Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by conchita

Amuleta, mare dreptate ai. lectiile astea le tot invatam si le tot uitam. ca despre ignorarea paranormalului am invatat tot pe pielea mea pe cand am intrat ca tampita in secta lui bivolaru, cica io ziarista incognito sa ii aflu secretili lu peshte prajit, de parca ar fi fost pe masura mea lupta cu maleficu', si ce-am patit dupa aia nu doresc nici dusmanilor mei. dar uite ca revin cosmarurile astea regulat, si toate cu aceeasi tema.si tremur ca varga, oricat m-as ruga.,





conchita, aproape doua ore am cautat, dar uite ce am gasit pentru tine: "Inainte sa Ma cheme , le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" - Isaia 65,24.
Pace tie!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by conchita

Amuleta, mare dreptate ai. lectiile astea le tot invatam si le tot uitam. ca despre ignorarea paranormalului am invatat tot pe pielea mea pe cand am intrat ca tampita in secta lui bivolaru, cica io ziarista incognito sa ii aflu secretili lu peshte prajit, de parca ar fi fost pe masura mea lupta cu maleficu', si ce-am patit dupa aia nu doresc nici dusmanilor mei. dar uite ca revin cosmarurile astea regulat, si toate cu aceeasi tema. si tremur ca varga, oricat m-as ruga. Sabina, ar fi trebuit sa ma spovedesc maine, dar parintele mi-a zis sa tin post inainte. si aseara am uitat ca-s in post si am comandat un Cosmopolitan :-)), ca avuseram ceva de celebrat. poftim ce crestina sunt si io, ca sa vezi ca nu numai tu cu jeaca ta meseriasa o dadusi in bara. :-))

Si eu zic sa te spovedesti oricum,caci ai incalcat postul din greseala(ai uitat) nu din intentie.Cosmarurile sunt ispita de la stim-noi-cine,vrea sa te sperie,dar nu te teme.Parintele Porfirie zicea,daca nu ma insel,ca cel rau latra,dar nu mai are dinti cu care sa muste .Hristos e mai puternic.Am avut si eu o astfel de perioada,aveam cosmaruri groaznice,dar dupa spovedanie au trecut.Pe loc ma rugam ,ma stropeam cu agheazma si ma ungeam cu mir.Dadeam cu agheazma si seara,inainte de culcare.
Spui ca sunt "cu aceeasi tema" ,deci poate te framanta ceva anume si cel rau profita de asta.Eu le aveam intr-o perioada cand locuiam in alt oras decat sotul ,iar despartirile dese,distanta si alte probleme ma terminau psihic.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Conchita, citeam nu demult in legatura cu visele...cica nici un vis care te lasa in deznadejde nu este de la Dumnezeu! Asa ca nu crede nimic si Doamne ajuta! Viziuni de groaza trimite Dumnezeu numai monahilor care le pot duce si intelege!
Cu drag,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Joanna, sa stii ca sunt pe aici si cand nu scriu, ma bucur de voi toate. Haha, daca vrei sa-ti marturisesc, pe tine te-am avut de model cand mi-am zis sa vorbesc/scriu mai putin, dar mai cu folos.
Fetelor, am observat ca atunci cand ma rog mai mult incep sa indragesc acatistele, rugaciunile...Cand ma lenevesc incep sa-mi spun ca-s prea lungi, ca-s obosita, etc. si ma indepartez si mai tare...:( Asa patiti si voi?
Va doresc o saptamana buna!
Nu-i asa ca si gravidutzele pot tine miercurea si vinerea din postul Craciunului? Ba chiar ar putea toate miercurile si toate vinerile daca stau sa ma gandesc mai bine.
Pupici.
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

va multumesc mult pentru gandurile si vorbele bune, m-au ajutat mult culmea, visul s-a implinit intocmai, hm...

Caci ei nu dorm daca nu au facut raul, le piere somnul daca nu au facut pe cineva sa cada - Pilde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Gravidutele pot tine postul, cu conditia sa nu compenseze cu paine, macaroane si cartofi combinate, ca atunci o sa fie balonase in loc de gravidute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Gravidutele pot tine postul, cu conditia sa nu compenseze cu paine, macaroane si cartofi combinate, ca atunci o sa fie balonase in loc de gravidute.
Dragelor,iata ca se apropie si postul Craciunului!Parca nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul!Uite asa trece viata noastra!Macar de ne-ar ajuta Domnul sa treaca cu folos!Conchita,sper ca in visul ala nu pateai nimic rau,care acum sa devina realitate.
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Buna fetelor,

Am citit ce ati scris voi despre visuri si ispite...de o perioada ma simt si eu foarte rau, adica am o neliniste, un stres de ma ucide. Am insomnii cumplite noaptea, ma trezesc des si parca ma speriu de ceva. Si chiar daca ma rog inainte sa dorm, nu prea vad ameliorare. O fi si stresul de la servici de vina, dar chiar asa ?!

E drept ca in ultimele 3 saptamani am mers putin la biserica...ieri am fost la Sf. Liturghie si culmea, am dormit la pranz asa de bine!! Si la fel azi-noapte am dormit, n-am mai avut insomnie. O fi vreo legatura intre mersul al biserica si starea mea de liniste? Sunt sigura ca da, dar totusi daca merg la biserica mai rar, de ce sunt asa nelinistita? Voi patiti asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Nico, sa stii ca mi se intampla si mie uneori. Noi mergem la biserica dar in ultima vreme nu mai m-am rugat asa de des acasa. si atunci e mai usor pt "cel rau" sa-si bage coada. chiar si asta noapte am avut un cosmar si m-am trezit speriata si acum am starea aia de dupa...
Dar cred ca si pt ca se apropie postul si atunci ispitele sunt mai mari. Nu?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Draga Vianne, ai aparut pe aici chiar la timp . Asa este, or fi ispitele mai mari acum...sau trebuie sa ma rog mai mult. Totusi in perioada cand mergeam de 2-3 ori pe saptamana la biserica, ma simteam mult mai intarita sufleteste. Sper sa imi treaca starile astea rele.

Sper ca voi sunteti tot asa de bine !!

Stiu ca Pr. Arsenie Boca a murit la pe 28 Nov. Stii cumva daca se face pelerinaj la mormantul dansului? Cred ca se face parastas...

Pupici!!

Mergi la inceput