cu trenul pana in grecia

cu trenul pana in grecia | Autor: blanca000

Link direct la acest mesaj

Buna, caut pe net dar nu am gasit nicaieri mersul trenurilor internationale cu plecare din Romania.
Vreau sa ma interesez cat ma costa si cat timp face trenul pana la Salonic sau Atena? Cine imi poate da si mie detalii..pls?


Nunta noastra
Nasi de cununie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

scrie la www.wasteelstravel.ro, ei vand bilete de tren.

Din ce stiu de la prieteni, calatoria cu trenul in Grecia e foarte obositoare. Se sta mult prin vami, lume pestrita in tren...mai bine cu masina, pleci dimineata si dupa amiaza ajungi. Sau chiar si cu autocarul e mai bine cred eu, banuiesc ca in 14-15 ore esti acolo.

Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Cu masina nu ma duc ca avem (deocamdata) o dacie care ma rog e cum e...cu autocarul nu vrea sotul caci cica amorteste atat timp ..bla bla ..si cam asta e adevarul. El vrea cu avionul dar parca nu m-as urca chiar acum intr-unul asa ca ma interesan de tren.
Voi scrie la adresa aceasta..dar ma interesa daca a fost cineva cu trenul in Grecia.

Nu merge situl pe care mi l-ai dat..

Nunta noastra
Nasi de cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Merge site-ul daca stergi virgula de la final care e bagata din greseala in link. http://www.wasteelstravel.ro
Drum bun!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

blanca000, pe net am gasit si eu niste info despre tren, din pacata nu stiu pretzul, dk afli da-ne de stire si noua;

R461(Transbalkan express)vine de la Budapesta Keleti ajunge in Bucuresti in jur de 11, pleaca la 11.04 si ajunge la-Giurgiu Nord 13.09,Ruse-14,40,Sofia-22,20-Thessaloniki-07,13.
back
R460,Thessaloniki 00.00-Sofia,07,20-Ruse,14,40,Giurgiu Nord-17,03,Bucuresti nord-18.39,

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

blanca, eu am fost cu trenul in grecia, acum 3 saptamani...am schimbat fo' 3 trenuri, 2 autocare..etc. pana la destinatie.
Am fost Buc.-Salonic, cu bilete Balkan-Flexi Pass. Trebuie sa mergi la Ag. CFR si iti explica ei despre ce e vb. Ideea e ca este un bilet cu care poti circula oriunde in balcani pt. un nr. limitat de zile, pe care il alegi tu. Biletul a costat aprox. 80 EURO, cu 5 calatorii, in decurs de 15 zile (nu le-am folosit pe toate,dar daca iti raman le poti folosi in romania de ex.).Pentru cuseta de dormit am mai platit un supliment de aprox. 800.000 lei. Mai multe detalii nu stiu, pt. ca nu eu am cumparat biletele.

P.S: Am fost cu trenul de care vb Melina34

Oana si Mara 11.08.2004
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

ai schimbat 3 trenuri si 2 autocare adica sa ajun pana la Salonic schim de atatea ori??
Intradevar se interesase sotul si trenul pleaca la 11 dimi si ajunge la 7 a doua zi dimineata dar sa schimb atat?????
Costul ar fi 3,6 mil + cuseta de 2 persoane.

Face cam mult timp dar ma rog asta e...dar macar de as sta intr-un singur tren si nu m-as muta de colo colo ca innebunesc.

Nunta noastra
Nasi de cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Eu am fost in Grecia de 2 ori cu trenul. Ultima data in mai la Atena. Mie mi se pare cel mai comod, daca iei vagon dormit te odihnesti in tren cat pentru un semestru de munca. Am fost si cu autocatul odata si jur ca nu mai merg. Grecii fumeaza in autocar asa ca ne-am certat cu ei si la dus si la intors (asta acum vreo 4-5 ani, daca s-a mai schimbat nu stiu). Cica numai spre Europa de veste interzis fumatul.
Trenul il iei din Bucuresti, cu bilet Balcan flexipass, pe la pranz spre dupaamiaza si ajungi la Salonic dimineata la 7. Timp in care faci nani (te mai scoli la vama). Apoi noi am luat alt tren sprea Atena si am ajuns la 4 dupaamiaza.
Alta data am fost pana in Salonic si de acolo am luat autobuz spre halkidiki. Nu me-am incurcat niciodata, e foarte simplu si comod daca iei vagon dormit! Si nu ai probleme ca la masina (noi am stat cu autocarul 8 ore la Giurgiu in vama).
Drum bun! Daca mai ai intrebari, nu ezita! Noi am fost de 3 ori in Grecia si mai vrem!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliola spune:

Draga Anca, as dori sa iti cer cateva detalii legate de calatoria cu trenul in Grecia, daca nu te superi si imi poti raspunde. Eu as dori sa plec in septembrie in concediu in Grecia, Halkidiki, Psakoudia impreuna cu sotul si fetita noastra de 4 ani. Pentru noi ar fi mai comod sa calatorim cu trenul (masina personala nu avem, de autocar ne ferim din cauza copilului, bani de avion...deocamdata nu). Deci, tot cautand informatii pe net am citit pe forumul despre copii ca tu ai fost in Grecia cu trenul. E adevarat ca se schimba mai multe trenuri pana la Salonic? Daca e asa, care e timpul de transbordare intre trenuri, ai timp sa-ti iei bagajele si sa urci in alt tren? E departe unul de altul (tinand cont ca suntem cu bagaje ca pt vacanta si cu copil)? Ai scris ca ai mers cu trenul pana in salonic si cu un autobuz in Halkidiki. Nu exista trenuri locale pana in peninsula Halkidiki? De unde ati luat autobuzul, care au fost conditiile de calatorie si cat a costat? Iti mai amintesti unde in Halkidiki ai calatorit tu? Cam multe intrebari, te rog sa ma ierti si sa-mi raspunzi, pe cat posibil. Cu multe, multe multumiri, Giliola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

giliola - sigur, nu exista tren pina in halkidiki,doar autobuz din thessaloniki care te asigur, este foarte civilizat,gen autocare de la noi, cu A/C si scaune confortabile;vestea buna este ca autobuzul trece prin psakoudia dar la fel de bine poti gasi un taxi in fata garii care te duce in psakoudia, au case de marcat la bord deci exclus tzeapa;eu te intzeleg ca esti cu copilul dupa tine si vrei sa-ti iei masuri de sigurantza,daca alegi trenul odata ajunsa in salonic acolo este mai usor sa te descurci mai ales ca sinteti amindoi si dk vorbesti putina engleza, este ok.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

buna fetelor eu locuiesc in Atena si sotul meu nu suporta sa mearaga cu masina si cu avionul este frica deci singura solutie de a merge in Rominia ramine trenul din cite stiu eu acum au introdus trenuri internationale noi cu foarte mult confort nu se schimba nici un tren pina in Grecia doar cind ajungi in Tessalonik schimbi daca vrei sa ajungi in Atena parerea mea calatoria de la Tessalonik pina la Atena se face mai bine cu autocarul care este la standarde internationale si un confort de 4 * daca aveti si alte intrebari si va pot ajuta cu multa placere pupicei

amalia marzelos

Mergi la inceput