Despre gradinarit (13)

Despre gradinarit (13) | Autor: ardit

Link direct la acest mesaj

Primele parti ale subiectelor "Despre gradinarit" si "Plante si flori pentru suflet" le gasiti aici:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20214" target="_blank">Plante si flori pentru suflet
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21136" target="_blank">Despre gradinarit
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22467" target="_blank">Plante si flori pentru suflet (2)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22729" target="_blank">Despre gradinarit (2)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23600" target="_blank">Despre gradinarit (3)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25025" target="_blank">Despre gradinarit (4)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26066" target="_blank">Despre gradinarit (5)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28942" target="_blank">Despre gradinarit (6)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32960" target="_blank">Despre gradinarit (7)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42149" target="_blank">Despre gradinarit (8)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45035" target="_blank">Despre gradinarit (9)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46851" target="_blank">Despre gradinarit (10)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49973&whichpage=13" target="_blank">Despre gradinarit (11)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54743" target="_blank">Despre gradinarit (12))





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

asaaa pai sa sparg tot eu gheata?

deci: aveti idee la ce temperatra minima rezista japonezu afara? ca sicer este o splendoare acum si stiu ca daca-l bag se supara, ii cad bobocii babani pe care ii are... asa ca ma uit la meteo (si pentru muscate) dar daca muscatele rezista si la 5 grade, japonezu nu cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

ardit ce minunatie de floare ! N-am mai vazut japonez galben

Am vazut de ieri intrebarea ta dar m-am ferit sa raspund ...ca nu stiam sigur. Mama mea are vreo 4 japonezi ( rosii ) frumosi foc si plini de flori pe care-i tine afara de primavara pana toamna tarziu si am intrebat-o pe ea cand ii momentu' de bagat la caldurica. Mi-a spus ca ai ei rezista la temperaturi joase ( 5 grade chiar )si ii tine pana la sfarsitul lunii octombrie la aer. Are grija sa nu-i prinda inghetul. Asa ca ...ochii pe meteo !


Relya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna fetelor,
Eu sunt noua la rubrica asta si am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta
Imi plac foarte mult florile, am o gramada pe balcoane si in casa, imi plac in special cele decorative prin frunze dar mai nou am descoperit ca imi plac si cele care stau inflorite toata vara si m-am hotarat ca la primavara sa-mi cumpar jardiniere si sa-mi pun muscate curgatoare si petunii.
Acum am o problema la cateva din flori: mi-a dat soacra mea o floare care era bolnava - are pe frunze pe partea inferioara si pe tulpina un puf alb lipicios - si le-a imbolnavit si pe celelalte de langa ea. Nu prea stiu cu ce sa le dau, ce sa cumpar de la florarie.

Si ar mai fi o problema pe care am observat-o de scurt timp: am mai multe begonii (plaman) carora li s-au patat frunzele, parca sunt arse si se usuca si la fel si arborele de cauciuc care este asezat chiar langa ele. Nu stiu ce se intampla cu ele, au foarte multe flori dar frunze nu prea, mi-e teama sa nu se imbolnaveasca toate ca innebunesc.

Am si eu trandafir japonez dar care nu mi-a inflorit niciodata cu toate ca l-am tuns, i-am schimbat ghiveci, pamant, loc degeaba...dar al meu cum da frigul i se lasa frunzele, nu rezista la frig...e printre primii pe care ii bag in casa cand se raceste.

va multumesc
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele gradinarese, am nevoie de sfaturi referitoare la muscatele curgatoare; am doua jardiniere superbe pe balcon si ma intreb pana cand le tin afara, ca nu vreau sa le pierd; am inteles ca rezista daca le tin undeva inauntru la adapost pe perioada iernii.Deci pana cand le mai tin afara?
Va rog sfaturi daca aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Alexia, legat de trandafirul tau, cred ca nu are suficienta lumina. In general plantele cu flori au nevoie de multa lumina, iar in acest caz, al trandafirului tau, lumina trebuie sa fie filtrata. Asta inseamna ca razele soarelui nu au voie sa cada direct pe planta. Daca ai un balcon pe E e ideal. Daca nu, pune o perdea care sa apere floarea de lumina prea puternica. E important sa ii pui si ingrasamant pt. plante cu flori, o data la 2-3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ardit, ai o poza cu hibiscusul tau? Vreau sa-l vad...
Ioana, ce-ti mai fac florile? Nu ne-am mai auzit demult...

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Da, a trecut ceva vreme...
Din pacate, a trebuit sa mut gardenia inauntru, ca a venit frigul si a inceput sa piarda din frunze.... Cred ca am udat-o un pic prea mult. Sper totusi sa nu o pierd. Da oboci in continuare, dar nici unul nu a inflorit inca.
In schimb violetele sunt din ce in ce mai bine, la fel si frunzele d la tine. Am primit si niste frunze de la Cristina din Husi, si au ajuns cu bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna gradinereselor, nu am mai scris pe aici de vreo 2 luni ca suntem tare ocupati cu finisajele din casa avand in vedere ca le facem noi.
In legatura cu muscatele curgatoare se pot tine afara pana la 2-3 grade noaptea, nu mai jos.Trebuie tunse iar cele lemnoase aruncate(chiar daca ne pare rau) pt ca altfel in anul urmator nu vor mai avea flori multe.
Trandafirul japonez daca nu are soare nu infloreste indiferent ce-i faci.Si eu am 2:unul galben(l-am dus in camera ca arata bine la camera galbena) si unul rosu care e inca in terasa si e plin de flori.
Chestia aceea lipicioasa sunt excrementele de la paduchele testos(sigur il vei vedea pe frunze si tulpina).E tare pacatos.Si eu am avut la 2 lamai si la leandru in vara si i-am stropit cu Mospilan si gata, s-au dus!
Alexia la begonii s-ar putea sa ai fainare dar nu stiu cu ce trece, intreaba la magazinul de ierbicide.
Pt a vedea meteo(99% sigur) uitativa de aici de pe DC.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Magda, cum adica "cele lemnoase"? Vrei sa zici cele care au crescut mult in lungime si acum au asa, ca o tulpina? Mie tocmai astea mi-au rezistat de la un an la altul, iar flori mi-au facut ca si anul trecut. Dar poate astea sunt exceptiile, poate ai tu dreptate. Poti sa detaliezi partea cu taiatul? Ca, de cand mi-am tuns trandafirul de n-a mai dat, saracul nici un boboc, nu mai am "coraj" sa pun mana pe foarfeca... Al meu, tuns, primenit, dadacit, sta sterp in bataia vantului, si al unui prieten - burlac- este plin de flori, desi respectivul a si uitat ca are trandafir in gradina...Uneori viata nu e dreapta! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Andrushka , lemnoase adica sunt tulpini chiar lemnoase, groase, nu verzi.Eu am invatat din revista "Practic" care apare in fiecare 1 a lunii multe lucruri despre flori.Eu am 11 jardiniere cu muscate si anul trecut le-am tuns lasand doar ramurele de 10cm.Cele "batrane"(lemnoase) le-am aruncat si am "prins" muscate noi din ramurile care le-am taiat.Anul acesta de ex cand voi baga muscatele in casa imi mai cumpar jardiniere(ca imi mai trebuie deocamdata inca 9 pe anul viitor) si pun ramurele taiate in ele.Iarna le ud cam o data la 3 saptamani.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput