Incepe scoala!! (partea1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Anul asta noi am scapat ieftin,numai vreo 2 mil,ca suntem cl. a7a si ne-am mai oprit din crestere.Noroc ca sunt inca bune cizmele de anult trecut si eu m-am cam ingrasat si multe haine ale mele ii sunt bune ei acum.Asa ca anul asta am scapat ieftin.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana4 spune:

Bine venit subiectul.La toamna imi merge primul copil la scoala .Chiar ma gandeam cam cat o sa ma coste chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Da, si noi vom incepe scoala in toamna... am niste emotii de nu va pot povesti. Chiar cand sa incep sa fac cumparaturile? Ni se va da o lista de la scoala sau unele lucruri trebuiesc cumparate inainte?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

In primul rind, in Italia,la scoala trebuie sa stea cel putin 2 zile pe sapt de la 8-16,deci e de plata si mincarea.Eu am ales in fiecare zi 8-16,e de platit si masina care il duce.Dar,in alta ordine de idei,rechizite,sortulete,hainute,ghiozdanul(cel mai ieftin 40€)...etc.Deci,pina la inceputul scoli rechizite+ghiozdan+sortulete+hainute-minim 300€.Dupa inceperea scolii pe zi mincare 4€ pe luna masina 25€...tot sa traiesti in Italia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Anul trecut a fost primul nostru an de camin iar cheltuielile de inceput de an nu au fost chiar mari.Cred ca am cheltuit maxim 3 milioane . Doamnele educatoare au avut o lista foarte scurta de lucruri pe care ni-i le-au solocitat.
Nu am pus la calcul hainele noi pentru ca hainute oricum ii cumparat mereu si am considerat doar ce ne-au solicitat de la camin si taxa .
Anul acesta nu stiu cum va fi..asteptam..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Mai e putin si va incepe iar scoala,sa te tii cheltuieli.Anul trecut a fost groaznic,unul din baieti primul an de facultate,iar fata clasa a xi-a,cheltuieli mari cu baiatul,camin,haine,banipentru fel de fel de truse de desen tehnic,rechizite,la fata la fel si manuale cumparate caci asa prevede sistemul de invatamant.Nu mai stiu cat am cheltuit dar a fost greu de tot.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Deocamdata 400 mii aprox. pt. gradi si 200 mii pt. scoala anul acesta. Mai urmeaza uniforma obligatorie (o noutate scarboasa la scoala, din catifea raiata- vorba copiilor: vor arata ca niste kkturi in dungi), fondurile grupei, clasei scolii, gradinitei, etc si alte cheltuieli neprevazute gen caiete de lucru, etc. Traiasca invatamantul romanesc gratuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

si al meu are 135 cm si piciorus 35/36... deci stiu despre ce e vorba

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta




Ce bine ca am scris asta anul trecut... acum are 142 cm si 37 la picior... Macar stiu cat a crescut...:))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aghent spune:

anul asta a inceput fiica-mea, Maria, sa mearga la gradi..., unde, pe langa cei aprox 800 000 lei pt mancare, a trebuit sa cotizam si pt fondul gradinitei, pt rechizite ( 1 mil ) si pt un fel de uniforma de vreo 500 000 lei. nu mai pun la socotela hainutele si celelalte. nu ma mai gandesc ca va veni Mosu' etc...

aghent

Mergi la inceput