Parinti de copii cu SD 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Dragelor,
eu va citesc cu drag, copii vostri imi sunt dragi.

Paula, ce mai faci? Ai nascut?
Mai da si tu niste vesti micute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Adriana, inca nu dar azi merg la control si va spun cand si ce va fi.






Paulacu Paul 35+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Noi descoperiri despre Sindrom Down pe :
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2005-12/kcl-mld120205.php

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Bunul Dumnezeu sa faca posibil acest lucru " We hope that if we can do this, it will be a new way of treating this disorder.", FELIS, sa fie spre binele copilasilor cu SD. V-am citit, am vazut pozici (oana cu Sebastian ), am suspinat alaturi de voi siam zambit odata cu optimismul vostru......da, stiu, mai intra lume sa va felicite pentur curajul vostru, pentru "comorile" voastre, si stiti ceva??? BINE FAC ACESTE PERSOANE!!!!! si sa dea Dumnezeu sa se inmulteasca numarul lor, caci aceasta e ideea, nu? sa invatam unii dela altii, sa ni se aprecieze efortul, sa ni se mangaie ranile, sa radem unii cu altii!!!! Copii vostru, care au SD, nu sunt deosebiti de ai nostri, ba deloc, poate doar prin faptul ca urmeaza un tratament sau au nevoie de ajutor, va dati seama cat de mult va vor iubi acesti copii la maturitate???? sau poate si acum au momente cand, prvindu-va in ochi duios, parca va simt sacrificiul, si printr-un zambet shtrengar, a disparut toata oboseala, durerea din suflet si va simtiti binecuvantati de Dumnezeu ca acela este copilul d-voastra!
Eu il am pe Paul de un an, FELIS, ne cunoaste , cand eram insarcinata, avand o experienta din trecut cu o femeie care uma sa imi fie soacra (bine ca nu s-a mai intmplat!!! ), (m-am amuzat de subiectul asta, desi e de plans, nu de ras, stiu, dar imi aminteam de mine), mi-am puso dorinta in gand: copilul meu sa nu fie mamos!! stiam ca o sa fie baiat, sa nu fie dupa fusta mamii!!! maaaaare tuta si toanta, am putut sa fiu in momentul ala, stit de c e??? ca mi s-a implinit dorinta!!! Paul nu pupa decat foaaaaaaarte rar, nu simte nevoia sa fie imbratisat, nu vine cand il chem la mine, decat atunci cand oboseste si vrea in brate!!!! ..zice ca e o vorba: aveti grija ce va doriti...ca se implineste!!! io sper cu timpul sa ma iubeasca si pe mine mai mult, zau, parca el e independent in ce face!!!...hai ca v-am ametit destul, sper sa nu va suparati pe mine, fetelor, am vrut sa stiti ca "sunt cu ochii pe voi", asa ca, sa curgaaaaaaa optimismuuuuuuul!!!!!! va pupacesc!!!
PAULA, nastere usoara!!!!!
DISPERATA, incearca sa te debarasezi cumva de trecut , sa traiesti prezentul alaturi de copilul tau iubit, care e fericit acum la gradi unde l-ai inscris si sa il faci sa rada in fiecare zi, sa dansati, sa va povestiti, tu esti CEA MAI IMPORTANTA FIINTA PENTRU EL!!! btw, mie imi place nickul tau, m aregasesc eu in el, zilnic!!!

Dau o , sau chiar , pentru cine imi relateaza cea mai haioasa povestire despre odorul sau!!!!! imi amintesc de exemplu de Mihai a lu' FELIS, ca se indragostise la petrecerea de ziua lui de balonul grena, mey, asa il iubea, il pupa , si statea cuminte sa ii faca ma-sa poze, de ma topisem, imi venea sa iau toate baloanele acasa, poate-poate o sta si Paul cuminte o secunda!!!

Moaaamaaaaaa, ce m-am intins eu la vorba..gata, am plecat!!! ..pe curand!!!!

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

pozele noastre
PETRECEREA DE 1 AN!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

din pacate , fetelor, exista prea putini oamneni ca voi, care ... cum sa spun... ? pentru ca exista asa de multi oamnei rai ma intreb daca mai exista oamnei ca voi/. si de ce va pierdeti vremea cu noi?!?

inainte sa-l nasc pe baietelul meu pe mine astfel de subiecte nu ma preocupau.

ce e interesant este ca eu cand vedeam pe strada un copil bolnav il compatimeam pe le si pe familia lui. nu puteam sa-i iau manuta in mana mea sau sa le adresez vreun cuvant si daca mai scotea si sunete , cum scot unii copii bolnavi ... n-o sa va vina sa credeti ... o taiam de acolo... mi se rupea inima si mi se ridica parul pe maini...

m-am rugat la Dumnezeu in fiecare zi cand eram gravida sa-mi dea un copil sanatos. nu a existat zi sa nu fac asta! si pe strada cand mergeam intotdeauna vedeam oamneni, copii handicapati. cred ca era un semnal!

insa-i multumesc lui Dumnezeu ca am un copil ff putin afectat de boala, aproape normal , si daca ma mai ajuta Dumnezeu sa am pentru el educatori buni , cred ca-l voi recupera aproape complet.

ma sperie viitorul, insa. si asta datorita celor din jur. tot intreb pe forum ce se va intampla, va avea o viata normala, va putea sa faca fata la scoala, va avea o meserie, o familie...

atat de greu integrezi printre copii normali un astfel de copil incat cred ca este aproape imposibil. asta pentru ca toti il considera handicapat.

in romania exista un ajutor de handicapat si o persoana care se ocupa de el. voi stiti ca eu nu l-am declarat pe copilul meu H pentru ca cei din jur sa nu-l considere asa? si slava Domnului ca aveam nevoie de banii aceia oferiti de guvern, tot pentru el.

insa consider ca daca am refuzat acei bani am facut bine.

poate or sa ma condamne fetele aflate in situatia mea.... insa eu consider ca am procedat corect pt copilasul meu


s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Vergi, nu pot decat sa te incurajez, din pacate nu pot face mai mult, dar o fac cu tot sufletul, si imi doresc sa apuce si copiii vostri ziua aceea in care vor fi priviti ca niste oameni normali. Dar sa sti ca noi va suntem alaturi, putini, multi, oricati suntem, ne gandim la voi si ne bucuram odata cu voi cand vedem ca, copiii vostri fac progrese. Si nu consider deloc ca imi pierd vremea scriind aici, ci ca sunt alaturi de niste oameni, care au suflet, ca si ceilalti. Va pup dulce pe toti!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by disperata

din pacate , fetelor, exista prea putini oamneni ca voi, care ... cum sa spun... ? pentru ca exista asa de multi oamnei rai ma intreb daca mai exista oamnei ca voi/. si de ce va pierdeti vremea cu noi?!?




Pt simplul fapt ca il considera pe Mihai intr-un fel, putin si copilul ei... Ne cunoastem de cand eram insarcinate, dar initial aici pe forum ne-am cunoscut... Multe din fetele de aici de pe forum il considera pe Mihai intr-un fel, putin si copilul lor...
De exemplu Onitza , cand nu am avut cu cine sa il las pe Mihai si trebuia sa merg la un curs, a stat ea cu el... A mai venit la ea alta fata de pe forum si au stat doua mame cu 3 copilasi de 6 luni...
Paxela de care ziceam mai sus... il considera pe Mihai "fii-miu 2". Cand mi-a fost rau de vomitam si nu ma puteam tine pe picioare, si-a dus copilul la mama ei si a mers cu mine la spital cu Mihai. Eram programata cu Mihai la o consultatie, si ea a stat cu mine, ea l-a tinut pe Mihai in bratze mai bine de 3 ore, ea i-a dat sa manance.
Cand a fost Mihai bolnav din cauza caldurii am stat la ea cu tot cu sotul meu, ca ea avea aer conditionat... Desi nu era in Bucuresti a avut incredere sa ma lase la ea in casa o saptamana.. Totul pt Mihai...
Si mai sunt multe de povestit.. si multe alte fete care m-au ajutat neconditonat, fara sa le-o cer: Gandacelu, Raluca, Mikimi, Miche, Sabina, Eliza5, Moss... si cele 2 de care am zis (Onitza si Paxela...)Ar trebui ore sa povestesc cum au fost concret alaturi de mine.
Ne cunosteam de pe forum de cand eram cu burtici si cand au aflat de Mihai... toate au simtit ca intr-un fel le-a lovit si pe ele...
Ele tin foarte mult la Mihai... si sunt f bine intentionate, de aceea tonurile pe care le folositi ma deranjeaza pe mine f mult...
quote:
si de ce va pierdeti vremea cu noi?!?

Inteleg ca avem "o cruce de dus" si de cele mai multe ori intalnim oameni care nu ne inteleg si nu stiu ce e in sufletul nostru, dar asta nu inseamna sa ii alungati pe cei care vin cu o vorba buna.
Am tinut sa precizaz acest lucru mai pe larg, cu atat mai mult cu cat au trcut ceva luni de cand Paula i-a facut aceeasi primire Paxelei, afland ca ea are copil sanatos, si zicand ca orice ar zice sau face Paxela nu are cum sa stie ce e in sufletul nostru...
Ba uite ca au cum sa stie... Au trait alatur de mine... Daca au copii sanatosi asta nu inseamna ca trebuie ... marginalizati...
Scuze... am ami scris dar am sters...
M-am bucurat cand am vazut ca Onitza ne urmarea subiectul si m-am suparat cand am vazut reactia...
Ea este Onizat
Ea este Paxela

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu nu prea am ce cauta aici dar urmaresc subiectul fiindca baietelul meu are o prietena ,cea mai buna prietena de fapt (stam in acelasi bloc dar la scari diferite ),care are SD si stiu cat au tras si trag parintii ei .
Vladut si Ioana ,asa se numeste fetita sunt de aceeasi varsta ,Ioana e cu o luna mai mare, si nu renunta la prietenia ei pentru nimic in lume chiar daca multi dintre copiii din parc rad atat de ea cat si de el ca se joaca cu ea .
E o fetita speciala ,foarte afectuoasa si care a progresat foarte mult ,stie tot alfabetul si sa socoteasca pana la 10 ,adunare cu scaderea merge mai greu .Stie si poezii in engleza ,se joaca pe calculator .
Nu am luat-o niciodata ca pe un copil bolnav ci mai degraba ca pe un copil care are nevoie de mai multa atentie .
Paula nastere usoara .
Felis sa iti traiasca baiatul si sa aveti parte numai de bucurii din partea lui .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Paula, ai nascut? Ne zice cineva daca stie ceva de ea?

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Pai cred ca o fi nascut... ca nici pe mess nu am mai vazut-o si nu e stilul ei sa nu se arate atata timp... Ramane sa asteptam vesti

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput