Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:


`Hai sa facem ceva util zic eu....sa vedem care carti s-au reeditat si la ce edituri, sau ce carti din cele enumerate se gasesc pe net , eventual fac o listuta si o pun pe prima pagina ca sa fie mai usor de parcurs pt.toata lumea....
Daca sunteti de acord let's go!
PS: ma refer in general la carticelele pt. copilasi...Mai ales cele editate in epoca de "trista amintire".....`

Simina si Deian

Mitzuka, .
Super ideea.

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Doamne ce nostalgie m-a cuprins citind acest subiect....Super ideea de a redescoperi cartile vechi.
Preferatele mele: Mama mamutilor mahmuri-Santimbreanu (si in general cartile scrise de el), Eu sint Tonita (nu mai stiu de cine e scrisa??!!), Legendele Olimpului, Dutu, Lucu si vacanta mare iar in top o carte pe care n-am vazut s-o fi citit nimeni pe aici-Mama (de Eugenia Popa).

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu
La mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Urechiusa zbarlita si Eu sunt Tonita ambele de Gheorghe Nica
Noi si Arhimededoi de Gica Iutes
Seri albastre de Costache Anton (asta nu chiar pt copii, mai pe la 11-12 ani)

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Citesc prima parte a subiectului si regasesc cu placere multe din cartile care m-au fascinat copil fiind.
Mi se pare grozava ideea Ericai, sa putem sti care unde e de gasit.
Sa procedam! Cum se face?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Pana acuma am centralizat din partea 1 a subiectului titlurile pomenite si unde s-a putut si autorul...mai raman destule carticele la care nu ne amintim autorul...eu le voi centraliza si pe acelea poate isi aminteste cineva de ele...La cateva am si editura unde se gasesc in momentul de fata sau unde s-au reeditat...Adrese de net de unde se pot descarca nu prea sunt decat vreo doua...
Daca are cineva scanate dintre ele sa se anunte...ar fi minunat sa le putem oferii si copilasilor nostri cartile care ne-au incantat copilaria...Eu dispun de un scaner dar din pacate nu si de carticelele amintite....
Cand termin de cosmetizat lista o pun pe prima pagina a topicului...

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Vroiam sa spun ca Taunul e scrisa de Voynich (sper ca am scris bine), iar Tara celor o mie si una de mendre o am acasa si va scriu cand ma intorc numele autorului. Daca nu ma insel era francez.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Crini, nu e ideea mea, ci a Mitzukai, eu doar o citam...
Si, ca sa citez un alt titlu de carte citita in copilarie -Radacini dar nu mai tin minte autorul(ma duce cu gandul tot la Coliba unchiului Tom). Poate a mai citit-o cineva.

Mitzuka, spor la treaba!

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

quote:
Originally posted by crini

Urechiusa zbarlita si Eu sunt Tonita ambele de Gheorghe Nica




Mai este si o a treia in serie, "Cei trei nazdravani".


Mi-am amintit de o carte superba, citita in copilarie, pe care incerc degeaba s-o mai gasesc: "Tata", de Tudora Petcut-Bondoc, cred ca asta este numele autoarei.
Sper sa dau de ea si s-o am in biblioteca mea, ca tare mi se mai lipise de suflet. A citit-o cineva?

Cookie si bb Sabina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

quote:
Originally posted by mitzuka

Pana acuma am centralizat din partea 1 a subiectului titlurile pomenite si unde s-a putut si autorul...mai raman destule carticele la care nu ne amintim autorul...eu le voi centraliza si pe acelea poate isi aminteste cineva de ele...La cateva am si editura unde se gasesc in momentul de fata sau unde s-au reeditat...Adrese de net de unde se pot descarca nu prea sunt decat vreo doua...




Super idee!
Noi sarim sa ajutam!



Cookie si bb Sabina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zebruca spune:

Alex Haley a scris Radacini, dar nu mi se pare o carte pt copii. Poate pt unii precoce. Eu am citit-o intr-a XII-a.

Mergi la inceput