Despre gradinarit (13)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Buna fetelor,

Nu am mai fost de groaza de timp pe aici pe la gradina, nu am avut timp deoarece ma mandresc cu un baietel de 7 luni aproape si o fetita de 6 ani . Vai de mine, cred ca de 7 luni nu am mai fost pe aici.
In fine, ma bucur ca va regasesc si ca sunt inca multe fete iubitoare de flori care duc stafeta. Nici acum nu prea am timp dar a dat primavara si-n mine si ma gandesc deja la floricelele mele din casa si cele de afara. Dar pana ies in gradina mai este ceva vreme. Nu demult am primit de la cineva care a fost in Hawaii, un butas de Plumeria si nu prea stiu multe despre aceasta floare. am pus butasul in pamant, si da semne ca-i pare bine si incepe sa deschida 3 muguri.
Oricum daca are cineva o asa floare si stie cum se ingrijeste astept sfaturi si sa impartasesca cu mine secretul pastrarii acestei flori.
Acum va doresc spor la flori si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

eu sunt noua aici subiectul chiar ma intereseaza
si eu am flori si le iubesc foarte multo sa-mi fac timp ca in urmatoarele ore sa pun poze cu floricelele mele
sper ca ma veti primi si pe mine aici
o sa revin cu gradinita mea de flori


"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
un butas de Plumeria si nu prea stiu multe despre aceasta floare. am pus butasul in pamant, si da semne ca-i pare bine si incepe sa deschida 3 muguri.




daca ai timp de net uite aici ceva info :
http://forums.gardenweb.com/forums/plumeria/

sau:

- intre doua udari , se lasa sa se ususce pamintul la suprafata pe 3 cm. adincime., mai ales iarna. deoarece are lemnul fraged siputrezeste usor.
-pamantul sa fie destul de poros si cu o capacitate buna de retinere a apei. Perlitul este recomandat in realizarea substratului de cultura, in amestec cu mranita de turba , pamint de gradina.
- ii place la lumina intensa si suporta soarele direct de iarna de iarna, precum si din primavara si toamana insa nu sorele direct din timpul verii
- caldura 17-20 grd.C. iar o planta care deja a ajuns la maturitate este bine sa hiberneze pe perioada de iarna la cca. 13-15°C.
este o planta suculenta , cu regim special fata de apa.

sper s ate fi ajutat cu ceva


peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

ah am uitat uite aici alt sait f. bun despre plumeira:

http://www.plumeria101.com/

sau aici:
http://forum.egradini.ro/viewtopic.php?t=1103

sa mai caut ?

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by viorela hoff

Conchi, cum fac cu "japonezul" meu?
de cand l-am adus din ro (2 ani), infloreste nonstop!!!!!
toata iarna asta a avut flori, acum iar e plin de boboci.
te intreb pt. ar trebui sa-l "aranjez" cumva, arata cam dezordonat cu ramurile lungi golase si frunze doar in varf.
asta pt. ca spui ca primavara trebuie tuns si iaca, azi e 2 martie
tu ce zici, sa-l tund ori nu?
Vio

ps. are 7 boboci


Tina catelus de catifea




Viorela, daca e plin de flori, inseamna ca ii merge bine, n-are probleme! nici eu nu i-as taia varfurile cu boboci, doamne fereste:-)) vezi daca are crengi uscate, pe alea sa le indepartezi. ideal ar fi sa-l tunzi primavara timpuriu inainte sa iasa din hibernare si, deci, inainte sa fie plin de boboci cum e al tau acum. unii il tund si ca sa-i dea forma dorita - copacel, tufa, etc. ar mai fi o solutie, daca nu vrei sa astepti pana la primavara viitoare. sa il tunzi dupa ce se trec florile. si varfurile alea taiate stii ce poti sa faci cu ele? sa le cureti de frunzulite la baza, lasand doua-trei in varf si sa le plantezi direct in pamant, daca vrei sa inmultesti hibiscusul!

sa stiti ca mi-ati facut pofta cu discutia asta si m-am dus saptamana trecuta si mi-am mai cumparat doi trandafirasi japonezi, unul portocaliu si unul galben. :-)) i-am luat micuti micuti, ca imi place sa-i vad cum cresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, acum te-am citit, ce ma bucur sa te revad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

fetelor vad ca ati scris o gramada, eu sunt bobocel la capitolul asta, dar m-am hotarat sa ma apuc sa invatz...caci vreau sa-mi plantez un mar in gradina, daca ma veti intreba de ce mar?? simplu, vreau un pom fructifer.

bine am o multime de intrebari...de pus dar mai intai o sa citesc toate capitolele sa ma pun un pic la punct si mai ales daca aveti sfaturi pentru o incepatoare, de unde sa se apuce cu basic-ul la gradinarit, va multumesc mult.

ah, sa va zic ca eu nu am in gradina decat gazon si d-asta vreau sa ma impulsionez un pic.

asa de inceput vreau sa va intreb: mai are cineva un pom fructifer plantat in vreo gradina d-asta normala de casa??

t-rex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by lena

asa de inceput vreau sa va intreb: mai are cineva un pom fructifer plantat in vreo gradina d-asta normala de casa??

Eu, si ma mindresc ca eu le-am plantat: un smochin si un piersic (pe care l-am salvat saracu' de la moarte, cineva vroia sa-l taie si l-am convins sa-l scoata frumusel din pamint si sa mi-l dea mie ;)). Ca fructe mai am: capsuni, zmeura si coacaze.

Petra, bine ai revenit!

Azi am vazut ca-mi infloresc brindusele, lalelele si anemonele (desi a nins, e a doua oara iarna asta dar s-a si topit zapada...). Azi am mai cumparat ingrasamint pentru fructe (capsuni, zmeura si coacaze), bulbi de crini roz, dalia-cactus-dantelate, aster si o hortensie inflorita-gata, roz. Mai am de pus peluza japoneza (iarba cu floricele), regine-margarete de toate culorile, ficoide... Am plantat deja citiva crini si un trandafir, un arbust floral, lavanda... Vreau sa am o gramada de flori in vara asta pentru ca... o botezam pe Adélie si facem o petrecere mare-mare, vin neamuri din toate colturile lumii. Poate imi mai dati idei de flori frumoase pe care le pot planta acum si care sa infloreasca sigur pina-n iulie! Ah, mai am si seminte de maci pe care trebuie sa le imprastii (desi anii trecuti am pus dar n-am avut decit citiva rataciti pe unde au vrut ei, prin gradina de zarzavat sau prin iarba).


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lena
asa de inceput vreau sa va intreb: mai are cineva un pom fructifer plantat in vreo gradina d-asta normala de casa??


pai d-aia are omul curte, sa planteze si-un pom, nu? :-))
noi avem un stejar si cativa fructiferi - un nectarin, lamai, portocale, grapefruit si alte citrice (tufe, nu pomi).

despre gradinaritul pentru incepatori, imi adusei si eu contributia cu ccc cateva directii generale la pagina 7 capitolul asta, pentru Adusca. poate te ajuta si pe tine.

Otilia, si tie ti-am dus dorul. cum e cu peluza japoneza? prima oara cand aud...despre flori care sa infloreasca pana in iulie, pai sunt unele care deja au inflorit si ar ramane asa tot anul - pentas, petunii, margarete, garoafe, iris african, azalee, begonii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

hai sa ma laud, deocamdata cu ce-am cumparat. m-am dus in metro si m-o scos de acolo barbatu-miu pe sus ca vroiam sa plec cu tot raftu' de seminte:
pt inceput mi-am luat bulbi de begonii, apoi seminte de scanteiuta, dimorfoteca, panselute, banutei, flori de piatra (asa scrie pe pliculet) , frumoasa noptii, gazania, pansele (iar), inca un plic pe care scrie flori pt gradini pietroase (amestec), limbusoara, mixandre, siiiiiii trandafir de madagascar.
sincer nu stiu nimic despre ele, dar pe pliculete aratu supeeeer, m-am imbolnavit. au ceva indicatii pe plic, insa sunt foarte vagi. mi-am mai luat 10 kile de turba, poate pun cateva seminte in casa, ca afara nu am cum ca e zapada inca.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput