O singura biserica?(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Elena, da, ai dreptate. Pentru a avea o relatie profunda cu Dumnezeu, nu trebuie sa o ai intr-o zi anume. Ce folos ca tii simbata sau duminica, daca in restul zilelor, ai uitat complet ca Dumnezeu exista?
Totusi, din biblie reiese clar ca Dumnezeu a sfintit in mod special ziua in care S-a odihnit dupa creatiune si a pus-o deoparte pt. o relatie cu El altfel decit in restul zilelor.
Eu vad asta cam asa: ce folos ca cea mai buna prietena vine la ziua mea marti, sa spunem, cind eu am chemat pe toata lumea luni si pentru luni am facut eforturi sa ma pregatesc. Eu ma bucur totusi ca a venit marti, dar nu pot sa-i mai ofer mare lucru - deja sunt obosita, mincarea s-a terminat etc. Deci, daca ea a ales sa vina marti, se alege doar cu niste "resturi". Ei, asta vreau eu. Sa fiu sigura ca nu ma aleg cu resturi.
Cred ca e f. important sa ma intilnesc cu Dumnezeu atunci cind El se pregateste altfel decit in celelalte zile.
Ma rog sa ma ajute sa descopar cit mai repede care e acea Zi.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by Elena

Stii, Irina, de aproximativ doua luni corespondez cu Parintele recomandat de Anca si pot sa spun ca datorita lui si a credinciosilor ortodocsi precum Ingrid, m-am apropiat muuuult, mult de ortodoxie. Vorbind cu dansul nu m-am putut opri sa nu fac comparatie intre felul cum vorbesc ortodocsii de pe acest forum si acest Parinte ! Oh, cata diferenta !!!!!!! CITA DRAGOSTE, CITA BLANDETE, CATA RABDARE, CITA INGADUINTA CRESTINEASCA fatza de mine, cea "ratacitoare", dar care altceva nu-si doreste decat a Lui sa fie !.....caci dansul stie bine
ca eu am fost prin mai multe biserici, dar nu mi-a vorbit niciodata pe tonul pe care tu, Irina, imi vorbesti si ma pui "la zid" : "ori esti crestina ortodoxa, ori esti altceva". Caci nu asa, Irina, ma convingi tu sau altcineva sa devin 100 % crestin ortodoxa, ci convingerea trebuie sa vina din interiorul meu. Daca eu vreau sa ma consider ortodoxa si in acelasi timp sicatolica si protestanta si tu imi spui ca asa ceva nu se poate, atunci esti libera sa ma consideri eretica, eu nu ma supar, dar cu tot respectul si cu tristete iti spun ca prin atitudinea ta, tu faci mai degraba un deserviciu ortodoxiei, cel putin in ochii mei asa apare : mesajele tale mai mult m-au indepartat de ortodoxie decat m-au apropiat ! poate o sa zici ca asta este din cauza mea, ca ma smintesc prea usor si poate ca ai dreptate, poate asa este, dar asta este nivelul meu de credinta, nu toti sunt asa tari si pot mesteca "bucate tari" !
Si sa nu iti inchipui ca dansul a fost de acord mereu cu ce-i spuneam eu, nu, nici vorba !! dar felul cum mi-a spus ce a avut de spus aa fost intotdeauna plin de dragoste si ingaduinta crestineasca si apoi nici nu mi-a venit cu citate interminabile, ci mi-a vorbit cel mai mult din credinta lui TRAITA si din experienta proprie !!



_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)





Elena draga, exact la asta ma gandeam si eu. Am avut ocazia sa cunosc oameni minunati care se vede ca Il iubesc mai mult pe Dumnezeu decat religia.
Cand eram acasa in Timisoara, erau organizate intalniri ecumenice in majoritatea bisericilor crestine. De multe ori mitropolitul Banatului mergea sa predice in bisericile NP, iar pastorii NP erau invitati sa predice in timpul slujbei la catedrala ortodoxa. Nu am vazut nici un fel de reactii adverse din nici o parte. Pur si simplu se predica credinciosilor cuvantul lui Dumnezeu, nu o religie. Preotii ortodocsi nu veneau sa predice unor "rataciti" fi fratilor de credinta, pastorii NP la fel. Mama mea participa la un grup de rugaciune interconfesional, care isi focalizeaza atentia inspre Dumnezeu, nu se pierd in detalii si nu se poticnesc in religii (si acolo sunt inclusiv sotii de preoti ortodocsi, catolice, NP...). In familie avem de asemenea un preot catolic si e un om deosebit (nu ca sa il laud ca e de-al nostru). Mi-a placut ca niciodata nu a incercat sa ne combata ci ne-a incurajat sa Il cautam pe Dumnezeu acolo unde Il simtit mai aproape de inima noastra. Si ne spune ca la urma urmei cea mai mare porunca este dragostea. Atata timp cat ramanem in dragoste fata de Dumnezeu si de semeni, nu putem sa ratacim.
Uneori toate astea mi se par prea frumoase ca sa fie adrvarate. Insa mi-ar place sa cred ca sunt reguli, nu exceptii. Pentru ca adevarata Biserica a lui Dumnezeu se cunoaste dupa roade, nu dupa etichete confesionale.
Din pacate exista si extremisti, dar sincer acestia nu cred ca il marturisesc pe Dumnezeu, ci o religie. De aici se naste fanatismul, care da nastere la atatea "ciocniri" intre religii, cei care se tem ca nu vor avea loc de altii in rai.
Imi esti tare draga

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Myrrha, forat interesanta interpretarea ta. Sunt curioasa, asta este punctul de vedere catolic oficial, sau al tau, personal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Hihi, Casandra, am glumit cind am zis de "interpretare catolica". Am zis sa pun si eu ceva paie pe foc in discutie . E interpretarea lui Francoise Dolto ajustata si adaugita de mine. Iar Francoise Dolto a fost catolica practicanta cu... sot ortodox rus. Asa ca habar n-am daca e interpretare catolica sau ortodoxa. Sau poate ca e NP, ca e asa, mai indrazneata.
Citesc printre picaturi cartea ei, "Les Evangiles aux risques de la psychanalise." Mie mi se pare minunata, e un fel de psihanaliza a lui Iisus, care Il face mai uman si mai inteligibil parca (pe mine de fapt ma sperie umanitatea Lui)... Sint curioasa care ar fi parerea unui preot despre carte, inca n-am gasit un preot care s-o fi citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Myrrha,am citit in cadrul unui articol comentarii negative la adresa scrierilor acestei autoare,dar,fiind mai de mult,nu reusesc sa-mi amintesc unde si despre ce era vorba exact.Daca imi amintesc,o sa-ti spun.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

in schimb, despre cresterea copiilor scrie f f bine, gandacel o sa sara in sus daca te iei de ea



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sabina

in schimb, despre cresterea copiilor scrie f f bine, gandacel o sa sara in sus daca te iei de ea

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Nu ma iau,ca n-am citit nici o carte de-ai ei.Oricum,in articolul de care am pomenit era vorba de ceva in legatura cu credinta,aici facuse niste erori,dar nu-mi amintesc si pace,si nici nu mai stiu unde am citit.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Irina, se poate sa fie pentru ca a sustinut foarte tare dreptul femeii la avort si anticonceptie (si in acest caz nu e in acord nici cu Bc); am citit ce scrie despre avort etc in cartea ei Le Feminin. Motivele ei tin de faptul ca o femeie trebuie sa fie pregatita psihic sa fie mama, sa nu transmita inconstient copilului sentimentul ca nu e dorit etc. (inca din momentul conceptiei copilul/embrionul cica simte asta). Eu nu sint de acord cu ea sau in orice caz n-am gasit-o convingatoare in ce am citit eu scris de ea pe aceasta tema.
Altminteri, mie imi merge la suflet in multe privinte.

Apropo de subiectul acela cu ateii, stiti cum a raspuns ea la intrebarea de ce Freud a fost ateu?

Freud a fost ateu ca sa poata inventa psihanaliza. Ca este in spiritul creatorilor sa isi rupa toate legaturile lui Dumnezeu si apoi sa le recreeze intr-alt mod. Iar teoria freudiana a dorintei se suprapune, de fapt, pentru Dolto, cu intelegerea crestina a credintei/speranta/bucurie si dorinta de viata inspre Dumnezeu. Deci orice rupere de Dumnezeu, te face sa creezi alte punti catre El. Caci fara Dumnezeu n-ai cum sa traiesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by myrrha


Citesc printre picaturi cartea ei, "Les Evangiles aux risques de la psychanalise." Mie mi se pare minunata, e un fel de psihanaliza a lui Iisus, care Il face mai uman si mai inteligibil parca (pe mine de fapt ma sperie umanitatea Lui)... Sint curioasa care ar fi parerea unui preot despre carte, inca n-am gasit un preot care s-o fi citit.



Cind ai dat exemplul de mai sus cu interpretarea ta, tocmai la asta m-ai facut sa ma gindesc. La umanitatea lui Iisus, momentul din gradina Ghetsimani, sus pe cruce, ispitirea diavolului si cel cu femeia pacatoasa. Astea sint momentele in care Iisus e parte din turma, momentele pe care le alege El sa o conduca "dinauntru" ca sa zic asa.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by myrrha


Citesc printre picaturi cartea ei, "Les Evangiles aux risques de la psychanalise." Mie mi se pare minunata, e un fel de psihanaliza a lui Iisus, care Il face mai uman si mai inteligibil parca (pe mine de fapt ma sperie umanitatea Lui)... Sint curioasa care ar fi parerea unui preot despre carte, inca n-am gasit un preot care s-o fi citit.

Cind ai dat exemplul de mai sus cu interpretarea ta, tocmai la asta m-ai facut sa ma gindesc. La umanitatea lui Iisus, momentul din gradina Ghetsimani, sus pe cruce, ispitirea diavolului si cel cu femeia pacatoasa. Astea sint momentele in care Iisus e parte din turma, momentele pe care le alege El sa o conduca "dinauntru" ca sa zic asa.
AL#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Interesant e ca odata cu umanitate Sa deplina,in toate aceste momente s-a vazut si dumnezeirea sa deplina.El isusi stia "ce este in om",dar n-a fost niciodata biruit de asta,ci a indumnezeit firea umana .Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput