proiect desen poveste

proiect desen poveste | Autor: crini

Link direct la acest mesaj

Sambata vom merge la scoala impreuna cu fetita pentru o lectie deschisa. Fiecare familie va trebui sa deseneze pe asfalt subiectul unei povesti clasice. Eu sunt cam in pana de idei. Puteti sa ma ajutati sa elaborez proiectul? Tineti cont de faptul ca nu suntem prea talentati la desen. Dar ne vom stradui, avem bunavointa.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Cenusareasa? (ca si-asa e la moda)
Desenezi fata si printul intr-un bostan, cu papucelul de cristal la mijloc...
Alba ca Zapada? Cam complicat, ca tre sa desenezi piticii si zici ca nu le ai cu desenul...
Ratusca cea urita? Ratusca mica, lacul si, diametral opus, lebada, ceva trestie pentru decor...
Si ma lasa de-aici, ca la noi s-ar desena Spiderman! :) (si-ar iesi Povestea Porcului, ca si eu sint taaare talentata la desen!)
Oricum, mergi pe ceva simplu, 7 pitici sint prea multi, o zina si-o bagheta si un nas lung si iaca si Pinochio, pe cind o zina si-o bagheta si-un papuc de cristal si poftim, ca-i Cenusareasa...
Distrati-va!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Uite eu la ce m-am gandit, simplu de desenat pentru ca spui ca sunteti la inceput cu desenul:
Scenariu la Vrajitorul din Oz:
Desenati asa: o fetita Dorothy sa aiba neaparat papucei rosii( adica condurii fermecati) alaturi pe Toto catelul,prietenul ei.
Apoi mai adaugati ceva prieteni :
-o sperietoare e simplu de facut din paie
-un om de tinichea (un robotel asa din figuri geometrice, cap patrat, triunghiuri, dreptunghiuri)
-un leu
Leului ii desenati o insigna in piept pentru curaj, omului de tinichea ii puneti o inimioara, la sperietoare ganditor.
Si la final faceti o casa mare, sigur Theodora stie sa faca, cu ferestre si sa fie viu colorata.
Si daca e greu sa faceti o puneti pune doar o bagheta acolo micuta.

Succes la lectia deschisa!
Asteptam poze cu desenul

Mergi la inceput