ajutati-ma cu o parere!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu cred ca este o falsa problema. Nu trebuie sa te intereseze deloc ce cred parintii atat vreme cat tu esti convinsa ca ai facut cel mai bine, ai incredere in competentele tale pedagogice. Chiar daca platesc, parintii trebuie sa accepte ca in clasa profesorul este suveran si nu au dreptul sa se indoiasca de deciziile acestuia, pot eventual sa primeasca lamuriri, sa fie consiliati si sa li se faca intelese anumite decizii (cum ar fi si un Insuficient, de exemplu). Tu ai intotdeauna argumente pentru deciziile pe care le iei si calificativele pe care le acorzi si la o adica poti sa le folosesti, nu-i asa?

PS. Si eu am lucrat 10 ani ca invatatoare dar nu mi-am pus niciodata problema asta, daramite sa nu mai dorm noptile.

Mult succes!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Am si eu un copil in ciclul primar la o scoala publica. In calitate de parinte as obiecta in privinta calificativelor doar in cazul in care competenta invatatoarei este indoielnica. Dar asta inseamna si sa-mi cunosc foarte bine odrasla. Cum sa pretind FB daca copilul meu e capabil doar de ultimul calificativ? Vreau mai mult? Atunci trebuie sa-mi pun si eu osul la munca sau sa schimb scoala, in cel mai rau caz. Oare parintii nemultumiti isi cunosc destul de bine copiii?
Rory, daca se vor ivi nemultumiri din partea parintilor, trebuie sa fii sigura pe tine atunci cand vii cu argumentele. In privinta noptilor nedormite din cauza acestor ganduri, vor avea ca rezultat un consum enorm fizic si psihic. Iti doresc un an scolar incununat cu succes si un dram de optimism, ca nu strica la nimeni !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi! Acum, ca a inceput anul scolar, pot sa spun ca sunt supermultumita de toata atmosfera de acolo, de copii, de parinti, de tot! E adevarat ca am pierdut cateva nopti aiurea dar nu-mi pare rau, m-au ajutat sa devin mai buna in ceea ce fac!!! Sper ca asa va fi tot anul scolar! S-auzim de bine!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput