O singura biserica? (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreuna

quote:
Originally posted by irina.c.
Asta fiindca,in primul rand in biserica e semiintuneric,in al doilea rand e foarte aglomerat,in al treilea rand,barbatii stau separat de femei si ei nu observa chestiile astea,si in al patrulea rand,toti(sau aproape toti) se concentreaza la Liturghie si nu prea se uita in jur.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Irina, unde-i biserica asta faina? Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Ma refeream la BO in general,nu la biserica unde merg eu.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Casandra, pozitiile oficiale se pare ca nu concorda cu ce se intimpla de fapt printre credinciosi. Din ignoranta.
Da, exista obligatia de duminica, nu stiam ca nu stii. E pacat de moarte pentru un catolic sa nu mearga duminica la biserica. Am citit intr-un catehism ca poti merge si la ortodocsi la liturghie, daca nu ai o Bc in apropiere. Nu mi se pare o recunoastere a liberului arbitru, daca se te duci sau nu la biserica si sa te numesti catolic
Eu nu stiam ca Bo recunoaste tainele catolice. Poti sa imi arati ceva, un link? Eu citesc peste tot pe siteuri ortodoxe de erezia catolicilor. Poate s-a schimbat si habar n-am. Am prieteni in aceeasi situatie cu noi care se cununa la ortodocsi pentru ca sa aibe cununia recunoscuta de ambele biserici, desi ei frecventeaza Bc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by casandraUnde e liberul arbitru al catolicului, pentru care participarea la serviciul duminical este OBLIGATIE, iar absentarea pacat deosebit de grav? (Asta am aflat-o de pe forumul catolic)
Casandra,asa e si la ortodocsi,un pacat deosebit de grav sa nu mergi duminica la Liturghie.Dupa 3 duminici lipsa esti sub afurisania Bisericii(adica sub blestem)si nu te poti impartasi.Numai ca la noi nu zice nimeni ca e obligatie,si nici consecinta absentarii nu se prea cunoaste.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Eu cred ca ar trebui sa deschidem un subiect sau sa vorbim acum despre diferentele culturale dintre biserici. Se vorbeste de dogma, dar de fapt chestii substantiale sint trecute cu vederea.

Biserica Catolica nu, nu este mai ingaduitoare decit biserica ortodoxa decit poate in aparenta. Adica in privinta posturilor, a accesului la impartasanie, a rolului femeii in biserica (poate intra imbracata in pantaloni, fara par acoperit, fara restrictii la menstruatie).
Dar altfel, toate tainele sint foarte stricte. Inclusiv taina spovedaniei. Uitati o lista cu www.catholic.org/frz/examen/examen_mortal.htm" target="_blank">pacatele de moarte si una cu www.catholic.org/frz/examen/examen_venial.htm" target="_blank">pacate veniale. Si preotii sint destul de stricti, se dau penitente etc. Dar vorbim despre crestinism, nu?
NU, daca a inteles cineva asta, biserica catolica nu e relativista, nici toleranta. Daca Papa a sarutat Coranul, a facut-o intr-un gest individual de iubire, n-o sa gasiti Coranul in biserici catolice.

Pai, atunci, Mariuta, eu am disperat. Habar n-am cum sa mai inteleg diferentele dintre catolici si ortodocsi.
S-o luam de la capat cu filioque?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Un articol interesant:

http://www.chebucto.ns.ca/Philosophy/Sui-Generis/Berdyaev/essays/unifying.htm

Irina, una e sa fie obligatoriu, si altceva indreptar. In ortodoxie, e la latitudinea preotului sa te atentioneze daca lipsesti de la liturghie. Se personalizeaza fiecare situatie, in functie de context.
Doar pentru ca esti obligat sa participi, esti fizic prezent, dar cu mintea in alta parte, nu devii un crestin mai bun.
Si eu stiu ca Duhul Sfant lucreaza cu acceptarea benevola a omului. Omul trebuie sa vina catre Dumnezeu, din propria-i vointa, nu din obligatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by mariuta
Sunt pline bisericile de oameni care nu se pot impartasi din diferite motive: pacate care te opresc de la impartasanie, incepand cu fumatul si terminand cu adulterul, hotia, crima si altele asemenea.



Ai de capu' meu, si daca fumezi nu te poti impartasi? Inseamna ca eu imi fac mari pacate, preotul care ma impartaseste pe mine nu mi-a spus asa ceva, mi-a spus numai "bineinteles ca te poti impartasi, noi suntem ai lui Dumnezeu si avem nevoie de Dumnezeu". Interesanta chestie. Si crede-ma ca era vorba de pacate mai grele decat fumatul.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Alte diferente care fac biserica catolica sa para mai ingaduitoare: liturghia mai scurta (o ora), si la mai multe ore ale zilei (ca sa nu ai scuze sa lipsesti, nici sa intirzii sau sa pleci mai devreme, sau sa nu fie loc in biserica), preotii care oficiaza cu fata la credinciosi, relatia cu duhovnicul care nu e atit de strinsa ca la ortodocsi, adica te poti spovedi la orice preot, oricind, in confesional nu esti (teoretic) identificat. Preotii nu arata diferiti de restul oamenilor in afara bisericilor, in afara gulerasului acela alb.
Ma mai gindesc.
Dar daca biserica catolica e ingaduitoare in aceste privinte, nu e deloc (adica nici nu se discuta) in cele substantiale, care tin de pacatele de moarte. Pai ori esti in biserica, ori in afara ei.
Dar nu vi se pare normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Flavia,cat ti s-ar parea de ciudat,sa stii ca inca mai sunt preoti care reusesc sa faca un lacas sa arate asa cum l-a descris Irina!
Ce-i drept,si din pacate,din ce in ce mai rar.

Catalina,ma tem ca te cramponezi de niste extreme si in felul asta risti sa pierzi esenta,asta pe de-o parte.
Pe de alta parte,dragoste cu sila nu se poate!Cand intri intr-o biserica in care nu te poti ruga,sau nu te mai poti ruga,nu-i ok.
Si mie mi se-ntampla sa-i admir pe catolici,la nivel intelectual,din toate motivele expuse de tine si inca altele.Dar nu mi-am simtit niciodata sufletul implinit si impacat decat "acasa".
Si cred ca asta-i ceea ce conteaza in relatia ta cu Dumnezeu,nu "mostenirea de familie"(care,in absenta unei reale comuniuni,lesne poate deveni o forma goala de continut).
Si fiindca tot veni vorba de prietenii,eu am avut parte de cele mai ciudate:cea mai buna prietena,o catolica (si unguroaica pe deasupra),cel mai bun prieten,un musulman ,cea mai cea(ca era prima)iubire,transformata intr-o "prietenie peste vreme si peste ocean"-cum ne place sa-i spunem ,un evreu.Acuma,oamenii astia mi-s mult mai mult decat prieteni,sunt parte din mine!Si sunt oameni cu care intotdeauna am putut discuta orice,absolut orice,fara sa ma simt "smintita" in vreun fel,dimpotriva ma simt mai bogata spiritual.
Si-i multumesc lui Dumnezeu neincetat ca mi-a oferit asemenea comori nepretuite.
Insa am avut-pana de curand,din pacate-si un extraordinar si adevarat duhovnic(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mie mi se pare normal sa fii obligat sa participi la viata in Biserica in fiecare duminica.
Esti liber sa nu fii catolic, da, asta e benevol. Dar daca esti catolic, trebuie sa fii prezent in Biserica de facto.
Sigur ca sint situatiile speciale, cu bolnavi la pat etc. Astea sint exceptii. Dar nu ai sa intilnesti catolic practicant care sa lipseasca de la biserica.
Ca se gindesc la slujba sau nu, asta e partea a doua.
Eu personal astept cu nerabdare slujba de duminica. Toate lecturile + cintarile se gasesc in niste carticele atasate la scaune, asa ca pot urmari foarte usor totul (chiar si in engleza). De un an de cind merg aici, la oricare din cele 5 slujbe de duminica, nu exista locuri care sa ramina libere, si e o biserica destul de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Myrrha,esti o draguta!
Si era vorba de duhul lui Darwin,sa-nteleg atunci?
Sau a lui Xeno(Xeno,nu te supara)?


Mergi la inceput