aveti copii adoptati?

aveti copii adoptati? | Autor: lucia1

Link direct la acest mesaj

Buna!ma numesc lucia si be 3 ani si jumatate incerc sa am un bebe dar din pacate nu e posibil.Am stat de vb cu sotul meu si am decis sa adoptam un bebe.sotul la inceput nu era de acord,dar acum e f convins ca este o sansa unica a noastra de a deveni parinti.de saptamana viitoare incepem sa ne informam despre toate actele care ne trebuie si sper ca D-zeu de data asta sa ne ajute.as vrea sa ma ajutati daca ati fost in situatia mea si as dori informatii si cam cat timp am de asteptat pt a putea avea un copil in adoptie.eu locuiesc in germania si as dori o adoptie international,nu conteaza tara de unde voi adopta.poate cineva sa ma ajute sa-mi dea cateva informatii?va pupic si va doresc mult noroc in realizarea dorintelor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pai in primul rand trebuie sa iti scoti din cap ideea de a adopta din Romania, asa ca trebuie sa te orientezi spre alta tara. Si acestea fiind zise, e clara cred si urmarea: orice ti-am spune noi despre acte, termene, conditii... nu ti se pot aplica si tie. Pentru ca exista foarte multe diferente intre sectoare/judete/orase. Asa ca nu cred ca stie cineva cum decurge adoptia in alta tara. Oricum, e un drum greu si va trebuie multa rabdare si un dram de noroc.
Succes!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput