Incuiata pe balcon

Incuiata pe balcon | Autor: Midori

Link direct la acest mesaj

Incuiata pe balcon

Nu e vorba de fiica mea de 2 ani jumate, ci de mine,
Azi m-am trezit incuiata pe balcon, nu ajunge prea bine la maner, dar
s-a agatat de el si a reusit sa-l traga in jos.
Asa ca am ramas inchisa , usa metalica de la intrare blocata.
M-a cuprins groaza gandindu-ma ca o sa zac inchisa pe balcon si
#65533;ingerasa#65533; singura in casa.
Am stigat la Ani sa vina la geam si nimic,
Ea era ocupata cu pianul, mi-a zambit smechereste si si-a vazut de treaba mai departe.
Asa ca mi-am zis sa iau o pozitie mai calma si sa vad cum o conving sa ma scoata afara din balcon.
Am facut abur pe geam si am inceput sa desenez,
Asa a venit repede repede sa deseneze si ea.
I-am explicat ca-I singura in casa si trebuie sa-mi deschida.
Problema era ca nu ajungea si am pus-o pe rand sa loveasca cu diverse jucarii sa
Ridice manerul, ursuletul, toba, fierul de calcat,
Lovea si in tocul usii dar a reusit in final.

Asat a fost povestea mea.
La ce sa ma mai astept?

C&Mi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

bine ca ai un copil destept si tu inspiratie....
sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.

Cristina si bebe Maria

bebe Maria

www.babiesonline.com/babies/g/gandacelul/" target="_blank">pagina Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Mai,sa zici merci ca e maricica si te intelegi cu ea,altfel.....nu te vedeam prea bine.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi poze noi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

si copila dar si mamica...

mami de vladut(15 nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si noi am patit-o...Marc navea nici un an jumate macar..cred ca vreun an si 3 luni,nu mai mult) dar tot mare,puternic si zmeu paraleu.
Era un frig afara,eu am iesit in tricou sa trag o pipa scurta si puiul m-a incuiat(am la balcon usa din aia care se descide si sus,si normal dar pe partea din afara nu are nici un maner,nimic)Dar ca un facut a prins un carlig-ala care agata usa sus si chiar ca n-a putut sa o deschida si era prea mic sa inteleaga ce ii explic.
Si uite-asa m-am impins si am incercat sa dewschid usa vreo juma de ora,marc se oftika ca nu vin la el,plangea,se inveselea,ma pupam cu el prin geam,orice sa.l tin aproape sa nu faca alte boacane.
Un vecin din curtea alaturata a iesit l-am rugat sa sune pe mobil la barbatu-meu.Intr-un tarziu vine cu cheia un coleg al sotului ca al meu era intr-o sedinta.
Bineinteles ca in usa de la intrare era deja cheia mea.si era imposibil sa o descuie.
Apelez iar la vecin,aduce o scara(noroc ca stau la 1) si se chinuie si colegul cu usa.
Nu poate,se duce la firma,il aduce pe barbatu-meu,sunam la lacatusul de urgenta (care costa de te ucide,macar vreo 200 de euro)noroc ca nu era nimeni disponibil ..in fine pana la urma cu o sarma luata(tot de la vecin) a reusit sa salte cuiul ala si am intrat in casa dupa 2 ore!!!!!!! in tricou,iarna,facand pe maimutza la geam sa tin copilul bine dispus.
in ziua aia am fost si am cumparat incuietori noi pt usile de la balcon si de la intrare-pt balcon din aia cu buton-apesi si rasucesti si la intrare din aia care merge cu tot cu cheia in usa pe cealalta parte.
asa aventuri-mersi,dar ma lipsesc bucuroasa!

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Cand era mai mica era capabila sa faca mult
mai putine lucruri. Acum pe zi ce trece
ma uimeste ca face multe lucruri de care n-as fi
zis ca e on stare.
E imprevizibila.

Cand m-am vazut inchisa pe balcon, nici un geam deschis,
usa la intrare e metalica si inchisa in interior,
m-am gandit la ce e mai rau.
Apoi, cand totul parea sa intre in normal am zis sa sporesc vigilenta.
Ei si?
La putin timp fata mea a sters cu un servetel diverse mobile
si am auzit-o zbierand:"Auuuu, ma doare"
isi prinsese degetul la usa unde ramasese infipt si servetelul.

Trebuie sa fug.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Si eu am patit-o....
Eram intr-o graba....intirziasem la o intilnire si ma grabeam...l-am pus pe David in masina si am realizat ca mi-am uitat poseta in casa.Ies in graba din masina si aud "click"....am simtit cum imi fuge pamintu de sub picioare.Am blocat cheile si copilu in masina...m-am panicat rau de tot ca era vara,foarte cald afara si masina incinsa rau....printre lacrimi am fugit la vecini si am sunat la 911.Au venit in timp record si mi-au spus ca nu e primul caz....chiar se intimpla destul de des....o experienta foarte neplacuta dar am invatat o lectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Chiar acest lucru ii povesteam la sotul meu aseara,noi eram pe balcon si el vroia sa ne incuie din casa si atunci repede ma-m dus la el in casa si am descuiat usa de la intrare.si dupa aceea ia-m povest la sot cum ma inchis copilu pe balcon,am inlemnit,eu zicewam sa deschida desi este foarte greu ca este cunva cu smecherii uasa asta ca nici un adul nu reuseste daca nu i se explica cum sa faca,darnorocul nostru este ca stam la parter si atunci repede am sarit balconul si am intrat incasa(norocul meu este ca nu am obiceiul sa ma incui in casa)el deja plangea la usa de la balcon ca ma vazuse ca am fugit si acum plangea dupa mami.Ma gandesc cu groaja ce as fi facut daca nu era usa de a intrea deschisa.
AAAAAAA al meu sa incuiat de cateva ori in camera(blocat)va zic ca parca simnti cum se deschide pamantul si te inghite,el urla foarte tare la usa eu nu stiam ce sai mai fac ,ce sa-i mai zic,pe sub usami-am bagat cate un deget sa ma vasa,el ma prindea de deget,pur si simplu sa panicat cand a vazut ca nu se deschide usa,pana la urma cu marii chinurii am deschis cu o furculita,dar va zic ca atata a plans pana a vomitat.
De atunci ma invatat sotul cum sa deschid repede cu furculita(cateva secunde)si aceea furculita o tinem doar pentru asa ceva.Sper sa nu mai fie nevoie ,si sper sa mai stiu sa deschid repede usa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

. imi si imaginez faza. asteapta-te...si la altele

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56528" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Midori,sora mea a patit cam ca tine,numai ca nepotelul meu avea doar 8 luni pe vremea aia si mergea cu premergatorul...Cum mama lui(sora mea)a mers in balcon sa caute ceva,nazdravanul a impins usa si s-a jucat la incuietoarea care era la nivelul pieptului lui,pana a inchis usa...Mama lui a incercat sa iasa,insa...usa incuiata cu incuietoarea de jos...mai iesi daca poti.Tragedia este ca a incercat sa-l faca pe cel mic s-o inteleaga ce vrea,i-a explicat,la rugat ,i-a aratat cam cum sa faca ,insa cel mic s-a speriat ca mami nu mai vine de dupa geam si a inceput sa planga.Sora mea s-a pus si ea pe plans si plangeau in cor,unul in balcon si unul in camera...Vecinii din fata scarii,noroc ca balconul da spre intrarea in bloc,au auzit-o si au intrebat-o care-i baiu'.Printre lacrimi le-a povestit ca sta incuiata si ca Robert plange saracutul in casa...Un vecin mai priceput a spart usa de la intrare,noroc ca era o usa veche si a scos-o pe sora mea din balcon...Nu va spun ca ii trecuse surorii mele prin cap sa sparga geamul,insa il punea pe prichindel in pericol...In fine,s-a rezolvat problema,dupa 2 ore de stat pe balcon ,iar usa de la intrare a fost schimbata cu una metalica(tot trebuia schimbata,insa acum a fost un motiv intemeiat de schimbare)...Insa a fost invatatura de minte pentru amandoi...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Shi noi, shi noi, dar din fericire avem balcon in L shi doua ushi, shi ne-am invatzat minte sa lasam manerele in pozitzie orizontala la ambele ushi cin ieshim la fumat, asha avem o mica shansa sa fugim la cealalta usha inainte sa ajunga copiii la ea.

Corinna, Andreas Noel, Yasmin Serena shi Alexandru http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput