Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_1copil spune:

autoarea cartii "Cadichon, magar intelept" este Contesa de Segur.. :)mi-au placut foarte tare toate cartile ei, cu urmatoarea ocazie daca e nevoie voi mai recomanda multe din ele... mi-au umplut copilaria,atat prima cat si cea tarzie:) Cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Alina de "Balaioara" iti aduci aminte?Noi tocmai am termiat-o de citit.Am inceput-o ca pe un exercitiu de citit in romana si fetei mele i-a placut mult acum vrea sa incerce sa citeasca celelalte povesti singura dar mai trag si eu cu ochiul pe furis zic ca vreau sa o ajut daca nu intelege.

Isi aduce aminte cineva de "Elevul Dima dintr-a saptea?".Erau de fapt amintirile autorului(din pacate nu imi mai aduc aminte numele) din liceu(Gheorghe Lazar parca).Stiu ca am citit si recitit cartea si mereu radeam in hohote de traznaile liceenilor.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Basme de Ispirescu , Ciresarii , La 13 ani si jumatate , Povestiri nemuritoare ,Poeziile de Eminescu,Cosbuc,Fabule,Ion Creanga in prostie , cred ca am citit mai tot in afara de vestita poveste a ... cuiva , basme de Eminescu ,si vreo 2 carti de 400 de pagini cu tot felul de povesti.
Le-am pastrat pe toate pt. viitorii mei copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Katy, esti sigura ca nu vorbesti de Cismigiu et comp? Ca ala e plin de traznai. Eu din elevul Dima nu imi aduc aminte decit de elevul care se spinzura si de ei ca vor sa se otraveasca .


Cismigiu et comp sunt intr-adevar amintirile lui Bajenaru din vremea liciului, la Gheorghe Lazar, mai are si o carte din vremea cind e el profesor de limba romana, la fel de vesela si plina de traznai scolaresti!
-----

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Aschiuta multumesc pentru improspatarea memoriei...Normal ca ai dreptate trebuie sa iau niste lecitina ,musai.Si da, cartea care am amintit-o din gresala e a lui Mihail Drumes si e trista intr-adevar.
Cat despre Cismigiu & comp. nu am stiut ca a scris si o a doua parte prima oricum era foarte veche cu foi ingalbenite o gasisem in podul casei la bunica.

KAty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

katy, , "Povesti cu zane" de Contesa de Segur e o carte deosebita pentru mine. A fost prima carte pe care am citit-o singura din scoarta-n scoarta. Era in vacanta de vara dintre clasa 1-a si a 2-a si o primisem pt premiul 1 la scoala.

Am adus-o aici anul trecut, foarte fericita ca am regasit-o, si am inceput incantata sa-i citesc fetei mele din ea... dar n-am reusit sa tes pentru ea mrejele care m-au invaluit pe mine acum multi ani, din pacate. Oare de ce?! Probabil interpretarea mea lasa de dorit... pacat... Ori poate copiii sunt altfel in zilele astea?...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Super subiect!
Imi amintesc cat m-au fascinat basmele si Amintirile lui Creanga, Dumbrava minunata a lui Sadoveanu,Hanul Ancutei, si La Medeleni,iar din literatura universala inca ma emotioneaza povestile lui Hans Christian Andersen si ale fratilor Grimm, contesa de Segur, (mai ales La belle Blondine et La petite souris grise)Pinocchio de Carlo Collodi si Cuore de Edmondo de Amici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

mQQm.Si eu am adus din tara acceasi carte pe care eu am citit-o imi aduc aminte ca inainte de tezele din clasa a cincea reciteam povestile ca sa ma relaxez cica.Eu am citit-o prin clasa a treia dar imi aduc aminte ca nu dormeam noptea ca sa vad cum se termina fiecare poveste.Stiam ca se termina cu bine si nu ma puteam opri la partea cu vrajitoarele sau cu personajele negative.Ma speriam pe atunci
Cat despre copii nostri ce sa zic cu filme ca Lord of the Rings ,Star Wars si altele nu ma mira ca partea cu zanele a devenit subiect interesant doar pentru 3-4 ani.Si acolo e concurenta mare cu Dora,Blues Clues si ce-o mai fi.A mea copila inca se mai joaca cu papausile poate si de asta inca mai gusta povestile cu zane.Eu sper sa mai stea asa cativa ani buni.Cat despre citit cartea asta a fost o provocare pt. ea sa citeasca romaneste si poate de asta ii si place .

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salutare din nou, vad ca de un an nu a mai postat nimeni aici.

Ma gindeam ca de vorbit am tot vorbit, de amintit ne-am tot amintit, dar ce facem daca vrem sa ne procuram aceste carti de care vorbim?

Ce-ar fi sa scriem o scrisoare comuna, semnata de cit mai multe, fostei editruri Creanga - care acum nu stiu ce editura e - si sa aflam cine detine drepturile de autor si daca vor considera republicarea unor titluri. Cred ca de cartile sovietice nici nu va fi vorba. Oricum, copiii nostri nu vor intelege nimic din ele anyway.
Mie mi-ar place sa vad cartile copilariri mele cu grafica de atunci. Am avut o dezamagire cumplita cind am vazut noul Apolodor. Pai ce? ala-i Apolodor dupa ei???

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu stiu cum de n-am dat de subiectul asta pina acum. Caut si eu carti clasice pentru Alexandru (aproape noua ani). Din literatura universala, ca nu gasesc traduceri in engleza dupa cartile romanesti.
Mi-am amintit de Jules Verne si i-am luat astazi o carte de la biblioteca. Am luat si Aventurile lui Huckleberry Finn, poate e prea mult pentru virsta lui... Ramine de vazut!
Ma mai inspir de pe lista voastra si poate mai vine cineva cu idei.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput