Nastere prematura la gemeni - va rog info

Nastere prematura la gemeni - va rog info | Autor: clyo

Link direct la acest mesaj

Sper ca aici este locul potrivit pentru a afla ceva informatii despre nasterea prematura la gemeni.
Prietena mea a nascut pe 24.10.05 la Polizu 2 baieti in saptamana 31, unul cantarea 1,800 kg si celalalt 1,550 kg.
din cate am inteles, la momentul acesta cel mare este in afara de orice pericol, cel mic insa nu respira singur si are si ceva probleme digestive.
amandoi sunt la terapie intensiva.
problema este ca doctorii nu-i spun mare lucru, ii tot repeta sa aiba rabdare.
tare as vrea s-o ajut, asa ca daca stiti / ati auzit cazuri, va rog sa-mi dati ceva informatii / detalii.

multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Eu nu sunt experta in sarcina, ci doar o gravida de 31 saptamani si cateva zile, ce asteapta o pereche de gemeni. Pot sa-ti spu ca stiu cazuri de copii nascuti si mai devreme decat prietena ta, si care acum sunt frumosi si sanatosi, dar care la fel au stat la incubator, intubati samd...
Din cate am citit si mi-a explicat si doctorul meu, in cazul tuturor sarcinilor gemelare, nasterea prematura este un risc.
Cred ca o poti ajuta pe prietena fiind alaturi de ea si cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine.

Sanatate si noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Capsunica, multumesc pentru raspuns.
iti doresc nastere usoara si bebelusi sanatosi.

sunt constienta ca sunt cazuri de copilasi nascuti mai devreme si care acum sunt ok, ideea e ca prietena mea are foarte putine informatii, doctorii sunt destul de retinuti, eu am un copil nascut la termen, deci nu o pot ajuta prea mult.
sunt alaturi de ea cum pot, ca de altfel si familia ei, dar lipsa informatiilor o darama, am postat aici incercand sa aflu cate ceva dar se pare ca nu sunt cunoscatori.

toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

clyo, fetele mele s-au nascut in ianuarie 2005, la 31 sapt, amindoua au avut in jur de 1,6kg. una a avut probleme cu respiratia, a fot pe respirator dar numai 24 de ore. acum au 9 luni si aproape 8 kg de caciula. prietena ta trebuie sa aiba rabdare. sa stea linistita ca sa faca lapte pt bebei (il poate mulge si congela daca ei nu sug inca) si sa aiba incredere in doctori ca va fi bine. e incredibil cit de luptatori sint astia mici. fetele mele au stat 10 zile la incubator si apoi afara din incubator dar in spital pina prin sapt 36. una s-a imbolnavit grav si cind avea 2 sapt a fost la terapie intensiva cam o luna. era cit pe ce sa o pierdem dar a fost o luptatoare si a invins boala.

e frustrant sa nu poti face nimic pt ei dar asta e situatia. sa stea calma, sa ii fereasca pe micuti cit se poate de potentiale infectii. fara vizitatori, absolut nimeni decit mami si tati si spalat pe miini de 2000 de ori pe zi. e sezonul gripei si pt un ghem de 1,5 kg poate fi fatal.

daca poti sa o ajuti sa nu se nelinisteasca si sa nu se panicheze ar fi foarte bine. eu am facut o depresie post-partum de toata frumusetea cind s-au nascut si mi-a fost foarte greu sa imi revin. acum tu nu o poti ajuta decit cu incurajari ca va fi bine. e nevoie de timp pt ca micutul se va intrema pe masura ce creste.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Lorelai, multumesc mult pentru raspuns.
sa-ti traiasca fetele si sa te bucuri de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Clyo, nu stiu daca te ajuta cu ceva pe tine sau pe prietena ta, dar intra pe link-ul de mai jos.

http://www.daurelia.com/spirit/rescue.htm

Sanatate si noroc.
Capsunica32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Capsunica, multumesc mult, i-am dat linkul sotului ei, am inceput sa citesc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Doamne, ce impresionant. Imi vine sa plang...

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

multumesc pentru raspunsuri, dar nu o sa mai dau detalii despre prietena mea, nu vreau sa va ingrijorez.
e jale ce e in spitalele din tara asta!

Fetelor cu bebei, aveti grija de voi!

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Aici la englezi e ceva banal ca gemenii sa se nasca inainte de termen si, mai ales, sa stea la incubator sau terapie intensiva. La cum e medicina in ziua de azi, nu mai e asa complicat. Poate doctorii nu spun nimic pentru ca nu au ce sa spuna, ,ca totul e normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

WEu sunt un exemple de "prematur"-mama m-a nascut la 7 luni si 1480 gr-cum aratam nu stiu. Pe copii i-am nascut la 37 saptamani-Andrei 1990gr si Sandra-2400. Andrei a stat la incubator, 2 zile doar pentru oxigen, ca intrasem in labour si pierdusem meconiu pana mi-au facut ei cezariana.

Acum e mare si voinic.

Mergi la inceput