Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ai nimerit-o, se vad! Imi plac amandoua dar trag mai mult spre personajele pe bat. Lupul a iesit tare "fricos", vorba copiilor mei si stiu ca ai colorat, nu gluma! Cum iti "creste" ciuperca? Buna ideea de a o plia, cred ca-ti incape intreg teatrul in cutia de pantofi, asa-i?
Si pe "omisori" cum ii bagi prin ferestruici? Trebuie sa fie incantati copiii. Astept povesti si impresii de la spectacol!

P.S. Tu cand le confectionezi ii lasi si pe ei sa ajute? Cu ce? Sunt amintiri de o viata, mamica buna!

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ML , am colorat de m-am saturat . dar ma incuraja baiatul cel mare , cica sa le arate prietenilor lui ....(ciuperca isi pliaza doar palaria , am facut-o in graba , ca nu mai aveam rabdare si energie).
copiii m-au ajutat cu galeria , cel mic ("e super , mami"), iar cel mare m-a ajutat la lipit hartia pe betisoare , ca mai mult nu voia (e absurd de perfectionist , si nu i-au placut personajele colorate de el ) .
chestia simpatica e ca face "matematica " cu ghindele si castanele , ma testeaza pe mine daca stiu cate raman ,daca o parte dintre ele intra in casute . le mai si sufla , sa vada pe unde zboara (ciupercutele , manusa si caciulita au varful nelipit , iar la lipirea restului, am pus un creion inauntru-mai bine puneam 2 , dar nu erau destul de mari ciupercile- care sa delimiteze un spatiu , ca sa poata intra cu usurinta "personajele" , si apoi am scos creionul).
la cel mare (6 ani) , au avut succes amandoua : cu personajele ii face reprezentatie de teatru celui mic , lui taica-su ,si promite cui se nimereste , pe la gradi .
la cel mic (3 ani), succes a avut mai mult teatrul , si oricum , el ia personajele cu el la masa ,puse in pahar(ca paiele de baut)si vorbeste cu ele .
baiatul cel mare are o gandire inginereasca , face tot soiul de scheme ,pt instalatii electronice ,de apa si curent ,nu prea experimenteaza imaginativ , mai mult logic , pe cand cel mic , incearca tot felul de combinatii de culori si manevre liniare , nefigurative .
dintre toti , cred ca eu m-am simtit cel mai bine , parca jocurile copilaresti la maturitate sunt "masina timpului" , retraind infinitul clipei de incantare naiva in cea mai frumoasa lume posibila.

multumesc pt link-uri si idei , cu siguranta ma voi inspira din ele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Eu am primit cerere expresa de la flacaul meu (patru ani si zece luni) sa "facem" - adica eu cu facutul, el cu galeria - un garaj-mare-cu-bariera, cu benzinarie si cu spalatorie de masini... Deci, peisaj urban. Daca as sti ca asa as scapa de j'de masinute insirate prin toata casa, m-as apuca de el imediat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

cea mai simpla idee de garaj : o cutie de pantofi .
se taie un perete lateral , se urca cutia pe cateva carti , peretele desfacut se lasa in jos , ca o rampa .
in int cutiei se delimiteaza locuri de parcare , semnele aferente ,intrare , iesire , stg , dr ,semafor-sunt desenate cu suport cu tot, pe hartie, si decupate ,se fixeaza piciorusul intr-un fel de suport gen "mos si baba"-de pe vremuri(dreptughi mic lipit la capete de podeaua garajului-piciorul semaforului , indoit , intra pe dedesubt , iar semnul in sine va sta vertical).
bariera poate fi o rigla (care sa treaca prin peretii laterali ai cutiei, 2 fante in peretii ce delimiteaza rampa),benzinaria -o cutie de sirop imbracata in hartie , colorata si de care lipesti o sforicica , la capatul ei un creionas sau betisor , spalatoria -un suport de la hartia igienica sau de la prosoape de hartie , deci un cilindru , tot asa , cu fata noua de hartie pe care desenezi tu ceva reprez pt . spalat ,
garajul se inchide tragand copertina , in fapt punand capacul la cutie , si ridicand rampa , peretele mobil , in pozitia initiala , fixandul cu o sfoara ce trece prin 2 gauri (sau lipita cu o banda adeziva mai serioasa)si legata apoi de peretele opus (in care sunt 2 orificii (sau daca e lipita sfoara , se inconjoara cutia si se leaga de peretele opus) .
garajul asta tine cateva masinute mai micute , dar oricum viata lunga nu poate sa aibe ,e doar asa , de divertisment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Astazi incepem "Operatiunea Garajul". Multumesc mult-mult pentru idei. Am calculat: ne trebuie unul mai solid si mai trainic, in care sa incapa vreo 20-25 de masinute nu prea mari. (scara 1:36 si 1:43) Asa ca o sa incep aprovizionarea cu materialele necesare si ne punem pe mesterit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

buburuza , asteptam poze ale garajului .

am gasit un site extraordinar pt jucarii din hartie , scuze daca a mai fost postat

http://cp.c-ij.com/english/3D-papercraft/


la descarcare in format pdf , dureaza cateva min , dar merita asteptarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetelor!

Tare mult mi-a placut ideea cu teatrul de papusi! Neaparat trebuie sa facem si noi asa ceva, Stefan ar fi foarte incantat daca as reusi sa dau viata personajelor din Bug's life sau din Dumbo....nu stiu...ma gandesc.
Oricum, ideea cu ferestruicile este nemaipomenita!Mi-a adus aminte de carticele cu ferestruici de care era fascinat Stefan

O sa fac public un album cu Insula noastra Sodor poate va inspirati am facut-o cei drept cam in graba, se putea mai bine...era o duminica ploioasa de vara si in 2-3 ore a trebuit sa mesterim ceva...Inca ne mai jucam cu insula, inventam tot felul de scenarii, inspirandu-ne binenteles din desenele cu Thomas. aici aveti linkul

Ana, mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by monixy
[brla cel mic (3 ani), succes a avut mai mult teatrul , si oricum , el ia personajele cu el la masa ,puse in pahar(ca paiele de baut)si vorbeste cu ele.

Ha, ha! Asta mi-a placut cel mai mult. Bravos!

... dintre toti , cred ca eu m-am simtit cel mai bine , parca jocurile copilaresti la maturitate sunt "masina timpului" , retraind infinitul clipei de incantare naiva in cea mai frumoasa lume posibila.

Da, da! Secretul motivatiei noastre, nu?

multumesc pt link-uri si idei , cu siguranta ma voi inspira din ele .





"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Bubu' cum merge treaba? De fapt, am sa am rabdare si astept pana vii cu pozele.

Monixy am sa incerc sa fac cu baietelul candva garajul tau.
P.S. Multumesc mult, mult pt. jucariile din hartie. Am vazut carusel acolo! Nu cunosteam siteul.

Ana, Stefan pare in mediul lui pe insula. Copiii mei au sine din lemn cu tot cu podulet, sunt frumoase si le poti monta usor, etc., dar parca cele asamblate in casa, "cu mami" au mai mult mai mult farmec. Si nu se uita niciodata!

Va admir, mamici bune ce sunteti!

P.S. Sper ca saptamanile astea sa fac rost de o papusica (originalul il are o prietena), tip "cucu/bau" , pe bat, care se ascunde intr-un con/palnie si sa realizam si noi. Va dau de veste daca ii dau de cap.


"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

hi, hi
s-au animat mamicile la joaca.

ms de ideile pt calutz, i l-a luat buni de la Ikea... acu am altele in cap dar nu prea am timp sa le fac... va citesc oricum

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput