interviu pt viza SUA

interviu pt viza SUA | Autor: ariciu

Link direct la acest mesaj

Peste 1 luna sunt programata eu si sotul meu pt viza SUA. Vrem sa plecam ca turisti pe baza unei invitatii trimise de nasul nostru aflat acolo.
Am auzit ca pe baza unui interviu ti se acorda sau nu viza.
In ce consta acest interviu?
Ma puteti ajuta cu mici sfaturi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Desi eu nu am trecut in tara prin asa ceva, iti pot spune din experienta tatalui meu.Pe el l-a invitat fratele meu care e in State. Te intreaba de ce vrei sa mergi in primul rand si cat vrei sa stai. Incearca sa te incurce putin sa vada daca nu ai de gand sa ramai acolo sau sa lucrezi cat stai acolo. Stiu un caz in care mama nu a primit viza ptr ca la interviu a spus ca merge sa ingrijeasca nepotii ca fiica ei sa poata lucra.Greseala a costat-o, ptr ca i-a ramas chestia spusa acolo si nu i-au mai dat viza niciodata. Totul e sa tineti ca veniti in vizita, nu v-ati vazut demult, stiti ca sunt f multe chestii de vazut in state si totul va fi ok.

Sofronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

Bine ca nu mai pentru romani se fac interviuri din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

cum a spus si Sofronica, cel mai important lucru este ca trebuie sa dovediti ca nu sunteti posibili emigranti...si asta se dovedeste destul de greu, in acceptiunea lor, mai ales daca sunteti tineri...trebuie sa prezentati dovezi clare, ca aveti motive f bine intemeiate sa va intoarceti in tara...de exmplu un copil lasat in tara conteaza f mult...si ar trebui sa mai aveti servicii stabile si bine platite (adica venituri destul de mari in ro) si proprietati......cei mai in varsta primesc mult mai usor viza fiindca se considera ca ei nu se vor mai angaja acolo....conteaza f mult si "starea" ofiterului de la ghiseu...unii au norocul de a primi vize f usor altii se lupta din rasputeri....daca veti firma va vor trebui acte de la firma...nu stiu care sunt acelea...dar am asistat la asemenea cerinte...
in rest, multa bafta

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Viza la ambasada SUA e o loterie. Daca cel cu care vorbesti nu te place, poti sa ai si mama garantiilor. Stiu un caz in care 2 persoane au prezentat aceleasi garantii (casa in proprietate, cont in banca, serv foarte bun aici) si una a primit si alta nu. Acum 3 ani cind mi-am luat eu viza am asistat la momente umilitoare, care, daca mi-ar fi fost povestite nu le-as fi crezut: un ansamblu folcloric trebuia sa plece la un festival acolo si unul dintre barbati a fost pus sa cinte " ca sa vedem daca aveti voce". Si in sala aia in care erau 50 de persoane a trebuit sa cinte bietul om in fata ghiseului.
MIe mi-au refuzat-o intr-o prima faza si m-au rechemat la interviu in 2 saptamini. Atunci am avut norocul sa dau peste un tip tinerel si amabil, cu care am vorbit de toate cele si in 5 minute aveam viza pe 10 ani. La celelalte 3 ghisee, timp de o ora cit am asteptat sa-mi vina rindul nu mai primise decit o persoana viza! Norocul meu ca pasaportul meu era la ghiseul ala!
Nu vreau sa te sperii, dar stii vorba aia: asteapta-te la ce-i mai rau si spera pentru ce-i mai bine! Inarmeaza-te cu multa rabdare (cozile se formeaza de la 4 dimineata) si poate aveti noroc sa gasiti un om de treaba. Altfel, la ambasada aia te simti umilit ca esti roman si ca, desi noi (la nivel oficial) ii pupam in fund pe americani, ei ne scuipa seminte in cap. Pe bani, evident, ca simplul fapt ca le treci pragul costa 100 de dolari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

E perfect valabil ce-a spus geliza. Eu am cerut de 2 ori viza si am fost respinsa de fiecare data. I-am aratat bani, proprietati, firma, etc, mi-a spus ca numai un copil poate fi o garantie ca te mai intorci. Banii pot fi transferati, proprietatile vindute prin procura, deci astea sunt apa de ploaie, nu te tin legata de romania.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu spune:

Multumesc pt incurajari.
Copilul are 1 an si va ramine in tara.
Servicii bune avem, proprietati avem, firma avem.
Sanse am avea...ramane sa vedem cine e la ghiseu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Intr-adevar depinde de cum s-a trezit ofiterul de la ghiseu. Eu sper sa nu aveti probleme daca ramane copilul in tara si mai ales daca le explicati ca vreti sa vedeti frumusetile Americii.
Vreau doar sa va spun ca am avut ocazia sa trec in state ca si cetatean roman si acum doua luni am trecut ca si cetatean canadian. Diferenta de la cer la pamant. De cate ori am trecut ca si cetatean roman, am fost opriti, trimisi la immigration unde trebuie sa dam toate detaliile excursiei, de ce merg asa des la fratele meu, unde locuieste, cat stau, de cand locuieste acolo, ne-au anulat taxa platita si a trebuit sa platim inca o data si multe altele. Cred ca mi-am facut un car de pacate la cat am injurat atunci.
Ei bine, cand am trecut ca si Canadieni, ne-au intrebat doar cetatenia, i-am spus canadian si ne0au urat drum bun si have a good time....Nu-i sufar din aceasta cauza, se cred buricul pamantului....asta e off topic, dar m-am racorit un pic :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi suntem proaspat intorsi dintr-o calatorie de 1 luna in SUA, am fost la fel cum vreti sa mergeti si voi, in vizita. Sora mea e acolo,dar nefiind rezident nu a putut trimite invitatia, ne-a invitat prietenul ei care e cetatean american. Sotul a avut si o invitatie platita pentru un congres dar mai mult ne-a incurcat.
Noi am fost trei-eu, sotul si fetita cea mare, atuul a fost fetita cea mica ccc care a ramas acasa. Altfel cu siguranta nu primeam viza. Intrebarile au fost de genul: de ce mergeti in SUA, cine v-a invitat, pe cine aveti acolo, de cat timp e acolo, ce fel de viza are, de ce nu ne-a invitat sora mea, unde lucram, ce salarii avem(asta pentru ca congresul era platit de prietenul surorii mele si ne-a intrebat de ce, ca noi nu puteam suporta un astfel de cost...), daca sotul meu are de gand sa-si dea examenele ca sa poata profesa in state, si apoi i s-a luminat fata cand a vazut ca mai avem o fetita(e trecuta in pasaportul sotului) care ramane acasa. A fost atuu-ul asa cum spuneam. Am primit viza pe un an.

Cel mai important este sa raspunzi cu incredere, fara siretlicuri, sa spui clar de ce mergi in state, sa nu raspunzi decat la intrebarile pe care vi le pun. Daca copilul nu e inclus in pasaportul nici unuia dintre voi, atunci e bine sa duci dovada existentei lui-certificatul de nastere/copie-ca sa stie cei de la consulat ca ramane copilul acasa.

Va urez succes si o vacanta frumoasa. America e minunata, indiferent in ce parte a ei mergeti.

Mihaela si fetele mele


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput