M-am hotarat ...... adoptie (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nely2 spune:

Felicitari Carmens!Mama ce imi place sa citesc aici ce mai faceti voi si cum treceti si de etapa aia si de aia...Ma incurajeaza!!!Abia astept sa imi gasesc si eu bebit si sa ma laud la voi cu el.Bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata! Am adormit aseara cu un gust f amar, toata ziua de ieri a fost naspa! Am vazut cum 2 mame se bat pt acelasi copil...cum o nesimtita invoca glasul singelui, si asa considera ca copilul odata abandonat se poate intoarce oricand la ea, pt ca e vorba de legatura de singe...Nesimtita!!!Nici ca-i pasa cum va reactiona bietul copil de 3.5 ani si ce traume va avea de indurat! Si bietii parinti care au crescut-o de mica, de la cateva zile...Cum adica o hotarare definitiva si irevocabila poate fi revocata in anumite situatii????Si oare asta nu creaza un precedent? Si dece trebuie sa ai atestat de adoptator ca sa iei un copil in plasament?- pt ca am vazut ca asta contesta, desi legea nu spune acest lucru...La noi cu bani poti cumpara justitia, poti face orice, dar trebuie sa ai si tupeu pt asta, un om cu bunsimt si credinta in Dumnezeu, nu va putea niciodata miza pe asta...Mama, i-mi venea s-o strang de gat pe "nevinovata si inocenta " mama, care era intr-o situatie disperata (care a durat 1 an ) si n-a stiut ce semneaza la notar, si nici de termenul de 30 de zile de dupa nu i-a spus nimeni...o copila nestiutoare, care acum are o situatie schimbata, buna, desi nu are nici un servici si nici ce a lucrat pana acum la avicola nu prea stia spune...Mi se pare strigator la cer...Daca nimeni n-are nimic de spus, din autoritati, si vad ca mama de singe avea chiar hotarari judecatoresti...mi se face piele de gaina...Oare unde se tine seama de binele copilului???????

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

quote:
Originally posted by Rozi
Carmen, felicitari! Ai fost mai norocoasa ca mine. Tipa de la Starea Civila a verificat litera cu litera hot judec si a observat o mica greseala la sectorul unde m-am nascut. Pt asta m-a trimis inapoi la judecata. Nici n-a mai stat la discutii cu mine, io cu bb nervos in brate, transpirata. Mi-au dat lacrimile dar nu s-a schimbat nimic. Inca nu am gasit putere sa o iau de la capat (oarecum) cu un nou proces.



Rozi, fruntea sus ! Ce este mai important s-a petrecut :Victoras este cu voi, este al vostru, restul sunt doar niste hartii, multa birocratie. Daca m-ar fi intors cu hotararea eram hotarata sa fac plangere impotriva grefierei. Prima greseala ( cand a uitat sa trimita instiintarea la ORA )i-am trecut-o cu vederea dar a doua greseala nu ar fi fost uitata.
Puterea de care ai nevoie sa o iei de la capat ti-o va da Victoras, dorinta de a vedea pe o bucata de hartie numele tau trecut la mama si numele sotului la tata.
Iti doresc sa-ti gasesti cat mai curand aceasta putere ! ( nu uita ca vine sfarsitul anului si vei avea mult de lucru cu inchiderile, cu raportarile anuale si multe altele )


carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

pt Carmen.

si mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mersi Carmen pt informatii. Cind mai afli ceva, mai spune-ne si noua.
vad ca pe legea noua, cam toate fetele au luat bb in plasament/plasament urgenta. In aceasta etapa, poti cere schimbarea prenumelui?
inca ceva: cum adica " se poate cere si schimbarea prenumelui, motivat"? Adica cum sa motivez? Vreau sa schimb prenumele pt ca asta este numele pe care mi-l doresc pt bb, sau cum?
Asa cum imi venea sa cind ma ruga psiholoaga sa motivez de ce vreau sa adopt. Pai ...GHICI?
Inca o intrebare:
Numele de familie la cit timp dupa ce a venit Otilia in viata voastra l-ai schimbat? Tot dupa finalizare?
Pe legea noua cum este (daca stie cineva)?
Va multumesc tuturor pt ajutor.

tuturor mamicilor si bebicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2Na spune:

Buna fetelor,
Ma bucur sa ma aflu printre voi, am 38 de ani si eu si sotul si ne-am hotarat sa adoptam si noi o fetita(am depus actele in vederea obtinerii atestatului la sectorul 3, saptamana aceasta).Suntem foarte fericiti ca am facut acest pas deoarece consideram ca parintele unui copil nu este numai cel care il concepe, ci chiar, mai mult, cel care il creste, ingrijeste si il educa.
Peste doua saptamani urmeaza sa avem prima intalnire cu asistenta sociala. Am inteles ca vor fi 6 astfel de intalniri pe parcursul a 60 de zile pana la atestare.
Ni s-a mai spus ca o sa sustinem si un test pshihologic de 2 ore si jumatate. Aveti idee vreuna dintre voi in ce consta acest test (daca sunt intrebari sau te pune sa desenezi ceva, sa alegi culori..?).
M-am informat daca pe ATESTAT scrie sexul si varsta copilului si asa este, SCRIE.
PS.Daca stie cineva raspunsul la intrebarea mea referitoare la acel test, va rog frumos sa-mi scrieti.

Va multumesc ca existati, va pup pe toate si sa ne ajute Dumnezeu sa ni se implineasca visurile de a deveni mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Numele de familie l-am schimbat la un an de cand o avem pe Otilia pentru ca atat au durat formalitatile. Numele de familie se schimba in urma hotararii judecatoresti de incuviintarea adoptiei, deci la final.

Mult succes!

carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

2Na, testul psihologic consta intr-o serie de vreo 200 si ceva de intrebari si pe linga astea intr-adevar te pune sa si desenezi un copac, cum vezi tu familia, etc, dar nu e nimik greu stai linistita.
Succes

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

2na, intr-adevar, cum a spus si Ina, sunt doua teste unul de ~180 intrebari si unul de ~80. In plus, te pune sa desenezi familia asa cum o vezi tu, sa desenezi un copac si sa ordonezi niste cartonase colorate in ordinea simpatiilor.
Eu in general am memorie buna asa ca iti spun ca cartonasele erau colorate astfel: roz, rosu, galben, verde, albastru, maro, gri, negru. Sper ca nu am ratat vreuna.
Deci se incepe cu testul de 180 intrebari, apoi familia, apoi copacul, apoi cartonasele.
Apoi cele 80 intrebari si la sfirsit sa mai pui o data cartonasele in ordinea simpatiei.
Stai linistita ca nu vrea sa vada daca ai talent la desen.
Mie mi-a fost o rusine cu desenul familiei. Cred ca si un bb il facea mai bine insa nu asta este important ci felul in care vezi tu familia.
In legatura cu copacul: iarasi, nu se cauta talentele de desenator.
Daca de exemplu desenezi doar frunzele (esti o persoana superficiala), daca desenezi si solul si radacina inseamna ca esti o persoana cu picioarele pe pamint, chestii din astea, daca mai faci si fructe sau flori la copac, este si mai bine.
Ca urmare eu am facut un copac cu radacina, frunze, flructe ca sa ma asigur.
Oricum daca esti sincera cind raspunzi la chestionare, torul este OK.
Sunt intrebari de genyl: esti o persoana violenta? Peste alte citeva intrebari te intreaba, ai bate pe cineva?
Alt ex: ti-e frica de singe? peste alte intrebari revine intrebarea daca te-ai face medic veterinar?
Este evident ca daca ti-e frica de singe nu te faci medic
Nimic special. Tb sa fii foarte atenta si sa incerci sa raspunzi sincer.
Intr-adevar: cam 2 ore a fost testul.
Am mai spus-o si o repet: obtinerea atestatului este partea cea mai usoara (asta daca nu te trezesti cu destepti care sa vrea sa faci un curs pt fam. adoptatoare).
Mie personal mi se pare o timpenie. Ce, mamele care nasc fac asa ceva?
Succes in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Nelisor mercic pentru informatie. Luni ma duc la Giulesti fiindca intre timp m-am hotarat sa incerc si un FIV si ma interesez si de bebeu. Sper sa reusesc.
Zi-mi cum fac ma duc in maternitate si ma duc la o asistenta sau stii tu o doctoritza ceva? Pleaseeeeee zi-mi. P e PM pe e-mail pe ce vrei tu.
Parca zicea si Inag ceva de caritas cu o cheama pe doctora cu pricina? Eu am fost la Dna Visan da a zis ca au da ca nu depinde de ae.

Mergi la inceput