Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Fetelor, au inceput sa ma manance degetele...n-am stare, trebuie sa mesteresc ceva...E semn ca iarna e aproape(dispozitiile creative vin in anotimpul rece )

Iata ce am facut:http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/detail?.dir=/1eaa&.dnm=75df.jpg&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by iileana

Adriana, reteta asta a fost precis pe aici... parca era data de Vektros, trebuie cautata la arhiva!

Am gasit-o, chiar in prima parte a topicului. Uite aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33103&whichpage=2 postarea Arboriei : "Copilul meu prefera jocul cu "plastilina" facuta in casa. Adica o coca din faina (2 parti), sare (1 parte) si apa (1 parte). Eventual si coloranti alimentari, dar nu neaparat. Ceea ce creeaza poate fi lasat sa se usuce, o zi-doua, chiar mai mult, daca "opera" nu este prea subtire si apoi pictat cu tempera. "
Succes.

Gata. Uite reteta lui Vektros:
Cum sa preparam impreuna PLASTILINA?
O reteta simpla, rapida si ieftina!

2 cani de faina
2 cani de sare fina
1/2 cana de amidon (corn starch/maïzena)
2 linguri de ulei
2 cani de apa rece
coloranti alimentari

Se pun toate ingredientele intr-o cratita la foc mic. Se amesteca cu o lingura de lemn pana ce compozitia incepe sa se dezlipeasca de pe peretii cratitei. Se scoate de pe foc. Formam o bila din compozitia din cratita si o introducem intr-o punga de plastic inchisa ermetic (ca altfel se intareste). Putem face astfel bile de toate culorile! Puteti folosi si vopsea de oua. Ideal este, insa, sa folositi coloranti alimentari pentru a crea o compozitie netoxica.
la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34457&whichpage=1


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details





Iileana
senchiu. O s-o incerc intr-una din zilele urmatoare. Si o sa caut si vopsea alimentara.. ca daca e prea gri/bej/alba s-ar putea sa intamin rezistenta la cei mici

Desi nu se incadreaza la subiectul cu camera copiilor, am vazut omuletul de zapada al lui cookie si mi-am mai amintit de o creatie de-a mea, dar pentru burtici de copii, nu pentru atarnat pe pereti
Iaca aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by cookie

Fetelor, au inceput sa ma manance degetele...n-am stare, trebuie sa mesteresc ceva...E semn ca iarna e aproape(dispozitiile creative vin in anotimpul rece )

Iata ce am facut:http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/detail?.dir=/1eaa&.dnm=75df.jpg&.src=ph

Cookie si Sabina bulina





este super omuletzul de zapada!!
cum l-ai facut?




mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Pai, omuletul e cam asa, pe scurt:
Am cumparat 1m de tricot alb de bumbac.
Am taiat niste cecuri de marimi diferite(m-am ajutat de farfuriile din bucatarie )
Am insailat cerculetele pe margini si am incretit apoi ata.
Le-am umplut cu niste melana(am sacrificat o pernuta noua)
Am cusut capul de corp si apoi am facut fesul si fularul din niste resturi de material moale.
Am pictat ochii, nasul si gura cu carioca.

Am in pregarire si alti omuleti(vreau sa fac o familie! ) si am sa vi-i prezint cand sunt gata.
Daca n-am fost suficient de clara, spuneti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Am marit familia de omuleti, daca tot a nins afara :
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/album?.dir=1eaa

Nu se potriveste cu subiectul, dar am adaugat si un fularas facut pentru bebelina mea...cu un animal...astept voi sa-mi spuneti ce este, ca eu stiu ce a vrut sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

He, he! Sa-ti traiasca "famelia"! Mie ochiosu' al' mic imi place cel mai mult!
Ieri am dat intamplator pe Net peste altii facuti din sosetute de bebei (tot asa o familie) si erau pusi intr-o saniuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Eu i-am facut fetitei niste cuburi dintr-un carton mai gros si am lipit pe fiecare latura hartie colorata(diverse culori)pentru a invata culorile. Se pot scrie si cifre, litere. Vad ca este incantata de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Precizare pentru vulcanul descris pe pagina precedenta: o culoare faina pentru lava am obtinut ieri cu vopsea-praf pentru oua de pasti, (rosu + putin galben)- pusa direct in otet. Mai am si-un plic de verde, ma gindesc sa-mi surprind piticul la viitoarea eruptie cu niste lava verde.......


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

quote:
Originally posted by iileana

"Le faceti jucarii?"
Da.
Ultima, de maaaare succes, a fost:

Vulcanul:
-se ia o mare tava de prajituri
-pe ea se construieste, din lut de modelaj, un munte
-care munte are inglobata, la partea sa superioara, o sticla goala (de Tedi am pus noi), astfel incit gura sticlei sa fie la suprafata; ea va fi craterul
-se orneaza, dupa gust, cu ghinde, ramurele, pietris, frunze
-piticului ii revine sarcina de a realiza, inaintea fiecarei eruptii, "anturajul": strazi, orase din masinute, animalute, casute, in fine, jucarioare mici...
-reteta eruptiei: in sticla se pun 1 plic de bicarbonat de sodiu (50 g) si ceva sampon, peste astea se toarna, in etape, otet colorat cu vopsea rosie ptr. textile. (reteta initiala propunea colorant alimentar, dar experienta noastra zice ca asa-i mai bine si mai rosu)
-gata, incepe eruptia!

Baiatul meu (4 ani si ceva) e absolut entuziasmat! De mai bine de-o luna inca nu s-a plictisit!

P.S. Acuma sa nu va imaginati cine stie ce, nu-i o eruptie de s-o cureti cu shpaclul de pe tavan, e un vulcanas pasnic si blind...
P.S.S. Astept (eventual de la chimisti) o reteta de eruptie mai spectaculoasa.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details





Eruptie spectaculoasa ai cu coca-cola si mentos. Atentie, daca bagi deodata 15 buc mentos intr-o sticla de coca-cola sare in sus de cativa metri. Iei o sticla de coca-cola de 2 l, o deschizi, pui o foate de hartie pe gura ei. De foaie sprijini un tub cu 15 mentos cu gura in jos si tragi brusc foaia. Pastilele se duc rapid in sticla si 80% din continut iese cu maaaare presiune afara. Banuiesc ca la cant mai mici vulcanul va fi mai mic.

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

WOW!
Carolina, !
Dar cred ca o sa astept primavara, o asemenea eruptie ar trebui sa aiba loc in aer liber. In casa nu am un spatiu potrivit, nici in baie nu cred ca ar merge -pe tavan n-am faianta...
Multumesc!

Chiar imi trebuia o sugestie pentru un "vulcan-de-parc", ca si din nisip fiu-miu numai vulcani face, s-a dus vremea pestisorilor, a stelutelor si a altor forme de nisip....


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput