Romanii din Marea Britanie (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:


KRYSS UK multumesc si tie pentru urari.

Si tie si lui pui, aceleasi ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am mai intrat sa iti mai urez inca o data La Multi Ani, draga mea prietena si cum am mai spus azi...sa fii iubita si sa iubesti...mult noroc!


Am avut o zi...plina, sa zic asa. La Acvariu a fost ok, nu am iesit foarte incantati, cred ca ne asteptam la mai mult..in schimb, plimbarea pe malul Tamisei intr-o zi asa frumoasa a fost excelenta...si mi-a placut la nebunie, era plin de lume, plin de artisti, de jongleri, de oameni-statui..

Apoi am fost sa luam telefonul...dupa o serie de nervi la Orange Shop ca nu aveam issue date pe statement...am aterizat la Phones4U pe Oxford Street si l-am luat...si am pierdut si 2 ore cel putin pe acolo...sorry, Ramy...

La Pizza Hut am mancat ca niste saci fara fund...am plecat acasa grei la propriu!

A trecut tare repede ziua...nu? Dar ne-am simtit bine..

maine stam si lenevim, am zis.
Va pupam si bank holiday frumos!

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:


Salutare gagici.
Multumesc MOTA inca o data de urari, imi pare bine ca am fost impreuna...de la varsta asta nu iti mai arde de topaieli si alte alea, se vede ca imbatranim....
Mai am ajuns acasa si am zis ca nu am baut si noi ceva, lasa ca ma recompensez io

Da, la Aquarium in afara de rechini nu m-a impresionat chiar nimik...nu isi merita banii...si sa mai dai si pe poza inca 10 lire asta a fost chiar de tot...daca isi gasesc fraerii sa dea...noi nu...si la LEGOLAND a fost mai misto si nu aveau pretul asta.

Mai ce e cu vreme asta, vine toamna sau vara?
Ieri am stat si io in gradina la soare ca broasca testoasa, am citit si mi-am terminat timpanele cu cd-uri ca na acu am MP3 palyer ...toata lumea vb cu mine prin semne ca era la maxim...

Apoi pe la 4 m-a palit un somn si m-am dus sa trag un nap...m-am trezit la 6..am mai stat o tura in gradina apoi iar la

Voi cu ce va laudati ca ati mai facut?

Va pup si o spatamana insorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:


Salutare gagici.
Vad ca de la un timp numai io joc, io centrez, io arbitrez io dau gol..
Alooooooooooooo unde sunteti toate? Ati iesit la plimbare sau va ascundeti de caldura?
Io nu mai stiu ce sa beau sa imi treaca setea, ca parca am gura uscata in continuu...
Ce bine ar fi sa mai tina vremea asta asa, macar pana prin 15 sept ...poate sa vad si io marea anul asta

Mari noutati nu am, frec menta momentan ca sunt schimbul 3 azi, adik mai pe seara o sa fiu de tura...

Hai va urez spor la munci celor care muncesc, leneveala placuta celor care ...logic....lenevesc



Io ma duc sa vad ce imi fac porumbii, ca am pus o oala la foc si tre sa stau geana pe ea...
Data trecuta tota asa, mi-am pus io la fiert porumb pe la 9 seara apoi am intrat la compi....si a aras frate si oala si porumbul...noroc ca a mirosit Christophe ca altgel cred ca ardeam si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:


BUNA DIMINEATA la toata lumea.

Mda, vad ca aici nu se mai presteaza ...asa k un timp nu o sa mai intru nici eu pe aici, k nu prea e nimik interesant.

Numai soare va doresc...ne auzim cand....ne auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Hai ca sunt si eu pe aici...



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Fetelor !!!

N-am la cine altcineva apela inafara de voi, intr-o chestiune de care atarna viitorul meu profesional. Iata despre ce e vorba: sunt absolventa de Applied Modern Laguages in Romania, sectia engleza-franceza, iar pe diploma mea ascrie interpret-traducator. In paralel cu asta am facut 4 ani modului pedagogic (cu tot ce iseamna asta la noi, adica metodologie si teaching practice printre altele, la engleza). La absolvire mi-au dat o adeverinta care atesta lucrul asta, si care de altfel se poate verifica din foaia mea matricola. Acuma intrebarea mea cea mai cea este: se pot echivala in Anglia diplomele astea (io locuind acum in Cipru), adica se pot echivala cu un certificat TESOL de genul PGCE sau superior astuia? (ca CELTA cred ca n-am sanse), certificat recunoscut international, pentru predarea limbii engleze? Ma intereseaza sa-l echivalez in Anglia daca se poate, fiindca daca-l echivalez la ministerul educatiei cipriot nu stiu daca imi dau echivalarea asta internationala, iar pe mine ma intereseaza ceva care sa fie valabil international, nu numai aiic in Cipru.
Sper ca ati inteles despre ce e vorba. V-as ruga foarte mult daca nu cer foarte mult (ca mult stiu ca cer) sa va interesati pe la ministerul educatiei englez. Mi-e jena sa va rog, ca stiu ca e de umblat, dar poate va da cineva info si prin telefon. Astia de aici is aerieni si nici nu au interesul sa-mi dea foarte multe relatii, eu fiind straina si tinand cont de faptul ca pt a intra in invatamant sunt liste de asteptare de tre sa stai ani de zile sa-ti vina randul.
Multumesc tare mult si va raman pe veci datoare.



PS. Am 140 de ore de modul pedagogic in cei 4 ani de curs.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Da, se poate echivala dar nu stiu exact cu ce...
Eu am licenta de ro-engleza si mi-au echivalat-o cu Bachelor Degree Standard.

Mai multe info gasesti la cei care se ocupa cu asta si anume: http://www.naric.org.uk/ , poti da un mail sa le ceri info direct lor.

http://www.naric.org.uk/individualsIntQuals.asp asta e linkul catre ce iti trebuie tie.

Daca mai ai nevoie de ajutor, da de veste.


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Hellooooo!
In ultimul timp sunt f ocupata si intru rar pe Forum , insa nu voi dezerta niciodata ;)
Despre mine nimic nou.Incerc sa ma ocup mai mult de probl mele personale in ultimul timp si cand mai am timp sa ma mai si relaxez .
Weekend-ul trecut a fost o vreme superba si am iesit cu bicicletele pe circuitul Wimbledon Common-Richmond- Hampton Court.Era o placere sa te plimbi pe malul Thames-ului:soare, iacht-uri,lume multa, verdeata de te dureau ochii,Palatul Hampton Court care e superb,inghetata buna ..mmmmm.
Probabil weekend-ul care vine vom incerca sa iesim iar din casa ca sa profitam din plin de putinele zile insorite care au mai ramas din vara asta(ca sa nu zic toamna...ca ma apuca melancolia )
''a venit, a venit toamna /Acopera-mi inima cu ceva ....''

Miruna, esti bine?Mai ai vreo isprava de-a baietilor de marturist?:)

Cecilia,bravoo tie ca ai avut curaj sa incepi scoala de soferi!
Poaate vara urmatoare imi vine si mie randul!

Andra si Ramona, va felicit ca tineti in viata sectiunea asta de Forum!O sa incerc ca macar odata pe sapt sa postez si eu ceva

Scarmanus,nu stiu nimic legat de domeniul traducerilor, dar iti pot spune ca britanicii sunt fdeschisi in a recunoaste diplome straine. Daca vrei o evaluare si echivalare oficiala , poti plati 35 lire/dimpl si sa le trimiti la NARIC ca sa iti iei de o grija.
Uite aici site-ul lor: http://www.naric.org.uk/comparability.asp#guidelines
Poti sa faci aplicatie online numai ca tb sa scanezi diplomele si tb sa ai un credit sau debit card sa poti face plata.

Pup,
Cristina





''Suflet de copil -ANDREI ONICIUC''
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52159
O sansa pt Silviu!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52298

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Merci tare mult Motanik si Cryssuk/ Am citit toate info de pe site-ul pe care mi l-ati indicat, insa marea mea nelamurire este legata tocmai de ce ma doare mai tare, adica adeverinta mea de modul pedagogic. Ca zice acolo pe site sa nu ne obosim sa trimitem certificate daca insumeaza mai putin de 200 de ore de curs. Or, eu am fix 140 de ore trecute in foaia matricola pentru pedagogie engleza, desi in practica is mult mai multe, fiindca in foaia matricola nu s-au trecut si orele efective de practica si de descutii de dupa cu coordonatoarea, ceea ce ar duce linisitit la 200 per total. Pe alte site-uri cu info generale zice ca-s suficiente 70 de ore pentru obtinerea unui certificat TEFL.
Is tare necajita, ca nu concep ca am facut in zadar atata amar de cursuri optionale (ca n-am primit credit pe toate) sau ca nu mi-s recunoscute si international. Cred c-am sa trimti dosar pana la urma si am sa platesc taxa, sa vedem pana la urma ce iese.
Of,of!

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput