care sunt conditiile ?

care sunt conditiile ? | Autor: super mami

Link direct la acest mesaj

Fetelor, daca aveti rabdare si nu va suparati, asa in doua cuvintele, imi puteti spune si mie care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite pt a adopta un bebe ?
Se pare ca lucrurile nu stau tocmai cum le credeam noi.
Si cam cat dureaza pana este finalizata adoptia ?
multumesc mult,
Alexandra si viitoare surioara mare Isabelita http://community.webshots.com/photo/407441497/407488286oeUDBv

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna, super mami, sa stii ca sunt sistate adoptiile internationale. Si pt noi este mult mai greu decat anul trecut, acum sunt o groaza de formalitati, ai nevoie de un atestat care se elibereaza in 60 zile si oricum nu sunt copii adoptabili, anul acesta s-au facut 5 adoptii, din cate stiu eu- pe plan national. Dar sunt atat de multi copii abandonati...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

sunt mai multe lucruri de facut. Cel mai bine este sa citesti ce am mai scris in urma sau sa mergi la un DPC din tara sa te interesezi. In primul rand este un dosar cu acte in baza caruia iti da atestatul de persoana adoptatoare. Apoi poti sa vezi copilasi la spital, in centre de plasament.
Il iei in plasament sau direct in incredintare in vederea adoptiei (ultima varianta este mai sigura). Si in cele din urma dupa aprox 6-8 luni vine adoptia propriu-zisa.
Cam asta este pe scurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Super mami, ưn primul rand trebuie sa fii cetatean roman cu domiciliul in Romania(altfel nici o sansa), sa ai un spatiu decent de locuit, sa ai venituri care sa-ti permita sa intretii un copil, sa ai cazierul curat. Daca indeplinesti conditiile astea te poti gandi la obtinerea atestatului.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Multumesc pt informatii.
Cand ne vom hotara vom apela la un ..avocat cred. Sau nu avocat ?
Ma referam la conditiile pe care mu le-a dat Liliana.
Dar cine aprecieaza spatiul si veniturile ? Exista niste reglementari clare sau...cum?
Stiu ca deocamdata e foarte greu sa adopti un bebelus, sper ca in urmatorii ani sa se mai schimbe lucrurile.
6-8 luni....da nu se grabesc deloc.
Multumesc pt raspunsuri,
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Spatiul si veniturile: duci acte. Adeverinta de venit, actele casei, iti vine asistent social in vizita.....
Dureaza si mai mult de 6-8 luni dupa legea noua. Eu, pe legea veche (era mai usor) am depus actele in august, am luat atestatul in octombrie, am gasit fata tot atunci dar acasa am adus-o in decembrie si abia in iunie am terminat actele. Si crede-ma, cred ca am avut unul din cele mai "line" parcursuri de pe aici.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput