Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Au si americanii manelistii lor. Aici la mine-n urbe e o cladire ciudata, cu un fel de vitrina la etaj si cu niste manechine puse in vitrina, uriase, de la vezi de la departare. Cind m-am mutat ne tot intrebam ce Dumnezeului e aia si zice barbatul "o fi vreo fabricuta de confectii", da de unde, nus' ce templu-biserica...a doua la stinga cu a treia la dreapta. Ma "crucesc" si eu de cite ori trec pe linga ea. M-am dus si la serviciul divin intr-o duminica, sa nu mor proasta, am trecut cu bine de predica dar cind au inceput tobele m-a apucat o migrena...de-am plecat acasa. Altfel enoriasii draguti, pe unii ii stiam din cartier, nu vorbim de religie si ne vedem fiecare de treaba lui. Au incercat ei dar au vazut ca-s din aia "incuiata" si m-au lasat in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Ei sunt incapabili sa inteleaga ca oamenii se pot inchina lui Hristos altfel decat in stilul evanghelic-import SUA.Pentru ei,icoanele care-l infatiseaza in mod sobru pe Hristos sunt idoli,in timp ce Hristosul vesel si cu fata de Holywood de pe pliantele lor este un mijloc de evanghelizare.



Mai Irina, vaz ca Conchita nu raspunde ca deh, cand e vb de ortodoxie suporta sa-i vada pana si pe americani facuti cu ou si cu otet, dar ca sa respectam totusi spiritul adevarului, indraznesc eu sa iti spun ca cel putin prima fraza pe care ti-am citat-o e total eronata. Nu vad cum ar putea americanii sa nu "inteleaga" ca exista si alte stiluri in afara de stilul evanghelic, din moment ce aici, la ei acasa, gasesti din plin alte stiluri. Sunt si aici biserici sobre iar icoanele bizantine sunt foarte apreciate de o parte din crestini, nu neaparat ortodocsi. Ceea ce vreau sa spun e ca in general oamenii isi respecta unii altora credinta, si ca nu chiar toti americanii is asa de tampiti cum se vede din unele locuri din .ro.
Problema este alta, problema e ca neoprotestantii sunt in expansiune, ei predica Cuvantul lui Dumnezeu - pana aici toate bune si frumoase, insa unde il predica? Sigur ca nu se duc sa predice intr-o comunitate religioasa puternica, care vede lucrurile altfel. Dupa tine, daca tu ai fi neoprotestanta si ai veni cu o interpretare noua, si ai vrea sa faci prozeliti, unde te-ai duce, intr-o comunitate cu o puternica traditie spirituala religioasa, sau intr-o comunitate ravasita de 50 de ani de comunism unde valorile religioase au fost cu spor negate? E?...
Prin urmare, toate au un pret. BOR a supravietuit facand concesii comunistilor, insa a avut de pierdut pe alta parte: a pierdut niste generatii. Sa speram ca avea intelepciunea si tactul necesar sa castige altele.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid

quote:

Misiunile de evanghelizare adresate de americani(baptisti,penrticostali,etc.)ortodocsilor poarta in sine tot bagajul de ignoranta culturala specific acestui popor care se crede centrul lumii civilizate.



Ah...te'ai fript. Roaga'te sa nu citeasca asta Conchita desi cred ca prea tarziu :)


*segmentation fault*



Irina are dreptate, pana acum numar pe degete americanii care nu au ridicat din umeri sau nu m-au confundat cu tribul umbu-tumbu cand mi-am declarat apartenenta religioasa. pentru aia care mai stiu cate ceva, suntem asimilati cu rusii, punct. care rusi, sunt un fel de catolici reformati in mintea lor, deci o juma de bila alba, ca pe-aici catolicismul nu se bucura de prea mare simpatie (politicos spus). bineinteles ca ce spun eu nu e valabil pentru toata america, ci pentru cat am cunoscut eu din ea, adica putin. in primul meu an aici am lucrat langa IHOP- international house of prayer :-D si am avut sansa sa ma ciondanesc cu mai multi studenti entuziasti de pe-acolo care, asa cum zice si Irina, nu mai puteau de nerabdare sa se duca sa evanghelizeze estul european si rusia. au fost foarte dezamagiti cand le-am aratat poze cu biserici crestine din patria muma. :-D toata confuzeala lor plecase de la faptul ca, stiindu-ne sub comunism atatea zeci de ani, credeau ca ne-am salbaticit la loc in comuna primitiva. ceea ce, slava domnului, nu s-a intamplat decat partial.

intrebarea esentiala este, insa, cum de au succes evanghelistii straini intr-o tara cu traditie ortodoxa reala? hai ca pe rromi i-am inteles cand au trecut pe capete la baptisti dupa revolutie, dar pe restul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Razboiul acesta intre denominatiile din cadrul aceleiasi religii nu ne fac
decat sa incalcam legile Dumnezeului pe care afirmam ca il iubim si ii respectam legile.

Cand Isus a fost intrebat:
"Īnvatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
El a raspuns:
"Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau. Aceasta este cea dintīi, si cea mai mare porunca.
Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine īnsuti."
Īn aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii."
(Matei 22:36-39)

Cele de sus par atat de simplu de respectat, dar in practica uneori ne aflam in fata unor mari dificultati.

De multe ori ne adumam aici pe forum, Crestini cu o inima sincera pentru Dumnezeu ajungem sa ne certam si sa incalcam exact principiile spirituale pentru care "deschidem gura". Ajungem sa ne conisderam necredinciosi noi intre noi si sa aruncam cu noroi cat se mult se poate, judecam si ajungem sa punem interesele si mandria noastra mai presus de Dumnezeu.

Biblia zice:

Despre judecata: (Matei 5:1-5)
1. "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati.

2. Caci cu ce judecata judecati, veti fi judecati; si cu ce masura masurati, vi se va masura.

3. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau, si nu te uiti cu bagare de seama la bīrna din ochiul tau?

4. Sau, cum poti zice fratelui tau: ,,Lasa-ma sa scot paiul din ochiul tau``, si, cīnd colo, tu ai o bīrna īntr'al tau?...

5. Fatarnicule, scoate īntīi bīrna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau."


Despre iubire (Luca 6:27-36)
27. "Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,

28. binecuvīntati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.

29. Daca te bate cineva peste o falca, īntoarce -i si pe cealalta. Daca īti ia cineva haina cu sila, nu -l opri sa-ti ia si camasa.

30. Oricui īti cere, da -i; si celuice-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere īnapoi.

31. Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

32. Daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii iubesc pe cei ce -i iubesc pe ei.

33. Daca faceti bine celor ce va fac bine, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii fac asa.

34. si daca dati cu īmprumut acelora dela cari nadajduiti sa luati īnapoi, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii dau cu īmprumut pacatosilor, ca sa ia īnapoi īntocmai.

35. Voi īnsa, iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu īmprumut, fara sa nadajduiti ceva īn schimb. si rasplata voastra va fi mare, si veti fi fiii Celui Prea Īnalt; caci El este bun si cu cei nemultamitori si cu cei rai.

36. Fiti dar milostivi, cum si Tatal vostru este milostiv."

Despre vorbire (1 Petru 3:15-16)
15. "Ci sfintiti in inimile voastre pe Hristos ca Domn." Fiti totdeauna gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi; dar cu blindete si teama,

16. avind un cuget curat, pentru ca cei ce birfesc purtarea voastra buna in Hristos, sa ramina de rusine tocmai in lucrurile in care va vorbesc de rau."


Avand in vedere faptul ca toti avem acelasi Tata, suntem frati, de ce sa nu ne acceptam asa cum suntem? De ce trebuie sa ne judecam, de ce trebuie sa ne lasam mandria sa depaseasca ceea ce gandim cu adevarat? Ne aprindem, ne certam, jignim fara sa ne uitam ca de fapt noi facem asta cu Cuvantul lui Dumnezeu.

M-am certat de multe ori si eu, imi aduc aminte ca o persoana mi-a explicat pe PM ca nu e atat de bine ceea ce fac si ca aceste subiecte nu duc la nimic constructiv, si nu am acceptat, la vremea respectiva eram atat de suparata pe anumite afirmatii incat nu puteam vedea cata dreptate avea.

Uitasem un lucru, tot ceea ce stiu, tot ceea ce sunt, sunt cu ajutorul lui Dumnezeu si NIMIC din acestea nu imi este atribuit mie, TOTUL i se atribuie lui Dumnezeu. Nu am meritul pentru nici un adevar pe care-l rostesc.

Credeam ca daca ma bag in certuri cu cei atei am sa reusesc sa ii conving ca exista Dumnezeu. Am realizat cu greu ca daca eram si eu atee, una ca mine (care credea ca daca nu se poate demonstra inexista lui Dumnezeu lumea va credea automat ca exista), nu reusea sa ma convinga ca este si poate avea cele mai mari sanse sa ma faca sa evit "credinciosii" pentru toata viata.

Am intrat in certuri cu musulmanii, ei afirmau ca Islamul este religia pacii, eu afirmam ca Crestinismul are ca lege "Iubeste-ti aproapele!" si de aici reiesea ca este si religie a pacii. Am ajuns sa rad la un moment dat ca indiferent din ce reliie faceam parte, ca si urmasi tot razboinici eram.

Citind anumite postari ale Crestinilor, am relizat ca niciodata nu as fi dorit sa cunosc mai multe despre Dumnezeu daca vedeam certuri, jigniri, etc.

Este normal sa vorbim despre Dumnezeu, sa raspundem oricui ne intreaba, dar sa o facem in modul in care o facea Isus, adica cu blandete si iubire.

Sunt rusinata acum, cel mai mult sunt rusinata de faptul ca din ale mele razboieli este posibil ca persoane care erau curioase sa afle despre Crestinism, au ajuns sa aiba repulsie. Imi este rusine ca prin comportamentul meu, multi oameni considera Crestinismul plin cu oameni fatarnici, oameni care afirma ca il iubesc pe aproape ca si pe ei, dar in schimb jignesc chiar cu "Biblia in mana". Imi este rusine ca mi-am satisfacut anumite orgolii afirmand cu mandrie ca eu vorbesc "Cuvantul lui Dumnezeu".

Il rog pe Dumnezeu sa ma ierte.

Ii rog pe cei ce i-am dezamagit cu privire la Crestinism, sa asculte persoane care o fac cu blandere, respect si iubire, persoane care o fac exact in modul in care TOTI Crestinii sunt indrumati prin Cartea Sfanta - Biblia.



_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by Jocelyn

Irina, ma dai exemplu negativ de cate ori ai ocazia si sa stii ca m-am cam saturat si eu de "castanele" de la tine.

si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.



Iar roada Duhului este [...]indelunga rabdare(Galateni 5:22)

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Este adevarat, dar suntem totusi pe un forum si replica ta ma face sa ma intreb daca tu nu scrii intentionat ca sa-mi testezi mie rabdarea. E vreun concurs aici si eu nu stiam? Te-am respectat si ti-am zis ca nu am nici o problema sa te consider "sora" mea fiindca suntem crestini. Se pare totusi ca tu nu poti face acest lucru (i-ai numit pe protestanti in fel si chip, daca vrei iti amintesc) si in afara de faptul ca faci aluzii si jignesti intr-un mod mai subtil sa zic dar tot aia e, nu ai reusit in nici un caz sa arati celelalte roade ale Duhului daca despre asta vorbim.

Asa ca am ajuns la concluzia ca tu nu respecti celelalte religii si oamenii care apartin acestora pentru simplul motiv ca nu toti gandesc ca tine. Ca si cum nu ar fi posibil in ruptul capului ca tu sa gandesti pe dos. Nu-i nimic, am intalnit opinii mult mai inguste decat aceasta si n-am sa raman mirata pe viata din cauza asta. Din fericire, pana acum am avut ocazia sa cunosc destui ortodocsi care nu ii dispretuiesc pe protestanti (sau orice alta religie) si cu care ma inteleg excelent.
Dar pe de alta parte trebuie si eu sa inteleg ca nu poti sa vezi partea plina a paharului pentru ca multa lume obisnuieste sa ia totul de bun, fara a filtra informatia si fara a-si pune intrebari adiacente.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by Jocelyn
si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare.


interesant. deci Sfintii Parinti (caci ei sunt traditia) erau niste speculanti. nu ma tulbura ca zici asta, caci si preferatul meu, Socrate, a speculat pana n-a mai putut si ia uite ce traditie a lasat, ma refer la metoda maieutica de cunoastere.



Lasandu-l pe Socrate deoparte, ma bucur totusi ca nu toti parintii(sfant e unul singur, Dumnezeu ca in rest toti am pacatuit) au fost de la inceput de acord cu amestecul dintre paganism si crestinism din care au rezultat traditii si dogme fara nici o baza biblica. In incercarea de a-i atrage pe "pagani" la crestinism au permis ca religia apostolica sa fie alterata de obiceiuri si idei pagane care astazi, din pacate, sunt la loc de cinste in biserica ortodoxa.

Atat timp cat se va spune ca traditia include si e deasupra Scripturii vor rezulta tot felul de speculatii si de tot felul a caror fondator nu a fost Iisus. Motiv pentru care eu nu ma pot conforma la asa ceva.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by conchita
intrebarea esentiala este, insa, cum de au succes evanghelistii straini intr-o tara cu traditie ortodoxa reala? hai ca pe rromi i-am inteles cand au trecut pe capete la baptisti dupa revolutie, dar pe restul?

Eu cred ca succesul puternic l-au avut atunci,imediat dupa revolutie,cand oamenii iesiti de sub comunism erau ignoranti in ceea ce priveste ortodoxia,iar np au profitat,facandu-si intens propaganda.BO a avut nevoie de cativa ani in care sa ajunga sa faca misiune ortodoxa mai puternica decat propaganda np,care atunci au venit masiv cu fonduri din strainatate.Imi amintesc ca imediat dupa Revolutie np imparteau cantitati imense de Biblii gratuite,asta insemnand sume imense.Toata ziua imi batea careva la usa,oferindu-se sa facem "studiu biblic".La tv -desenul animat "Cartea Cartilor",la sfarsit avand o reclama,oferind,cui dorea,o brosurica gratuita,in care ti se explica cum e cu mantuirea si ca trebuie sa te alaturi "unei biserici nou-testamentale"daca esti crestin adevarat.Se faceau evanghelizari pe stadioane,etc.,se imparteau brosuri pe strada,etc..A mai fost si mirajul plecarii in America,la "frati"(stiu familii intregi plecate atunci) si al "ajutoarelor".Multi au parasit atunci ortodoxia de care apartineau nominal,necunoscand-o de fapt niciodata.
Acum lucrurile sunt echilibrate,BO s-a mai redresat,ca sa zic asa,s-au construit Biserici,se tin slujbe in multe locuri zilnic,exista carti si reviste ortodoxe,ore de cateheza saptamanala in majoritatea parohiilor,religie in scoli,asociatii ortodoxe,conferinte,etc..Nu cred ca inatatura np mai are asa mare succes azi.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn
Lasandu-l pe Socrate deoparte, ma bucur totusi ca nu toti parintii(sfant e unul singur, Dumnezeu ca in rest toti am pacatuit) au fost de la inceput de acord cu amestecul dintre paganism si crestinism din care au rezultat traditii si dogme fara nici o baza biblica. In incercarea de a-i atrage pe "pagani" la crestinism au permis ca religia apostolica sa fie alterata de obiceiuri si idei pagane care astazi, din pacate, sunt la loc de cinste in biserica ortodoxa.

Atat timp cat se va spune ca traditia include si e deasupra Scripturii vor rezulta tot felul de speculatii si de tot felul a caror fondator nu a fost Iisus. Motiv pentru care eu nu ma pot conforma la asa ceva.



ar fi interesant sa vedem si niste surse de informare pe care, banuiesc, ti-ai bazat concluziile. nu stiu ce sa zic, e prima oara cand aud ca ortodoxia pune traditia deasupra Bibliei, sau ca crestinismul, in esenta, este pagan. nu prea mi-e clar de ce un copil nu si-ar respecta si stra-stra-stra-bunicii la o adica, ce e rau in asta? recunosc, supozitiile tale sunt incitante. incita la discutii culturale si, implicit, speculatii (ca-s de genul "dar daca", ignorand realitatea). dar oare noi pentru speculatii ne-am adunat aici pe topic? te intreb pe tine, pentru ca in cazul mesajelor tale am probleme cu intelegerea subtextului si ma gandesc ca daca intreb punctual, tu vei intelege mai repede ce mi-e neclar. iar neclara imi este si bucuria ta ca au existat sfinti parinti care nu au acceptat pastrarea obiceiurilor pagane. lozinca asta imi suna a arianism, a puritatea rasei, a credintei, a alesilor, a sectantilor in ultima instanta -punct de vedere fanatic si extremist. pentru ca, nu-i asa, unde si cand a zis Iisus ca numai cei ne-pagani se vor mantui? plus de asta, arata ca tu ai vrea sa recunosti doar jumatate din traditie, adica numai aceea care iti convine. eu ma intreb, tot asa ar trebui procedat si cu Biblia? te intreb asta pentru ca tocmai ascultam o emisiune radio in seara asta despre procentajul "preotilor" homosexuali la neoprotestanti. or povestea cu Sodoma si Gomora nu e din Ion Creanga, Amintiri din Copilarie, ci din Biblie.

in ce o priveste pe Impreuna, de exemplu, am probleme mai simple, de dictionar:1. religia e ceva rau, credinta e ceva bun (deci, ce inseamna religia?); 2. Dumnezeul crestinilor da derogari la credinta in Iisus, iar crestinii care nu cred universaliceste si in Buddha, is fanatici (deci, unde incepe relatia personala cu Dumnezeu?). si ar mai fi, dar deocamdata atat.

nu pot sa observ ce interes masiv si obsesiv pentru ortodoxie si ortodocsi in ultima vreme. interes pur stiintific, desigur. probabil ca suntem niste rai si niste nasoi, ca prea zice toata lumea. eu ma bucur totusi ca imperfectiunile mele ortodoxe mai pun o caramida la self-esteemul altor crestini si sunt convinsa ca vederea acestor imperfectiuni ii va face pe ei mai buni, mai iubitori, mai cautatori de adevar si de Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by Jocelyn
si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare.
interesant. deci Sfintii Parinti (caci ei sunt traditia) erau niste speculanti. nu ma tulbura ca zici asta, caci si preferatul meu, Socrate, a speculat pana n-a mai putut si ia uite ce traditie a lasat, ma refer la metoda maieutica de cunoastere.


Atat timp cat se va spune ca traditia include si e deasupra Scripturii vor rezulta tot felul de speculatii si de tot felul a caror fondator nu a fost Iisus. Motiv pentru care eu nu ma pot conforma la asa ceva.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Sfinta Traditie sau Sfinta Predanie este Descoperirea sau Revelatia supranaturala facuta de Dumnezeu prin viu grai oamenilor pentru mintuirea lor si care, mai tirziu, s-a fixat si in scris in mare parte. Ea este egala cu Sfinta Scriptura, aceasta fiind o parte a Sfintei Traditii, si impreuna alcatuiesc o unitate nedespartita, intregindu-se reciproc.
www.crestinism-ortodox.ro/html/index.html" target="_blank">Sfanta TraditieIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

Razboiul acesta intre denominatiile din cadrul aceleiasi religii nu ne fac
decat sa incalcam legile Dumnezeului pe care afirmam ca il iubim si ii respectam legile.

Cand Isus a fost intrebat:
"Īnvatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
El a raspuns:
"Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau. Aceasta este cea dintīi, si cea mai mare porunca.
Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine īnsuti."
Īn aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii."
(Matei 22:36-39)

Cele de sus par atat de simplu de respectat, dar in practica uneori ne aflam in fata unor mari dificultati.

De multe ori ne adumam aici pe forum, Crestini cu o inima sincera pentru Dumnezeu ajungem sa ne certam si sa incalcam exact principiile spirituale pentru care "deschidem gura". Ajungem sa ne conisderam necredinciosi noi intre noi si sa aruncam cu noroi cat se mult se poate, judecam si ajungem sa punem interesele si mandria noastra mai presus de Dumnezeu.

Biblia zice:

Despre judecata: (Matei 5:1-5)
1. "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati.

2. Caci cu ce judecata judecati, veti fi judecati; si cu ce masura masurati, vi se va masura.

3. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau, si nu te uiti cu bagare de seama la bīrna din ochiul tau?

4. Sau, cum poti zice fratelui tau: ,,Lasa-ma sa scot paiul din ochiul tau``, si, cīnd colo, tu ai o bīrna īntr'al tau?...

5. Fatarnicule, scoate īntīi bīrna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau."


Despre iubire (Luca 6:27-36)
27. "Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,

28. binecuvīntati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.

29. Daca te bate cineva peste o falca, īntoarce -i si pe cealalta. Daca īti ia cineva haina cu sila, nu -l opri sa-ti ia si camasa.

30. Oricui īti cere, da -i; si celuice-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere īnapoi.

31. Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

32. Daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii iubesc pe cei ce -i iubesc pe ei.

33. Daca faceti bine celor ce va fac bine, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii fac asa.

34. si daca dati cu īmprumut acelora dela cari nadajduiti sa luati īnapoi, ce rasplata vi se cuvine? si pacatosii dau cu īmprumut pacatosilor, ca sa ia īnapoi īntocmai.

35. Voi īnsa, iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu īmprumut, fara sa nadajduiti ceva īn schimb. si rasplata voastra va fi mare, si veti fi fiii Celui Prea Īnalt; caci El este bun si cu cei nemultamitori si cu cei rai.

36. Fiti dar milostivi, cum si Tatal vostru este milostiv."

Despre vorbire (1 Petru 3:15-16)
15. "Ci sfintiti in inimile voastre pe Hristos ca Domn." Fiti totdeauna gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi; dar cu blindete si teama,

16. avind un cuget curat, pentru ca cei ce birfesc purtarea voastra buna in Hristos, sa ramina de rusine tocmai in lucrurile in care va vorbesc de rau."


Avand in vedere faptul ca toti avem acelasi Tata, suntem frati, de ce sa nu ne acceptam asa cum suntem? De ce trebuie sa ne judecam, de ce trebuie sa ne lasam mandria sa depaseasca ceea ce gandim cu adevarat? Ne aprindem, ne certam, jignim fara sa ne uitam ca de fapt noi facem asta cu Cuvantul lui Dumnezeu.

M-am certat de multe ori si eu, imi aduc aminte ca o persoana mi-a explicat pe PM ca nu e atat de bine ceea ce fac si ca aceste subiecte nu duc la nimic constructiv, si nu am acceptat, la vremea respectiva eram atat de suparata pe anumite afirmatii incat nu puteam vedea cata dreptate avea.

Uitasem un lucru, tot ceea ce stiu, tot ceea ce sunt, sunt cu ajutorul lui Dumnezeu si NIMIC din acestea nu imi este atribuit mie, TOTUL i se atribuie lui Dumnezeu. Nu am meritul pentru nici un adevar pe care-l rostesc.

Credeam ca daca ma bag in certuri cu cei atei am sa reusesc sa ii conving ca exista Dumnezeu. Am realizat cu greu ca daca eram si eu atee, una ca mine (care credea ca daca nu se poate demonstra inexista lui Dumnezeu lumea va credea automat ca exista), nu reusea sa ma convinga ca este si poate avea cele mai mari sanse sa ma faca sa evit "credinciosii" pentru toata viata.

Am intrat in certuri cu musulmanii, ei afirmau ca Islamul este religia pacii, eu afirmam ca Crestinismul are ca lege "Iubeste-ti aproapele!" si de aici reiesea ca este si religie a pacii. Am ajuns sa rad la un moment dat ca indiferent din ce reliie faceam parte, ca si urmasi tot razboinici eram.

Citind anumite postari ale Crestinilor, am relizat ca niciodata nu as fi dorit sa cunosc mai multe despre Dumnezeu daca vedeam certuri, jigniri, etc.

Este normal sa vorbim despre Dumnezeu, sa raspundem oricui ne intreaba, dar sa o facem in modul in care o facea Isus, adica cu blandete si iubire.

Sunt rusinata acum, cel mai mult sunt rusinata de faptul ca din ale mele razboieli este posibil ca persoane care erau curioase sa afle despre Crestinism, au ajuns sa aiba repulsie. Imi este rusine ca prin comportamentul meu, multi oameni considera Crestinismul plin cu oameni fatarnici, oameni care afirma ca il iubesc pe aproape ca si pe ei, dar in schimb jignesc chiar cu "Biblia in mana". Imi este rusine ca mi-am satisfacut anumite orgolii afirmand cu mandrie ca eu vorbesc "Cuvantul lui Dumnezeu".

Il rog pe Dumnezeu sa ma ierte.

Ii rog pe cei ce i-am dezamagit cu privire la Crestinism, sa asculte persoane care o fac cu blandere, respect si iubire, persoane care o fac exact in modul in care TOTI Crestinii sunt indrumati prin Cartea Sfanta - Biblia.



_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny




Lucia, , !

Claudia

Mergi la inceput