mic suflet asteapta sa venim si sa ne spuna'mama si tata'.Cred cu tarie ca am fost predestinati carierei de parinti.
Acum despre pb cu impotmolitul la banca:
Noi n-am mostenit nimic,am crescut amindoi cu cite un parinte,apoi la maturitate(dupa casatorie)am investit in educatie(facultate).Nu ne-a folosit la nimic,dar am continuat sa traim cit am putut de decent.
Mie mama si bunica intotdeauna mi-au spus ca nu conteaza ca sint cu hainele peticite si miros a sapun de casa atita timp cit sint curata.Valabil si in cazul sotului meu.
Casa mea arata exact asa:peticita,dar curata.Daca aveam propriul nostru copil nu era nici o pb,ii faceam si lui niste petice si era OK,
dar eu vreau sa scot peticele si sa fie totul bine.Iti spun doar atit si vei avea o oarecare imagine asupra lucrurilor:in baia noastra inca exista vechea faianta de 15/15,iar in camera noastra ar incapea patut pt bb doar daca l-as suspenda de tavan.Si multe altele...
Deci:am discutat cu al meu si am ajuns la concluzia ca trebuie sa facem ceva,dar lichiditatile noastre nu sint suficiente.Deci, credit!
Nu vreau sa vina asistenta sociala si sa ne refuze atestatul pt ca nu-i place peisajul,intelegi?poate ca sint paranoica,dar eu cred ca asta este ultimul tren si nu vreau sa-l pierd.Si-asa am pierdut timp incercind sa-mi tratez spaimele si ocazional sa-mi pling de mila.A sosit vremea sa actionez si,pe cit posibil,sa fac totul ca la carte.

Va doresc din tot sufletul un ocean de bucurii!
Noemi






Noemi, nu mai fi atit de speriata de vizita si asistenta.
Hai sa-ti povestesc in cazul meu:
Aveam actele depuse pt, extindere si consolidarea casei din februarie, cum totul in tara noastra se misca fff greu, autorizatia a fost eliberata la 01.08. Imediat ne-am apucat de darimat si cind a venit asistenta la noi era un dezastru general.
In sufragerie era o canapea, o masuta, un tavan in constructie, 2 stilpi de beton proaspat construiti si...noi in plin lucru.
Binenteles ca eram cu sufletul la gura, nici macar nu aveam ce sa-i aratam, erau mai mult pereti exteriori, nefinisati etc.
Bunavointa noastra de a extinde locuinta a fost deajuns si...citez ce mi-a spus asistenta:"copilul are nevoie mai mult de dragoste decit de bani"
Ne-a insuflat mult curaj si...azi suntem in asteptarea micutei, taticul a muncit din greu, a terminat parterul , suntem foarte fericiti, in curind vom fi trei.

Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Sunt tare derutata. Fetele care deja au atestat sau care deja au infiat m-ar putea lamuri putin . In momentul in care voi avea atestatul, de unde voi incepe cautarile. Sunt un pic disperata ca nu voi gasi copilul mult dorit. Nu stiu de unde sa incep si ce trebiue sa fac. Mai ales ca noi vrem neaparat un bebe foarte mic, deci neaparat din maternitate. Asta inseamna ca trebuie sa cunosc un medic ? Ma puteti ajuta cu vreun sfat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Drumurile la DPC-uri le incepi, pentru ca toti copiii abandonati din maternitati sunt in grija lor. Nu stiu ce putere au doctorii, ca ei nu stiu situatia copilului din punctul de vedere al adoptabilitatii, dar probabil te-ar putea ajuta sa vezi prima un copil despre care se stie ca il va abandona mama....
Eu am mers la DPC, DPC m-a trimis la maternitate si tot cu DPC-ul am discutat tot ce era legat de acte. Am avut in mana hartia de incredintare, am mers la spital si am externat fata. Asta a fost mersul la noi.
Deci cand ai atestatul, in masura in care poti, mergi la cat mai multe DPC-uri, in tara, in oras, unde poti ajunge. Cei de unde locuiesti tu ce zic? In sectorul tau sunt copii? Intreaba si pe ei... Cu asistenta ta e cel mai bine...
Ah, si stiu ca sun ca o placa stricata dar nu disperati! Toate va veti gasi puii, asa simteam si noi in faza asta ca nu o sa gasim, ca nu stim de unde sa incepem si cu cine sa vorbim, e groaznica perioada dar o sa treceti peste asta si o sa va gasiti bebelusul!

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Rucsi,eu am inceput cautarile dupa ce am obtinut atestatul ,in maternitate.Acolo poti afla orice despre bb,mama(stare de sanatate)si de acolo il urmaresti,bineinteles tot cu sprijinul DPC-ului.Poate la tine se obtine plasamentul dupa ce il gasesti pe bb,la noi nu au vrut in ruptul capului.Eu urmaresc bebita (pe care am vazuto doar o singura data )de cand s-a nascut.Acuma are 3 luni si 11 zile (a ajuns la maternali) si urmeaza ca miercuri sa pot face cerere de vizitare in vederea incredintarii .Sper din tot sufletul ca de sarbatori sa fim TREI!
Eu te sfatuiesc sa incepi cautarea in maternitate si apoi sa vb cu cei de la DPC care te vor ajuta in tot ce intreprinzi.
Este adevarat ca asteptarea asta pana cand il poti avea pe bb te ajunge la disperare,dar ....rabdare.Toate se vor rezolva la timpul lor.

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

BB mic gasesti doar in maternitate sau la maternali.
Cum ajungi in maternitate vezi tu- dar DPC-ul este cel ce te va sprijini in toate demersurile dupa ce gasesti bb.
Ca si Corina eu astept de 3 luni si 19 zile sa se intregeasca familia.
Nu e usor, e foarte foarte greu, dar merita sa luptam pentru ce ne dorim.
Cineva spunea la un moment dat ca de la conceptie si pina la nastere sunt 9 luni- n-am cunoscut aceasta asteptare, acum astept de 3 luni si un pic- noapte de noapte am vise in care apare si bebita mea, dar...am convingerea ca ziua in care va veni acasa e aproape.


Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Costi,
Iti multumesc.Este tot ceea ce pot sa spun acum.Si-ti tin pumnii asa cum o fac pt fiecare dintre voi.
Recunosc cinstit ca am momentele mele de indoiala,nu in ceea ce priveste adoptia ci-n ceea ce presupune ea.Ce mai!Mi-e frica!
Dar trec eu peste spaimele mele!Si voi ma ajutati mult.Nici nu va dati seama cit.

Va doresc tuturor o saptamina fericita.

Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Neata! Sa aveti o saptamana buna! Na, Patri ca ti-am furat jobul, ca tu ne urai mereu de bine!

Sper ca saptamana asta sa primim cel putin o veste buna de la Corina Urziceanu, asa ca iti tinem pumnii de acum pentru miercuri!

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna fetelor,

Va urez si eu o saptamina frumoasa si cu vesti bune.
Tin pumnii strinsi tuturor fetelor care urmeaza sa devina mamici insa in principal celor care miercuri pe 16 nov.au 'examenul vietii" 9tiu ele cine sunt.
Bafta multa, Dumnezeu sa vegheze asupra lor si sa le ocroteasca si... sa ne auzim dupa aceasta data cu vesti super bune

la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Si noi va uram o saptamana cat mai buna tuturor , plina de lumina si caldura , asa cum trebuie sa fie prima saptamana din Postul Craciunului .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/map75ro/album?.dir=e4c8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput