probleme la testicol!

probleme la testicol! | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

Fiul meu a fost operat in primavara de apendicita si atunci chirurgul a obervat ca are un testicol"mobil" adica mai urca, mai coboara... A spus ca trebuie urmarit si in caz de nevoie trebuie "rezolvat" inainte de pubertate sa nu se ajunga la operatie mai serioasa daca testicolul nu cooara la locul lui. Mamici de baieti, voi ati trecut prin asa ceva? In ce consta "rezolvarea" problemei?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Noi tocmai l-am "rezolvat" pe testicul.
In urma operatiei a fost fixat la locul lui. Nu cunosc termenii medicali, sa explic, dar noua ni s-a spus ca este important ca acum testiculul este la locul lui.
Operatia este una usoara din punct de vedere medical si desi la noi a fost insotita de o mica hernie, tot a fost mai usor decit la o apendicita. (Am vazut apendicite operate odata cu noi, si in cele doua zile cit am stat in spital dupa operatie le-am vazut evolutia.) Deci, curaj, daca totusi va fi nevoie.
Mai sunt mamici si aici, pe forum, care au trecut prin asa ceva cu baieteii lor si totul a fost OK.
cl ?

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

mersi Mihaela! Luna asta vrem sa ajungem la dr, sa vedem ce spune. Eu incerc sa ma uit la el zilnic sa-l verific, dar nu prea ma lasa, iar pe tati nici atat, ca taaare suntem rusinosi (insa face baie cu sora-sa)

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Si noi am rezolvat testicolul in vara asta dar la Mircea al meu nu era coborat deloc testicolul de la nastere.Din cate am inteles la voi testicolul e flotant...deci sunt sanse sa coboare si sa ramana acolo...oricum pana sa ajungeti la operatie mai este...se poate opera pe la 6-7 ani daca chiar nu se fixeaza.

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

of, dar Robert are deja 8,5 ani... Am fost la dr, tocmai amandoua test. erau "retrase" ca era geamul putin deschis in cabinet. Insa dr-ul a incercat sa le traga jos la locul lor, si a reusit usor, a zis ca s-ar putea sa coboare singuri si sa se fixeze, inca nu-i de operat, mai asteptam.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Acum am descoperit subiectul acesta. Nu ma asteptam sa fie in aceasta zona.
Mihaela, noi suntem bine, deocamdata, multumesc frumos. L-am operat pe Alex acum doua saptamani. Dr-ul ne-a spus ca uneori este nevoie de doua interventii, ca sa nu forteze testiculul, sa riscam sa-l piarda. Depinde de ce gaseste el "inauntru". Dupa operatie ne-a spus ca nu crede ca va mai fi nevoie de a doua interventie, dar numai timpul ne poate spune ce si cum. Si ca poate va mai fi nevoie de pregnyl, inca nu poate spune sigur. Operatia nu a fost laparoscopica, asa cum as fi dorit, din pacate. Acum, asta este si nu-mi mai pun intrebari de genul "de ce?", c-o iau razna. Alex e bine acum. Dupa anestezie nu i-a fost prea bine, dar a trecut. In primele zile a umblat ca un mosulica, saracul, dar apoi zburda, abia il temperam. Bine ca am scapat si sper sa nu mai aiba nevoie de chirurg niciodata!
Gabi, la noi migra testiculul. Am incercat sa rezolvam problema cu un tratament hormonal. Nu a tinut, ba din contra, de atunci nu prea mai cobora de loc. Pare aiurea, dar la noi se pare ca tratamentul a functionat pe invers si nu stiu de ce. Chirurugul chiar nu credea ca a fost vreodata coborat in scrot testiculul. In fine, fiecare organism reactioneaza diferit. I-am aratat si echografiile si spunea ca nu sunt prea clare. N-am fost pe faza, sa-i duc poze de la baita, cand era bebeu, ca acolo l-ar fi vazut sigur.
Alycia, din ce stiam eu, asemenea situatii trebuie rezolvate pana la 1 an. Acum depinde de fiecare caz...Noi am tot amanat, sperand ca se va rezolva si am ajuns tot la cutit, din pacate. Mi-am facut o groaza de mustrari de constiinta ca n-am rezolvat mai devreme.
Ce va pot spune, decat sanatate multa si curaj. O sa fie bine, o sa vedeti, chiar daca ajungeti la chirurgie (sper sa nu fie cazul la voi).

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

cl: Bine ca am scapat si sper sa nu mai aiba nevoie de chirurg niciodata!

Doamne-ajuta!

Bine ca s-au rezolvat problemele, ca tot trebuiau rezolvate!
Oare cum se poate determina daca testiculul a fost afectat sau nu?

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mihaela, nu se poate spune, inca, daca vor avea sau nu probleme. Peste niste ani se va stii, deci...rabdare si tutun.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Claudia, imi pare rau ca ati ajuns la chirurgie Sper sa nu mai fie nevoie de operatia a doua si sa fie totul o.k.!
Ce varsta are baietelul tau?

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Gabi, asta este, bine ca am scapat, cel putin deocamdata. Alex implineste 7 ani luna aceasta. Saptamana viitoare ajungem la chirurg, la control, sa vedem ce ne mai spune.
Sanatate multa puiutilor si sa scapati de chirurg!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Astept si eu, cu interes, vesti de la tine, Claudia.
Mai am o intrebare. Copilul are una sau doua cicatrici?
Mihaita are doua si nu stiu daca asta se datoreaza faptului ca a avut si hernie, sau era inevitabila cea de-a doua taietura.
Noi am fost la control la 8 zile de la operatie, cind i-a scos atele (neresorbabile, din pacate) si ni s-a spus ca totul este OK. In afara de evitarea efortului pentru doua luni de zile (care au si trecut) nu am avut nici o alta recomandare.

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput