Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mi-aduc aminte cum imi spunea cineva ca zece mii de cuvinte de ura la adresa catolicismului nu fac atita rau cit o singura vorba necugetata spusa de un catolic. Standardul pentru cei care isi asuma o religie e foarte inalt, si intotdeauna stirile de la ora 5 sint mai eficiente si mai atragatoare decit rapoartele UE.

Denizel, nu trebuie sa-ti fie teama ca lasi traditia. Iti spun un secret: fiecare dintre ortodocsii si catolicii vii si-au lasat la un moment dat credinta (mai pe fata sau nu), pentru a si-o asuma mai adinc si mai personal.

Cred ca sensul pe care il da Flavia indoctrinarii e acela de teorie nemestecata (toceala care nu-ti place nici tie, nepersonalizata si deci moarta). Iti displace forma moarta si intepenita a ortodoxiei, formalismul la care au ajuns casatoria, moartea, poruncile biblice. Si mie imi displac, si Irinei, si cred ca si BO. Ce poti face sa o invii? Eu cred ca - paradoxal - tot educatia e solutia; dar o educatie traita, vie nu un set de norme/dogme neexplicate si deci fara nici un inteles. (ti-am raspuns si tie, Elena, cu ocazia asta, ca doctrina in latina inseamna pur si simplu invatatura...)

Dar, Denizel, iti spun din nou, nu-trebuie sa-ti fie frica sa renunti cinstit acolo unde simti ca nu faci fata. Numai nu inceta sa cauti pina la capat. Dumnezeu se uita direct in inimile noastre si ne stie slabiciunile, decit un ortodox/catolic chinuit si plin de indoieli mai bine un protestant sincer. Asta e parerea mea personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by myrrha


Cred ca sensul pe care il da Flavia indoctrinarii e acela de teorie nemestecata (toceala care nu-ti place nici tie, nepersonalizata si deci moarta). Iti displace forma moarta si intepenita a ortodoxiei, formalismul la care au ajuns casatoria, moartea, poruncile biblice. Si mie imi displac, si Irinei, si cred ca si BO. Ce poti face sa o invii? Eu cred ca - paradoxal - tot educatia e solutia; dar o educatie traita, vie nu un set de norme/dogme neexplicate si deci fara nici un inteles. (ti-am raspuns si tie, Elena, cu ocazia asta, ca doctrina in latina inseamna pur si simplu invatatura...)

Dar, Denizel, iti spun din nou, nu-trebuie sa-ti fie frica sa renunti cinstit acolo unde simti ca nu faci fata. Numai nu inceta sa cauti pina la capat. Dumnezeu se uita direct in inimile noastre si ne stie slabiciunile, decit un ortodox/catolic chinuit si plin de indoieli mai bine un protestant sincer. Asta e parerea mea personala.






Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ei, am cunoscut si eu citiva care se rugau la neamurile moarte : se cheama spiritism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Ei, am cunoscut si eu citiva care se rugau la neamurile moarte : se cheama spiritism.




o faci tu pe bunica spiritista, mey?
pai atunci trei sferturi din neamu' meu si 99,99% din prieteni sunt spiritisti, ce sa mai!(restul de un sfert din neam sunt atei)
Cred ca ai inteles ce am vrut sa zic in leg. cu mortii care ne vegheaza, nu?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Mi-aduc aminte cum imi spunea cineva ca zece mii de cuvinte de ura la adresa catolicismului nu fac atita rau cit o singura vorba necugetata spusa de un catolic. Standardul pentru cei care isi asuma o religie e foarte inalt, si intotdeauna stirile de la ora 5 sint mai eficiente si mai atragatoare decit rapoartele UE.

Denizel, nu trebuie sa-ti fie teama ca lasi traditia. Iti spun un secret: fiecare dintre ortodocsii si catolicii vii si-au lasat la un moment dat credinta (mai pe fata sau nu), pentru a si-o asuma mai adinc si mai personal.

Cred ca sensul pe care il da Flavia indoctrinarii e acela de teorie nemestecata (toceala care nu-ti place nici tie, nepersonalizata si deci moarta). Iti displace forma moarta si intepenita a ortodoxiei, formalismul la care au ajuns casatoria, moartea, poruncile biblice. Si mie imi displac, si Irinei, si cred ca si BO. Ce poti face sa o invii? Eu cred ca - paradoxal - tot educatia e solutia; dar o educatie traita, vie nu un set de norme/dogme neexplicate si deci fara nici un inteles. (ti-am raspuns si tie, Elena, cu ocazia asta, ca doctrina in latina inseamna pur si simplu invatatura...)

Dar, Denizel, iti spun din nou, nu-trebuie sa-ti fie frica sa renunti cinstit acolo unde simti ca nu faci fata. Numai nu inceta sa cauti pina la capat. Dumnezeu se uita direct in inimile noastre si ne stie slabiciunile, decit un ortodox/catolic chinuit si plin de indoieli mai bine un protestant sincer. Asta e parerea mea personala.




iti multumesc myrrha!!!
se pare ca in sfirsit m-a inteles cineva!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Stiti ce cred eu? (acum sper sa nu ma )
Comunismul a daunat foarte mult ortodoxiei. Mie mentalitatea asta ca "noi suntem cei mai buni, cei mai tari, cei mai adevarati, ceilalti sunt toti niste rataciti, oameni fara capatai, turma fara pastor...etc" imi suna mai degraba a slogan comunist decat a crestinism. Plus metodele prin care incercam sa le facem viata grea tuturor celor care nu cred ca noi, tot gandire comunista mi se pare.
Ma intreb cum ar fi aratat adevarata ortodoxie daca nu ar fi fost perioada comunista. Probabil ca ar fi fost mai multi atrasi de ea.
In perioada comunismului, cei care nu erau ortodocsi erau obligati sa fie (exemple concrete sunt localitati intregi din Transilvania unde toti cei care erau catolici au fost obligati de catre autoritati si BO sa treaca la ortodoxie).
De ce nu putem macar acum sa renuntam la orgolii (apropo, mandria este un pacat ) si sa indemnam oamenii sa Il caute sincer pe Dumnezeu, iar daca unii Il gasesc in alta parte decat in ortodoxie, sa nu ii judecam sau sa ii facem sa se simta niste "pierduti", pentru ca Dumnezeu se lasa descoperit celor care Il cauta din toata inima! Si asta o spune Biblia, nu stiu ce e asa greu de acceptat. Pana la urma, BO ce urmareste? Ca toti crestinii sa devina ortodocsi, sau sa fie mantuiti, chiar fiind in afara BO?
(Iar cine afirma ca nu exista mantuire in afara BO sa mai citeasca Biblia si sa vina cu argumente. Eventual pilda pe care a spus-o Hristos despre fariseul care facea la fel, se batea cu pumnii in piept ca are credinta adevarata, si vamesul care a recunoscut in fata Lui Dumnezeu ca e pacatos si se roaga pentru mantuire. Ce mult imi place concluzia Mantuitorului care nu da 2 bani pe "credinta" fariseului, in schimb vamesul a facut ceea ce era deajuns pentru mantuire. Oare ce surpriza ar avea fariseul cand ar vedea ca locul lui in rai e ocupat de vames?:) Era prea sigur pe el si credinta strabunilor, ca sa mai caute credinta adevarata)

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Cred ca sensul pe care il da Flavia indoctrinarii e acela de teorie nemestecata (toceala care nu-ti place nici tie, nepersonalizata si deci moarta). Iti displace forma moarta si intepenita a ortodoxiei, formalismul la care au ajuns casatoria, moartea, poruncile biblice. Si mie imi displac, si Irinei, si cred ca si BO. Ce poti face sa o invii? Eu cred ca - paradoxal - tot educatia e solutia; dar o educatie traita, vie nu un set de norme/dogme neexplicate si deci fara nici un inteles. (ti-am raspuns si tie, Elena, cu ocazia asta, ca doctrina in latina inseamna pur si simplu invatatura...)Dar, Denizel, iti spun din nou, nu-trebuie sa-ti fie frica sa renunti cinstit acolo unde simti ca nu faci fata. Numai nu inceta sa cauti pina la capat. Dumnezeu se uita direct in inimile noastre si ne stie slabiciunile, decit un ortodox/catolic chinuit si plin de indoieli mai bine un protestant sincer. Asta e parerea mea personala.

Myrhha,asa e,detest formalismul , formele fara fond pe care le practica unii ortodocsi.Dar faptul ca unii practica o ortodoxie de forma nu inseamna ca fondul nu exista,asa cum sustin unii.Sunt de acord cu tine,e nevoie de o educatie vie;inteleg prin asta o viata in Biserica si cateheza in cadrul ei.
Eu prefer un ortodox plin de indoieli,fiindca Dumnezeu i le va lamuri,daca se smereste,decat un protestant care,oricat de sincer,n-are harul care lucreaza doar in Biserica.Parere personala :)Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Irina, iti inteleg pozitia. Dar mi se pare ca ceea ce o leaga pe Denizel de ortodoxie e un fel de teama superstitioasa. Nu stiu nici eu cum e mai bine, dar teama nu e buna. Ma gindeam la zicala aceea ca daca vrei sa te asiguri de dragostea cuiva trebuie sa-i dai drumul, sa-i lasi libertatea sa plece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

"Ma gindeam la zicala aceea ca daca vrei sa te asiguri de dragostea cuiva trebuie sa-i dai drumul, sa-i lasi libertatea sa plece."
Nu se pune problema ca nu-i dai drumul, numa ca dupa ce-a plecat zice ca ce marginit esti tu c-ai ramas ! Ei, atunci ce te faci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Elena
@ Conchita
quote:
in primul episod am incercat cu toata sudoarea fruntii sa o fac sa isi retraga afirmatiile agresive, extremiste si ofensatoare si geaba.

Da, mai, Conchita, dar cum ai incercat ? calomniind-o, mai ? facand-o mincinoasa, ca a marturisit ce a trait pe pielea ei, ea si familia ei ? :((
Tu ai vrut sa insinuezi ca ea a scris ce a scris doar ca sa impresioneze lumea sau sa pozeze in victima pe forum, dar NU este deloc asa, pentru ca exact aceleasi lucruri mi le-a scris si mie intr-un email inainte de a scrie pe forum si in fatza mea nu avea nici un interes sa pozeze ca victima, a fost un mesaj personal, in care imi povestea mai multe din viata ei in general si experientele din viata ei de credinta. cred ca inca mai am emailul.
Daca tu te-ai simtit vizata si ranita de ce a scris Flavia, desi ea spus in repetate randuri ca nu se refera numai la ortodocsi, ca vorba aia, indoctrinareeee, ohooo, exista peste tot, atunci trebuia s-o ataci si s-o jignesti ??

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)





pardon?? unde am jignit-o eu?? nici acum nu cred povestea respectiva. am dat si argumente, am cerut lamuriri, vax albina crema puca. pe ea sa fii suparata ca si-a permis sa insinueze, fara dovezi, ca un preot a platit un hitman sa ii omoare familia. si de aici, o intreaga filosofie bazata pe totala ignoranta (dovedita si asta, nu da) despre ortodoxie. de bazaconiile astea sa te indignezi, nu de scepticismul meu. nu cred pur si simplu, asa cum cred pur si simplu in alte povestiri povestite de alti oameni. asta inseamna ca am faptuit ce insiri tu acolo? de ce ceea ce cred eu personal este un atac la persoana altcuiva? de ce credinta mea ortodoxa nu le lasa sa doarma noaptea linistite pe impreuna si jocelyn ca trebuie sa se scoale si sa mai bage un "indoctrinatii" pe forumuri la adresa ortodocsilor? cred ca incurci lucrurile. am dreptul sa spun "nu cred". dar de aici pana la a-mi atribui "mincinoasa" etc e cale lunga. n-am garantia ca a mintit, dar nici ca a spus adevarul. e vorba despre mine, despre scepticismul meu personal, nu despre ce adevaruri spune x-ulescu sau nu. ia sa citesti ce zice Principesa la asertivitate, poate vezi mai clar ce si cum. :-))

Mergi la inceput