Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by bagoiu

Da, am citit. Cred ca e foarte buna pt multi atei!
Dar tu de unde stiai cine-i autorul?Irina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.


Autorul e maica Siluana cumva?Banuiesc asta de cand i-am ascultat conferintele.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ce-i asta, o carte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Ce-i asta, o carte ?

Da,e un jurnal.Descrie viata interioara a autoarei ,incepand din tineretea ei si pana ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu,relatia ei ulterioara cu Dumnezeu,cu duhovnicul,cu Biserica,cu ceilalti.A aparut cum cativa ani,mie mi-a placut foarte mult,in unele trairi m-am regasit si eu.Duhovnicul despre care este vorba e parintele Galeriu,daca nu ma insel.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

in articolul citat de mine, vorbea de duhovnicul ei, Pr. Sofian...

vreau si eu cartea! nu stiu cum m-a prins acuma, dar ma unge pe suflet... aveam nevoie exact de asa ceva


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by amuleta

Ce-i asta, o carte ?



Da,e un jurnal.Descrie viata interioara a autoarei ,incepand din tineretea ei si pana ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu,relatia ei ulterioara cu Dumnezeu,cu duhovnicul,cu Biserica,cu ceilalti.A aparut cum cativa ani,mie mi-a placut foarte mult,in unele trairi m-am regasit si eu.Duhovnicul despre care este vorba e parintele Galeriu,daca nu ma insel.

Irina si bb Ilinca(26apr04)




Buna fetelor,
Am citit si eu cartea. Mie totusi imi plac mult mai mult conferintele, nu as fi facut, sincer, nici o asociere intre cele doua: Gena Geamanu si Maica Siluana.
Irina, iti sunt foarte recunoscatoare pentru link-ul pe care l-ai dat mai demult la conferinte/predici, sunt multe foarte interesante si frumoase.

mariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Acum citeva zile am gresit fata de baietelul meu cu ceva si i-am spus. Zice el "credeam ca parintii nu gresesc niciodata". Dragutul, are sase ani jumate. Apoi zice "credeam ca parintii nu pling niciodata". Ce infailibili trebuie ca sintem noi pentru copii ! Cum sa-i facem sa inteleaga lupta noastra de fiinte slabe, fara sa-i dezamagim ?
Ma gindeam cit de imperfecta si incompleta e iubirea mea de parinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, tot scototcind prin biblioteca am dat peste o carte care ramasese pe-acolo stinghera: tinerii vremurilor din urma/ultima razvratire (sau cam asa ceva) scrisa de niste monahi ortodocsi din america

am inceput sa citesc si e socant stilul de a scrie, de o sinceritate, onestitate dezarmante... m-a prins total... a mai citit-o cineva? a aparut la Sophia;)

ideea de baza e ca tinerii se razvratesc fata de ordinea lumeasca prin (istoric) jazz, rock'n'roll, hippie, punk, droguri, etc - acesto monahi invita tinerii la razvratirea ultima si totala in fata lumii: monahismul:))

m-a socat ca de mult caut sa fac legatura intre ratacirile mele (anti)culturale din adolescenta si gasirea bisericii de mai tarziu (pentru ca simteam ca ESTE o legatura!)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Oamenii asociaza de obicei razvratirea cu galagie si tambalau dar si exercitiul spre Dumnezeu poate fi tot o forma de razvratire, doar ca in loc sa tinteasca spre inafara, tinteste spre iauntru.
Hm, mi-am dat seama ca pentru unii oameni, toata treaba asta cu mintuirea privita din exterior pare o chestie foarte egoista, un soi de "fii cuminte si-ti dau o bomboana". As vrea sa le explic de ce nu-i asa, de ce este mai degraba un dor arzator de acasa dar e greu fiindca stiti si voi, e dincolo de cuvinte pina la urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

in articolul citat de mine, vorbea de duhovnicul ei, Pr. Sofian...vreau si eu cartea! nu stiu cum m-a prins acuma, dar ma unge pe suflet... aveam nevoie exact de asa ceva

mami de ileana si ioachim


Anca,ti-o imprumut eu,numai sa-mi spui cum sa ne intalnim.Ti-a trecut spatele?Poate ne intalnim iar cu toata "gasca",acum cat mai e frumos afara.
N-am citit "ultima razvratire" si nici n-o am,poate mi-o imprumuti si mie cand o termini.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

io trebe sa stu 10 zile nemiscata in pat (cu mici exceptii;) si abia apoi vad daca mi-a trecut coloana

irina, vreau neaparat sa mai facem o intalnire, acuma cat mai e timp frumos, si VREAU CARTEA!

poate pana saptamana vitoare citesc asta cu tinerii (ca de aseara am mai inceput ince 2-3) si facem swich-ul

fetele, sa va rugati si pentru mine, va rog frumos, sa ma fac bine! nu pentru mine, ca is o lepra, cat pentru copiii mei!

Doamne ajuta!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput