Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, ne-a ajutat Dumnezeu si am reusit sa mergem ieri, eu, sotul meu si nasa de cununie, in pelerinaj la Manastirea Prislop. Asa cum am mai spus, fiecare crestin ar trebui sa faca acest pelerinaj. Nicol stie despre ce vorbesc. Apropo, v-am trecut pe acatist pe tine si pe mama ta, pe 40 de zile. Sa fie cu folos!

Nicol, cand e ziua ta? Eu zic sa nu strici postul, ai ce face de post. Ca dulce poti face placinta cu mere sau bostan. Ma mai gandesc si mai zic. Bine?

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

quote:
Originally posted by Vianne

Fetelor, ne-a ajutat Dumnezeu si am reusit sa mergem ieri, eu, sotul meu si nasa de cununie, in pelerinaj la Manastirea Prislop. Asa cum am mai spus, fiecare crestin ar trebui sa faca acest pelerinaj. Nicol stie despre ce vorbesc. Apropo, v-am trecut pe acatist pe tine si pe mama ta, pe 40 de zile. Sa fie cu folos!


Iti multumesc din suflet, Vianne!! Cum a fost la Prislop, a fost multa lume? Cum v-ati simtit? Taaare mi-ar fi placut sa merg si eu, dar nu puteam de la job. Insa sper ca voi merge anul viitor in 8 mai, ca tare imi este drag Parintele Arsenie.

Citeam intr-o carte ca Pr. Arsenie ii sfatuia pe credinciosi ca, atunci cand au un necaz, sa il cheme in ajutor asa : Preot monah Arsenie, trimite duhul tau pazitor si ajutator si ajuta-ma in necazul meu, ca ai Duh Sfant.. E o rugaciune tare frumoasa si eu cred in ea si chiar o rostesc uneori. Vedeti, chiar Parintele spunea ca are Duh Sfant!! Stiti ca Parintele a mai spus ca ne va ajuta mai mult din ceruri decat a facut-o aici de pamant...

Ziua mea o tin de Sf. Nicolae. Daca ma gandesc bine, o sa fac mancare de post, mai ales ca e dezlegare la peste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Nicol, nu ai de ce sa imi multumesti.... Sa va ajute Dumnezeu si Parintele!
Tu stii cat de multe simti acolo, nu se poate descrie in cuvinte... Edson a fost de admirat, a avut atat de multa rabdare.... El nu intelege f bine romaneste si nici ritualul slujbelor ortodoxe nu il stie f bine dar e minunat sa vezi cata credinta are si cat de mult s-a rugat. Si au fost cateva ore.... Am ajuns acolo la 7 dimineata si am plecat la 15.
Fetelor, iertati-ma! Imi laud sotul la greu

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Vianne, lauda-l ca merita !!

Stiu atmosfera de la Prislop...mie imi venea sa plang...parca nu imi ajungea timpul sa ma rog...si mi se parea totul un miraj: mormantul Parintelui, pomul pe care dansul a sculptat o cruce...

Nu stiu de ce, dar in mod special il iubesc pe Pr. Arsenie...poate pentru ca am citit multe din scrierile sale...sau poate pentru ca primele carti care mi-au deschis ochii au fost ale Parintelui...sau pentru ca Parintele e atat de viu in inimile oamenilor. Cred ca dansul m-a readus la viata si ii datorez intoarcerea mea de pe calea necredintei. In mod clar il simt prezent undeva in Cer si il rog sa ma ajute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Dragelor,vedeti ca si maine e dezlegare la peste,fiind sarbatoare cu cruce rosie miercurea.
Nicol,poti sa faci si baclava de post,e delicioasa.
Rugati-va si pentru mine,ca sa ajung la spovedit diseara.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Star33, dar poti sa faci o multime de mancaruri de post, mai ales daca pica si in zi cu dezlegare la peste.sarmale de peste, piftie (asta e simpla de tot, eu am facut odata din greseala, am fiert pestele sa-l curat de pe oase si n-am avut timp, asa ca l-am bagat la frigider si s-a inchegat imediat.daca am vazut asa l-am mai dat intr-un fiert, l-am curatat de pe oase si am pus putin usturoi si gata), chiftelute de soia sau naut, pateu de linte, de soia, ciupercute la cuptor si lista poate continua.

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Irina.c. esti sigura ca si maine e dezlegare la peste? Ca la mine-n calendar nu scrie...

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Eu cred ca e dezlegare.Nici la mine nu scrie,dar m-am uitat pe credo.ro,la invatatura despre Postul Nasterii Domnului.Citez:"Dacă în zilele de Luni, Miercuri si Vineri prăznuim vre-un sfânt mare, însemnat în calendar cu cruce neagră (+), mâncăm untdelemn si bem vin; iar de va cădea hramul bisericii sau sărbătoare însemnată în calendar cu cruce rosie (+), atunci dezlegăm si la peste. Martea si joia mâncăm peste, untdelemn si bem vin, când cade în aceste zile: vreun sfânt mare, hramul sau sărbători cu rosu.""MÂNCĂM PEȘTE : Intrarea în Biserică a Maicii Domnului - 24 noiembrie chiar dacă această sărbătoare ar cădea Miercurea sau Vinerea.De asemenea mâncăm peste în Lunile, Miercurile si Vinerile acestui post, dacă în aceste zile cade hramul bisericii din enoria noastră.În sfârsit dezlegăm la peste în zilele cu sfinti însemnati, precum 16, 22, 23, 24, 25 si 30 Noiembrie, 4, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 17 Decembrie, dacă aceste zile cad Martea sau Joia. Cu atât mai mult, când Martea sau joia se întâmplă hramul bisericii. "
www.credo.ro/postul-nasterii-domnului.php" target="_blank">SURSAIar in calendarul de pe acelasi site apare dezlegarea.www.credo.ro/calendar.php" target="_blank">Uite aici.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Nici la mine in calendar nu scrie dezlegare de peste de Sf. Andrei !! ca m-am uitat special, poate poate

Multumesc mult fetelor pentru sugestiile de mancaruri !! Sunteti niste dulci (in post)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Am mai consultat si alte surse si nu apare dezlegarea.Pentru mai multa siguranta o sa-mi intreb diseara duhovnicul si o sa va zic daca este sau nu dezlegare.
Patriarhia are site nou( www.patriarhia.ro)
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput