M-am hotarat ........adoptie (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

V-am dat link-ul numai asa sa vedeti si sa va minunati. Ati angaja bona la copil de pe net?

Pupici,

Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu inca sper sa o conving pe mama sa iasa la pensie si sa nu angajez pe nimeni, dar in caz ca nu reusesc as lua pe cineva recomandat.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Nu as angaja o bona de pe net si in nici un caz persoana in cauza.Asta din cauza ca indiferent ce probleme de familie ar avea ,dupa ce le-a pus pe "tapet" pe net mie una nu-mi inspira incredere .(nu din cauza ca le-a scris pe net ,ci datorita naturii problemelor).
Cred ca nici una din noi nu ar angaja -o .In fine ,asta e parerea mea.




Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Nu as angaja o bona de pe net si in nici un caz persoana in cauza.Asta din cauza ca indiferent ce probleme de familie ar avea ,dupa ce le-a pus pe "tapet" pe net mie una nu-mi inspira incredere .(nu din cauza ca le-a scris pe net ,ci datorita naturii problemelor).
Cred ca nici una din noi nu ar angaja -o .In fine ,asta e parerea mea.




Mama lui Andreiutzu



Bine spus Briantis.
Cand angajezi o bona trebuie sa ai posibiliatea sa o verifici.Daca are asfel de referinte.....

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Fetelor astazi am mai aflat ceva. la rugamintea unei prietene care nu are internet si care a avut incuviintarea adoptiei de curand m-am uitat pe sait si am vazut ca se poate rezolva si schimbarea prenumelui daca o ceri atunci cand se incuvinteaza adoptia.ea imi spusese ca va cere si asta eu nu si nu ca nu se poate ca trebuie urmata o alta procedura cu Monitor Oficial si toate cele si uite ca azi am vazut cu ochii mei:

,,incuvinteaza ca minorul sa poarte numele adoptatorilor acela de...........si prenumele.........se vor face cuvenitele mentiuni in registrul de stare civila, se va intocmi un nou act de nastere pt. minorul adoptat de catre Serviciul de Stare Civila a primariei Sect. ..."

este bine de stiut pentru fetele care vor sa schimbe prenumele bebeilor. mai scapa de alergatura.

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Lorelei, nu cred ca e asa. Daca ar fi atat de simplu nu ar fi facut nimeni in forma complicata. Sunt sigura ca daca intra Liliana te poate lamuri mai bine, cred ca ce ai citat tu e o formalitate.
Si la prenume se trece/spune prenumele pe care il are initial.
Dar poate ma insel eu....

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nelyy, cum a fost intalnirea? Te-a papat bau-bau?
Sper ca nu te superi

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

pai tocmai aia e ca apare cu prenumele care il vor ei.ea zicea ca a cerut atunci cand ia intrebat si schimbarea prenumelui. scrie ca se aproba adoptia minorului.................si aici trece numele si prenumele vechi si pe urma cand spun ca incuvinteaza sa poarte numele adoptatorilor .............apare cu prenumele care il vor ei de fapt.
o sa mai intreb si eu cand mai vorbesc la DPC pentru ca e bine de stiut ar fi super sa nu mai trebuiasca sa faci alte si o mie de formalitati pentru schimbarea prenumelui.poate o fi ceva nou dupa legea noua.

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

bine ca mai aflam si noi cateva noutati! Si tb sa-i spun asistentei sa mentioneze in dosar sau direct cand ne prezentam la instanta?

in privinta bonei cred ca cel mai bun lucru sa cauti intrew cunoscuti. Sunt destule femei vrednice care sa aiba grija de micutii nostri. Pe internet doar sa apelez la o firma de profil, dar suntem in Romania si sunt sceptica.

vali & iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu stiu ce sa zic. Mie cand mi-a prezentat asistenta "metodologia" mi-a zis ca pentru schimbarea prenumelui e actiune separata. Poate s-a schimbat acum, habar n-am.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput