Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

Crezul

Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.
Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.
Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.
Astept învierea mortilor.
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!


Tatal Nostru

Tatăl nostru care esti în ceruri! Sfintească-se Numele Tău; vie împărătia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer si pe pământ.
Pânea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi; si ne iartă nouă greselile noastre, precum si noi iertăm gresitilor nostri; si nu ne duce în ispită, ci izbăveste-ne de cel rău. Căci a Ta este împărătia si puterea si slava în veci.
Amin!




_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Amin!

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Mai am o precizare importanta: atunci cand un crestin vrea sa il ajute pe un necrestin sa il cunoasca pe Dumnezeu, ar trebui mai intai sa il prezinte pe Acesta, nu o religie. Biblic.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Nu vreau sa deranjez stradaniile celor ce au postat la acest subiect, dar eu am o nelamuire:
Care e totusi rostul acestui subiect ?

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs



Eu inteleg din spusele tale ca toate credintele din afara Ortodoxismului sunt credinte ratacite.





Nu chiar toate ortodoxe ca Irina considera toate 7 sinoadele si atunci exclude ceva biserici ortodoxe vechi (egiptene coptice, siriene...etc).

Din credinta ajungi pe calea cea buna, din indoctrinare ii impingi, turtesti, tragi, opintesti pe altii pe calea ta.
Credinta are grija de relatia ta cu Dumnezeu, indoctrinarea vorbeste de relatia pe care cred altii ca neaparat tu trebuie nu numai sa o ai cu Dumnezeu dar sa o si impui altora mai departe.

Intrebare ptr Irina. Intre vreo doua sinoade (unul era cel la care Constantin cel mare salvase icoanele aruncate pe jos, parca) nu aveai voie cu icoane (iconoclastii). Intre timp (ultimul sinod parca) situatia s-a reglementat.
Intrebarea e, ce se intimpla daca sa zicem sinodul 8 spune ca si coptii is ortodcsi. Si apoi sinodul 9 in 2010 sa zicem ca e tot unul cu sinodul 23 la catolici, o mare biserica unita.
Atunci ii vei accepta si pe copti si pe catolici?

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Andrada
Intrebarea e, ce se intimpla daca sa zicem sinodul 8 spune ca si coptii is ortodcsi. Si apoi sinodul 9 in 2010 sa zicem ca e tot unul cu sinodul 23 la catolici, o mare biserica unita.
Atunci ii vei accepta si pe copti si pe catolici?


Io astept sinodul din anul acela minunat (scuze dar am uitat care este acel an ) cand se vor accepta TOTI OAMENII, MICI SAU MARI, SLABI SAU OBEZI, NEGRI, ALBI, ROSII SAU GALBENI, FEMEI LA CICLU SAU NU, GUNOIERI SAU MANAGERI in biserica.....

Da, acela va fi un an binecuvantat........iar sinodului din acel an nu va mai purta numarul XYZ, ci se va numi simplu Sinodul.


Si sa fiu sigur, va intreb: Atunci ii veti accepta si pe troscanitorii de palinca de Zalau , au ba ?

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Flavia,am observat ca np degeaba le aduci argumente,fie si ele citate biblice.Ei au ideile lor fixe,din care nu ii poti scoate.Am adus pagini intregi de argumente pentru serbarea duminicii(ca asta e cel mai proaspat exemplu),inclusiv multe citate biblice si?au convins ele pe Jocelyn?Nu,fiindca ea nu doreste sa fie convinsa.Asa si cu tine,sau cu alti np.Vreti voi de fapt sa fiti convinsi?Nu,voi aveti placa voastra cu "nu scrie in Biblie-nu exista".Tie ti se pare ca faci ce spune in Biblie,dar de fapt faci ce spune doctrina baptista.Biserica este o realitate istorica."ierarhia stabilită de Dumnezeu în Biserica istorică poate fi regăsită atât în Sfânta Traditie cât si în multe pasaje biblice, inclusiv Matei 16:18-19, Efeseni 2:20, Ioan 21:15-17, Ioan 20:21-23, 1 Timotei 3:15, Apocalipsa 21:14, Faptele Apostolilor 1:21-26; 8:14-18; 13:2-3. Părintii Bisericii, multi dintre ei scriind cu mai bine de două sute de ani înainte să existe un Nou Testament, stau mărturie în unanimitate pentru întelegerea Ortodoxă a rânduielii în Biserică. În anul 95 Clement, Episcop al Romei, care îi cunoscuse pe Apostoli si căruia, asa cum spunea si Eusebiu, "îi sunau încă în urechi" cuvintele lor, scria: "Apostolii au primit evanghelia pentru noi de la Iisus Hristos…la fel cum Hristos a primit-o de la Dumnezeu…Astfel au predicat ei din tară în tară…numind primii convertiti, după ce i-au încercat cu puterea Duhului, transmitând Cuvântul episcopilor si diaconilor credinciosilor de mai târziu." [1] În anul 69 Sf.Ignatiu de Antiohia scria: "…fiti dornici să faceti toate câte le faceti în pacea lui Dumnezeu, cu episcopul prezidând în locul lui Dumnezeu…" [2] În anul 180 Sf. Irineu de Lyons scria în Contra ereziilor: "Suntem în măsură să recunoastem pe cei care au fost numiti episcopi de către Apostoli în Biserici si [să demonstrăm] succesiunea acestora până în zilele noastre." [3] La fel ca Eusebiu, Irineu, care a fost discipol al lui Policarp si elev al Sf. Ioan Apostolul, a tinut evidenta exactă a episcopilor care au transmis autoritatea Bisericii mai departe urmasilor lor, încă din vremea Apostolilor. El a făcut aceasta pentru a-i acredita. Prin aceste mijloace Irineu a putut să-i acuze pe ereticii din vremea lui ca fiind în afara mostenirii legitime a Bisericii. Astfel, dacă ereticii l-ar întreba "Irineu, cu ce autoritate condamni tu învătătura noastră ca falsă?", el nu ar răspunde "Cu propria mea autoritate" sau "potrivit propriei mele interpretări a Scripturii", ci mai degrabă "Cu autoritatea cu care am fost investit de către Hristos prin punerea mâinilor, prin succesiunea apostolică neîntreruptă mergând până la Hristos Însusi!" Si ar mai putea răspunde: "Pentru că învătătura mea este în conformitate cu învătătura Apostolilor păstrată de către Sfânta Traditie si cu credinta transmisă mai departe, neschimbată de la o generatie la alta!" www.ortho-logia.com/Romanian/DansSingur/DA-Cuprins.htm" target="_blank">sursaIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by DARAEL

Nu vreau sa deranjez stradaniile celor ce au postat la acest subiect, dar eu am o nelamuire:
Care e totusi rostul acestui subiect ?

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT



asaaaa,sa ne mai dam in petec pe inca tzshpe pagini

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by mate

quote:
Originally posted by DARAEL
Care e totusi rostul acestui subiect ?


asaaaa,sa ne mai dam in petec pe inca tzshpe pagini


Cred ca raspunsul tau este la obiect, scurt, concis si de nota 10+
Poate niciodata la aceste subiecte cineva nu a reusit asa de bine sa surprinda esenta !


De la mine, special delivery pentru tine mate - !!!

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by DARAEL

Nu vreau sa deranjez stradaniile celor ce au postat la acest subiect, dar eu am o nelamuire:
Care e totusi rostul acestui subiect ?Cu stima,Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Flavia stie.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by mate

quote:
Originally posted by DARAEL

Nu vreau sa deranjez stradaniile celor ce au postat la acest subiect, dar eu am o nelamuire:
Care e totusi rostul acestui subiect ?

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT



asaaaa,sa ne mai dam in petec pe inca tzshpe pagini

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand




Mdah....si ca sa se faca diferenta intre credinciosi si indoctrinati. Cu exemple concrete

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput