M-am hotarat....adoptie (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Briantis, felicitari din toata inima! Sa fie intr-un ceas bun!

Misha, cand gasesti copilasul, trebuie sa iei legatura cu asistentul social din maternitatea respectiva si sa il intrebi care este responsabilul de caz din cadrul DPCului, si la el te duci pentru incredintare. Ar fi bine sa te interesezi in prealabil la maternitate despre conditiile in care a ramas copilul acolo, atat cat se stie, de la asistente, doctor. S-ar putea sa afli mai multe decat se stie la DPC.

Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Eu nu stiu de declaratie la notar. Stiu ca mama avea la dosar ceva scris de mana in care spunea ca este de acord cu adoptia. Si in al 2 lea rand mama vine la comisie pt a spune in fata tuturor ca doreste adoptia pt copilul ei. Daca nu se prezinta de 2-3 ori se face comisia in lipsa.
Iar daca nu se cunoaste mama si tatal se merge pe cliseul "parinti necunoscuti", iar daca mama da in spital un nume eronat DPC-ul face in scris la dosar pt judecator, faptul ca s-a cautat la adresa respectiva si ca totul este fals. Apoi lucrurile sunt ca la parinti necunoscuti, prin urmare mai repede.
DPC-ul face tot, certificat de nastere, cauta asistent maternal pt moment sau poate plasament de urgenta. Asta va spun din ce am auzit la alte persoane aflate in procedura la DPC in diferite cazuri.
Cel mai greu este cu tribunalul, acolo merg greu treburile si acolo se cer multe acte care daca nu sunt nu se aproba adoptia. Judecatorul stie ca la dosar tb sa aiba asta, asta si cu asta. Nu le are, nu se uita la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Briantis, felicitari si sa fiti fericiti!


valiburu si Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Cum pot sa lupt pt fetita pe care-am vazut-o, azi am mai aflat ceva date despre ea, cum ca mama n-a venit niciodata s-o vada, si ca asistentul de la dpc a spus ca va merge saptamana asta sa ia legatura cu mama, ca poate primeste acordul pt adoptie.Daca si-l da, cat trebuie sa astept, 30 de zile, care le are pt a se razgandi, sau 60+30 zile? Ma rog sa fie a mea...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Nu stiu cum era pe legea veche dar acuma va spun in cunostinta de cauza ,ca ,dupa ce bb-ul implineste 60 zile de la nastere ,in ziua 61 se fac demersuri la judecatorie,abia atunci se poate da spre incredintare bb pana la 90 de zile cand acesta devine adoptabil(daca are toate actele in regula).Nu mai exista notiunea de plasament de urgenta sau plasament ,cica pt a proteja copilul si familia adoptiva.Am vazut ca si in Bucuresti un sector sau doua mai practica chestia cu plasamentul.Eu astep ca bebita sa fac 61 zile si sa inceapa procedurile acuma are 35 zile

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, merge netul la mine groaznic, nu stiu nici daca apuc sa scriu acest mesaj pentru ca imi cade din 5 in 5 minute. Nu am reusit neam sa iti trimit pozele, messengerul e mort de ieri. Imediat ce se rezolva problema ti le trimit.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Le astept cu mare interes. Te sun azi sau maine sa iesim din nou. Bineneteles daca vrei. Sa vad cum termin treaba si daca il iau pe bebe azi sau maine acasa.

La Multi Ani tuturor ce sarbatoresc azi ziua onomastica.

Va pup,

Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

In 2001 cind am adoptat baietelul,la DPC-ul din craiova nu mi s-a pomenit de plasament sau plasament de urgenta ,mi s-a explicat ca voi primi copilul acasa in momentul in care devine adoptabil,DAR in momentul in care am gasit copilul nou nascut in Bucuresti,DPC-ul sectorului 6 mi-a facut plasamentul de urgenta (nici nu stiam ca exista asa ceva pina atunci).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata, si La multi ani tuturor Mariilor!
La ora 13 am intalnire cu asistenta, am mai multe intrebari pt ea, abia astept!
Ma gandesc mult la fetita pe care am vazut-o, stiu ca o chiama Maria si as fi vrut sa pot sa merg la ea, stiu ca nu are cercei si i i-as face cadou...chiar daca nu va fi sa fie a mea...Numai Dumnezeu stie daca e Patricia...Desi Patricia-Maria e un nume frumos...Tineti-mi pumnii, va rog!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Patri, iti tin pumnii.

Fetelor , la multi ani tuturor Mariilor, Marian-ilor, si alte diminutive

Vivi,vio, sa-ti traiasca printesa, Vad ca nu mai ai acces la mail. Imi este dor sa mai stiu cate ceva de tine si de Maria ta.Ce mai face?
Sper sa ai acces cat mai curind la net si sa mai ne povestesti cate ceva din viata ta si a Mariei.
Pupici la toate mamicile si toti bebici si toti tatici cu numele de sfint

Mergi la inceput