Clasa I - Teme

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:


Sunt foarte mandra ! Copilul a dat ieri lucrare de control la romana si a luat Excelent! Se vede ca a dat roade munca mea cu silabele. Era tare fericit ieri! Si eu la fel!
Calificativul l-a trecut si in catalog si in carnet.
Astazi cred ca vor trece la a mic de mana. Claudia, sunt de acord cu tine. Literele care le fac ei sunt diferite de cele cu care suntem noi obisnuiti. Tin minte ca atunci cand eram in clasa I, mama imi spunea ca sunt ciudate literele care le invat eu. Acum am ajuns eu in situatia ei, in schimb mamei ii plac foarte mult literele din abecedar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliabr spune:

Si noi suntem clasa I . Astazi la romana am facut "carcelul" .... ca nu stiu cum sa-i spun altfel, iar la matematica am trecut la cifra 4.
La noi mai greu a fost la oval, nu la bucla ....asa cum am vazut la alti copilasi. Si acum, dupa ce am facut o pagina intreaga, tot mai ies tuguiate. O sa scrie un "o" al naibi de utat!

Despre teme nu stiu ce sa mai zic. In unele zile are de scris foarte mult iar in unele ma mir ca le-a dat asa de putin. La romana avem de sris pe caietul mic, pe caietul special si in fiecare zi avem de facut cate o fisa cu cuvinte cu sunetele invatate ....de facut schema cuvantului. La matematica scriem tot pe caietul mic, caietul special si pe culegere. Mi se pare destul de mult.

Noi avem in fiecare joi sedinta cu parintii. Ne tine doamna invatatoare la sedinta de ne trece os prin os..... stam cate 2,3 ore.
La voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Aurora, felicitari pentru Vladut! Ce au avut la test?

Iulia, bine ai venit la noi. In fiecare saptamana sedinta, 2-3 ore!!! Pai inca putin si sta mai mult cu voi decat cu copiii! La noi a fost o sedinta la inceputul scolii si cred ca mai e una prin ianuarie, dupa vacanta.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Bravo, Aurora, ma bucur pentru voi!
Ieri au ramas la "a" mic si au facut cifra 3, care, culmea, i-a reusit fara probleme. Deci astazi cred ca au facut "A"-ul mare de mana si cifra 4.
Iulia, bine ai venit. Sedinta cu parintii in fiecare saptamana? WOW! Dar ce poate sa va zica in fiecare saptamana????? La noi sedintele sunt rare (a fost una singura, la inceputul anului scolar). Iar in fiecare saptamana doamna lor cheama cativa parinti, pe rand (cate unul la cam jumatate de ora), pentru a discuta evolutia fiecarui copil, probleme, progrese, indrumari. Mie asta mi se pare f rezonabil.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Iulia, bine ai venit!
Noi avem prima sedinta marti si vom mai avea una inainte de vacanta de iarna. In plus, in noiembrie incep colocviile individuale, adica discuta invatatoarele in particular cu fiecare parinte despre evolutia copilului.

Am tot citit ce faceti voi.Ati inceput cu literele de mana?
Nora, si la voi e la fel, sau doar in Romania?
Aici fac doar litere mari de tipar. E adevarat ca le stiu deja de la gradinita si nu se concentreaza pe cum le fac ci pe exercitii, adica pleaca de la un cuvant, sa zicem lup si iau pe rand fiecare litera, cauta cuvinte care incep cu ea, nu le scriu, ci doar fac desene, apoi au schede cu cuvinte scrise in care ei trebuie sa subliniezelitera respectiva peste tot unde apare.
Nu fac nici macar literele mici de tipar, in nici un caz cele de mana, am inteles ca astea vor fi pe la sfarsitul anului, va tin la curent.
Teme inca nu avem.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Claudia, Nora, va multumesc mult pentru explicatiile cu silabisirea. Am zapacit copilul asa tare ca mi-a zis para: p, a, r, a - 2 silabe.
Intelegeti, spunea literele si numara nu stiu ce.
Am intrebat-o 'esti sigura?', 'Nu, 3 silabe'
M-am lasat pagubasa. O sa le intreb la scoala cum vor face ele.


Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Aici vad ca suntem la polul opus fata de Italia. Astia aici invata direct sa scrie, cu litere mici de tipar. Din tzava, fratilor, am picat pe spate cand am vazut. Vlad scria oribil la inceput, nu pot sa va spun, imi venea sa plang! Nu liniute, nu bastonase, nu cerculete, nu nimic, cuvantul copiat din carte si basta! Teme nu prea primesc la matematica, insa cu cititul si cu scrisul ne omoram - ce e drept el e in clasa de newcomers cu intensiv engleza. A facut anul trecut o luna, ca atata a mai prins din an dupa ce am ajuns aici (asta dupa ce nu fusese deloc la scoala in .ro pt ca nu avea inca 7 ani), dupa aia a facut o luna scoala de vara tot pe intensiv engleza si acuma a inceput din 15 august clasa I. Deja a avut zile in care a avut 30 de cuvinte pt dictare si de facut cate o propozitie cu fiecare - adica de scris. Si vreau sa va spun ca sint foarte suprinsa, pentru ca eu nu credeam deloc in metoda asta cu scrisul dintr-odata, dar vad ca scrisul i se imbunatateste pe zi ce trece, nu imi vine sa cred ce mult s-a transformat in cateva luni, deja face literele bine, controleaza destul de bine creionul (aaaah, si e si stangaci, vai de capul lui, scrie cu stanga!!) La matematica nu le da teme si se vede, dar zau nu stiu cand le-ar mai face si pe alea, ca el vine la scoala la 3:30, doarme de pe la 4 pana pe la 6, 6:30, dupa aia se apuca de teme si daca ii mai ramane si lui o ora de joaca pana la 9 cand se culca, ca deh, mai trebuie sa si mancam, sa ne si spalam, etc. Pe de alta parte se vede ca nu le da teme la matematica, pt ca acolo ii e mai greu, insa ii e greu pt ca deja le da probleme, si el saracutul nu pricepe toate cuvintele si uneori nu intelege ce i se cere.
Nah, cam asta e pe aici, destul de greu mi se pare mie...

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Cataghe, si eu am un stangaci in clasa 1.
La mate nu le da teme - mi s-a explicat mie, pentru ca nu vrea sa-i invete mecanic, ci sa inteleaga adunarea, scaderea, numararea din 2 in 2 sau din 3 in 3.
Cu scrisul, nu-mi place nici mie metoda, mai ales ca scrisul cursiv e introdus in clasa a 3 a. Am inceput sa-i dau lui Matei sa scrie cursiv acasa.

Al tau mai doarme dupa scoala. Ce noroc. Al meu nu mai doarme de 3 ani de zile. ...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Of! am scris ditamai mesajul si l-am pierdut!
Incerc din nou.
Ieri copilul a avut test la matematica. Azi cred ca o sa-i dea rezultatul. El zice ca a facut bine.
Nora, testul de la romana a fost asa:
- au avut de scris 2 randuri de semne (bucle si cerculete);
- o propozitie care trebuia scrisa cu ajutorul liniutelor)propozitia era "Ana are mere" => trebuia sa scrie 3 liniute;
-de despartit in silabe cuvinte evidentiate prin imagini. Liniute pentru silabe si punctulete pentru sunete.

In ceea ce priveste sedintele noi nu am avut doar una, iar urmatoarea va fi inaintea vacantei de iarna.

Ieri a avut multe teme.
A scris a mic de mana pe caietul tiparit. Tot pe caietul tiparit mai erau 3 randuri scurte unde trebuia sa scrie doi de a legati.
Pe caietul mic scrisese din clasa.
La matematica a avut de scris cifra 3 pe caietul tiparit si pe culegere. Pe culegere a avut de scris si o recapitulare cu 0, 1, 2, 3.
Il facea cam urat pe 3 dar dupa ce l-am mai batut la cap l-a facut frumos.
Azi nu-l pun deloc la teme. E ziua lui libera.

Pupici tuturor boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Nu credeti ca ar fi bine sa ne mutam cu subiectul aici ?

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56562&whichpage=6

Se discuta acelasi lucru si cred ca e mai bine sa ne grupam pe un singur subiect.

Mergi la inceput