M-am hotarat ........adoptie (20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

ma primiti si pe mine in clubul vostru? Sunt nou venita aici, la ''desprecopii''. o prietena mi-a spus de existenta voastra, iar acum ma bucur ca v-am gasit. Pe scurt, povestea mea este ca a oricareia dintre voi: m-am decis sa adopt un copil. Am inceput formalitatile la Dir.pt. Protectia Copilului, sector 3,asteptam(sotul meu si cu mine sa fim vizitati).Ceea ce nu inteleg, poate imi pueti explica voi, care aveti experienta acestor formalitati este: de ce trebuie acordul parintilor naturali, daca sufletelele astea mici sunt lasate in maternitate!As vrea sa va mai intreb ceva:(desi suna urat)copilasul l-ati ''gasit'' voi sau apare o propunere din partea autoritatilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Madalina, bineinteles ca te primim. Bine ai venit!
Despre acord ce sa zicem, asta e legea. Despre cautari...voi cautati, rar am auzit ca DPC-ul ar fi propus un copil.. De fapt nu stiu nici un caz.
Te trec pe lista la aspirante si iti urez sedere cat mai scurta acolo!
Succes si rabdare!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Madalina, bine ai venit si multa bafta!

Acum am sa incerc sa iti raspund la intrebari: acordul parintilor este necesar deoarece asta e legea in Romania. Pana si cei care isi abandoneaza copiii in sant trebuie sa isi dea acordul. Pana vor binevoi demnitarii sa gandeasca atunci cand aproba o lege trebie sa ne conformam.

Copilasul cam trebuie sa il cauti tu. Cei de la DPC iti vor prezenta copilasi, "probabil" , dar vei vedea ca decat sa astepti dupa ei mai bine cauti tu.

Oricand ai nelamuriri si intrebari te asteptam cu drag.

Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nely2 spune:

Mada bine ai venit! Cand ti-ai depus dosarul? Asteptam vesti de la tine.Sunt curioasa la ce interval de timp or sa ne sune pt. vizita!Sper sa nu trebuiasca sa asteptam prea mult!

De dimineata tot ma gandesc cand ar fi momentul propice sa ma apuc sa caut bebit?Voi fetele cu experienta cand ati inceput sa cautati?Dupa ce ati primit atestatul sau inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Madalina,

Bine ai venit.
Copilasul il gasesti tu. Noi, desi aveam atestat, ne-am lovit de aceeasi replica din partea DPC-urilor: NU AVEM COPII ADOPTABILI. Ca urmare tb sa cauti tu, pe unde ai sau iti faci relatii.
De obicei , copii adoptabili sunt cei care au sit clara si, daca vrei un bb mic, sigur il iei cu riscul ca va veni mama naturala ssau rudele sa il ia.
Iar legat de legea noua: ca sa poti lua un bb tb sa ai in afara de acordul mamei si acordul rudelor pana la gr 4.
Iti urez succes si daca mai ai intrebari, scrie-ne

Florypop, ti-am scris un mail si daca ai amabilitatea sa-mi raspunzi (tot pe mail) as ramane indatorata.
Pupici la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Aissa, florypop,irina, multumesc pentru primire si suport.... Stiu ce zice legea din Romania: familie extinsa(pana la rudele de gradul patru), daca nu vor ei, sunt intrebati asistentii maternali(daca bebelusul este dat in grija lor) si, de-abia apoi, vine randul
'' amaratului '' care de fapt chiar doreste un copil. Noi dorim un bebelus, pentru ca nu ne simtim in stare sa crestem un copil de peste 8-10 ani, care a fost institutionalizat toata vietisoara lui; de fapt, cred ca am fi in stare, noi ne-am pierdut fetita anul trecut(avea 13 ani), dar mi-este teama ca pe un copilas mare l-am compara cu ea, ceea ce ar fi in dezavantajul tuturor!Copiii, toti, chiar au dreptul la o viata mai buna! Si as fi foarte fericita daca parintii aia care isi ''lasa''copiii la maternitate(pentru ca nu-i vor!)s-ar gandi o secunda inainte sa-i abandoneze!Si daca, totusi, nu-i vor, la ce mai trebuie sa tremuram noi, astilalti, care chiar dorim copii,ca vine parintele natural sa-l ia, sau, mai tragic, nu-si da acordul la infiere!!!! Nu voi intelege niciodata acest fapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Madalina, in primul imi pare tare rau pentru tine si fetita ta. Sunt sigura ca Dumnezeu te va ajuta sa ai copilasul dorit. Cred ca iti este cumplit de greu. Cuvintele oricum sunt de prisos. Suntem aici sa te ajutam.

Irina imi este foarte greu din punct de vedere timp, sa imi citesc mailul. Cand ajung acasa nu reusesc sa ma asez la calculator nici o secunda iar in timpul zilei nu sunt acasa. De aici de unde scriu acum din cauza unor restrictii nu pot accesa yahoo.

Va pup,

Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Mada ,de acolo de undeva fetita ta te priveste.Ai facut o alegere f buna cand te-ai decis sa adopti un BB.Poti cauta de acuma bb prin maternitati sau centre.Cautatul dureaza mai mult decat orice atestare,evaluare,etc.
Nely,bine ai venit!
La mine acasa a fost doar o vizita,evaluarea cu psihologul,o intalnire premergatoare comisiei si comisia.Nu va faceti griji!Observ ca la Patry sunt mult mai complicate lucrurile:cv-uri,albume..noua nu ne-au cerut.

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Irina_g iti doresc multa sanatate,fericire si tot ce-ti doresti tu sa se implineasca!!!!!!!(maine plec din localitate si nu am acces la calculator )
Multi pupici!!!!!!!!!!!!!

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Dragelor, pentru dosar, noua ne-au cerut atatea acte, ca intr-o viata de om(glumesc, evident!)nu le poti aduna: de la analize(inclusiv testul HIV/SIDA) la acte din care sa rezulte nivelul material, de la CV-uri la caracterizari, cate 2caracterizari pentru fiecare dintre parinti( adica, 2 eu, 2, sotul meu), copii legalizate peste copii legalizate, declaratii date in fata notarului etc. Promit sa nu ma dau batuta, va tin "in curent", ca sa spun asa!
Va multumesc pentru caldura!

Mergi la inceput