Tatici singuri nu exista?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Eu ma gandeam acum ca probabil Luana nu va avea "sansa" sa fie doar ea si tati, cum a avut-o Claudiu. Dar in viata nu poti avea totul. Luana are in schimb sansa sa fie cu mami si cu tati, ceea ce este mult mai mult. Vorbind la general. Caci sansa de timp petrecut impreuna are. Uneori ies cu ea la plimbare sa doarma mami, uneori merge mami dupa Clau la gradinita si raman eu cu Luana acasa.
Toate intrebarile ipotetice isi gasesc raspuns cand le pui in viata reala. Iar cand vrei cu adevarat, gasesti solutii.
Rufus, ti-am vazut pozele, sunteti o familie minunata.

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Rufus,nu am incercat sa rastalmacesc, mie asta mi-a 'transmis' mesajul, ma bucur ca am inteles gresit!

Alex, lumina in care ai pus tu lucrurile e intr-adevar mult mai pozitiva.Si, ai dreptate, 'sansa de a fi si cu mami si cu tati' e mai importanta[b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Lara, nu-i nici o problema. Sunt sigur ca nu ai nici o intentie necurata.
Si Tora cand a citit a avut aceeasi impresie, ea stia, insa, cat de incantat sunt de noua mea viata, asa ca nu era loc de regrete. Si, asa cum Ioanei i-am facut un rau prin divortul meu, consider ca i-am facut un bine oferindu-i o noua familie, chiar daca parerea ei era alta

Alex, iti multumesc!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinsonia

Exista tatici care-si cresc singuri copiii?
Vreau si eu sa-i cunosc. Ups. Scuze.
tre. sa cunosti mai multa lume "buna"este adevarat sunt mai putini dar sunt,afectiunea lor fata de copil este mult mai puternica decat a unei mame deoarece acesti barbatii tind sa complecteze aceasta lipsa,indeplinind ambele roluri deodata pe cand o mama incearca sa fie numai o mama perfecta.Cauta sa citesti mai multe statistici referitor la acest subiect si......o sa fi surprinsa!!! iti scrie un bunic care are patru roluri:mama,tata,bunic,prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bunicu
este adevarat sunt mai putini dar sunt,afectiunea lor fata de copil este mult mai puternica decat a unei mame deoarece acesti barbatii tind sa complecteze aceasta lipsa,indeplinind ambele roluri deodata pe cand o mama incearca sa fie numai o mama perfecta.


Bunicule, bine ai venit pe DC!

Gresesti cind spui asa ceva. Crezi tu ca o mama singura asta face??? Tinde spre perfectiune cu sotuletul legat in fata?

O mama singura (conform statisticilor) intetine exclusiv copiii pentru ca majoritate tatilor platesc pensiile alimentare cind isi aduc aminte, ba mai scornesc si fel de fel de scuze sa plateasca cint mai putin. Deci sint cele care ies afara in fiecare dimineata, trag aer in piept si se duc la munca sa faca un ban ca sa aiba ce pune pe masa. Da, nepieptanate, nedormite si mereu in graba...

O mama singura este cea care invata copilul sa mearga pe bicileta cu doua roti in timp ce impinge la celalalt carucior... Stiu asta pentru ca am facut-o...

O mama singura este cea care se lupta cu imagine ei in societate, care trece cu fruntea sus si incearca sa zimbeasca atunci cind aude susoteli pe banca din fata blocului... Da, pentru ca fosul "barbat" a avut grija sa faca scandal si sa spuna tuturor ce curva si nenorocita este!

O mama singura este cea care se gindeste mai intii la copii... daca au cizmulite de iarna...daca le trebuie pantofi pentru ca ceilalti s-au rupt... si abia apoi trec pe linga raionul cu chiloti si isi aleg din cei de duzina...

O mama singura este cea care zimbeste copiilor si le spune povesti seara, chiar daca inima lor plinge... Si apoi se duc si dorm singure uneori prea obosite sa plinga...

O mama singura este cea care incearca sa aduca "normalitatea" in viata copiilor... nu "perfectiunea".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Cred ca ai definit cum nu se poate mai bine un parinte adevarat, pentru ca si tatii se comporta identic Happy_in_TO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Happy_in_TO, ai perfecta dreptate.

Am scris un mesaj lung si l-am sters. Nu pot vorbi despre mine.
Atat pot sa spun ca nu sunt perfecta, si ca imi este foarte greu.

Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egon spune:

Citat:
citat din mesajul lui cati 73
Exista si tatici care sa merite incredintarea copilului, dar, in general, NU!!!

Aceasta afirmatie are exact aceiasi valoare de adevar cu urmatoarea:
"Exista si mamici care sa merite incredintarea copilului, dar, in general, NU!!!"

dar probabil ca vrei sa spui ca:
"Exista si oameni care sa merite incredintarea copilului, dar, in general, NU!!!" ?

Pentru ca afirmatia cu pricina ii afecteaza taman pe acei pe care i-ai considera demni de incredere. Ei ! nu vor putea nicicand sa "merite' tocmai datorita unei prejudecati bine infipte in mintea oamenilor... ca ei nu exista...

Nu vreau decat sa sublinez o contradictie care probabil ca provine din supararea pricinuita de situatie fara indoiala deplorabila pe care o descrii.

Egon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pescarul spune:

am citit cu atentie...si da, toata lumea are dreptate...cumva! Sint tatic singur.. ce nu inteleg este, de ce e considerat asa de iesit din comun.. Daca e sa raportam la cite mamici singure sint, clar sintem in minoritate, dar asta nu inseamna ca nu ne facem copilul la fel de fericit, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pescarul, !

Din semnatura pare ca esti in Suedia. Vrei sa te vizitam, ca sa nu mai fi asa singur [si eu sunt parinte singur, cu 3 copii]?

Mai putem fi si glumeti, nu? nu doar parinti singuri

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 5 luni

Mergi la inceput